کد خبر:۱۸۵
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۳۸۷ - ۱۴:۰۷
تعداد بازدید: 3332
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
اين همه کودک کار و خيابان و اين همه دستگاه متولي!
11 ساله ام ، فال مي فروشم ، موبايل هم دارم!
هر چند بار هم که منو بگيريد دوباره بر مي گردم و فال فروشي مي کنم من از اين کار روزانه 20 تا 30 هزار تومان درآمد دارم و خرج خانواده 5 نفره خود را که در کرج هستند، مي دهم....
از دو سال از اهتمام جدي شهرداري تهران و چند دستگاه متولي مرتبط با جمع آوري متکديان و کودکان خياباني مي گذرد و درست مثل خيلي از طرح هايي که متولي اصلي اش مشخص نيست، وظيفه اصلي اين طرح هر روز به يک سازمان پاس داده مي شود و در اين ميان شايد تنها مجموعه اي که بيش از هر بخش ديگري عملکرد عيني در شهر تهران داشته شهرداري تهران بوده است.

شهرداري تهران با استناد آمار مورد تاييد استانداري تهران در سال 85 و 86 بيش از 7 هزار متکدي و دستفروش کودک و بزرگسال را جمع آوري و با همراهي سازمان هاي مرتبط ساماندهي کرده است اما بخش قابل توجهي از آنها چندين بار جمع آوري شده اند و باز هم به خيابان هاي پرپول تهران برگشته اند!

در اين ميان عملکرد نصفه و نيمه برخي از دستگاه ها طرح هاي اين چنيني را با مشکلاتي روبه رو مي کند که به دلايلي کاملا غيرمنطقي از رسيدگي به وضعيت متکديان و کودکان خياباني که در حيطه وظيفه شان تعريف شده سر باز مي زنند!اما استدلال هاي سازمان بهزيستي به عنوان يکي از دستگاه هاي مسئول جالب توجه است که هيچ مصوبه اي اين سازمان را موظف به پيگيري شرايط متکديان و بي خانمان ها نکرده است و اين سازمان فقط در قبال سالمندان، زنان سرپرست خانوار و کودکان کار مسئوليت دارد و کميته هايي با اعتبار مالي مشخص درنظر گرفته است.

با اين حال بايد پرسيد تکليف اين همه کودکان خياباني که به قول خودشان گدا نيستند و اما جايي جز خيابان ندارند چه خواهد شد.شهرداري تهران از 22 ارديبهشت سال 85، در پي افزايش بي رويه متکديان ايراني و مهاجران در سطح شهر تهران، با کمک نيروي انتظامي، کميته امداد و بهزيستي اقدام به جمع آوري متکديان از سطح شهر تهران کرد.

بعد از گذشت سال ها از اجراي اين طرح هنوز در برخي از نقاط شهر شاهد حضور شديد متکديان، کودکان خياباني و اتباع بيگانه هستيم. از روز گذشته شهرداري تهران بار ديگر در يک طرح ضربتي جمع آوري کودکان کار که اصولا از ميان اتباع بيگانه هستند; را آغاز کرد.شهرداري اين افراد را جمع آوري مي کند ولي هيچ سازماني مسئوليت اين افراد را نمي پذيرد و به گفته خود کودکان متکدي، سازمان بهزيستي آنها را يک روز نگه داشته و بعد آنها را رها مي کند.

اين کودکان به قدري در کار و رفتار با ماموران شهرداري حرفه اي شده اند که نمي توان از آنها حرف راست شنيد. وقتي با آنها حرف مي زني هر دفعه يک مدل پدر و مادر دارند يک دفعه ايراني، يک بار پاکستاني و در يک مرحله افغاني. اين افراد با وجود سن کم، کاملا براي شغل هاي کاذب و تکدي گري آموزش ديده اند. اين چرخه تکراري جمع آوري کودکاني است که سرنوشت شان در خيابان ها رقم مي خورد. صحبت هاي برخي از آنها شنيدني است.

2 ساعته 6 هزار تومان درآوردم
فرشاد که 9 سال بيشتر ندارد و به گفته خود کلاس اول است،شيشه هاي خودروها را پاک مي کند روزانه بيش از 10 هزار تومان درآمد دارد و با بردارش ابتداي بزرگراه نواب کار مي کند. فرشاد که لباس مناسبي هم بر تن دارد و لاغر اندام است مي گويد: در حال حاضر بزرگترين آروزي من برگشت پيش برادرم است تا با او شيشه هاي خودروهايي که پشت چراغ قرمز ايستاده اند را پاک کنيم.

فرشاد مي گويد: ما چندين بار دستگير شده ايم.در بهزيستي با من بدرفتاري مي کنند و بعضا ما را کتک مي زنند و بعد از چند روز نيز ما را رها مي کنند. الان نيز غمي نداريم چون دوباره آزاد مي شويم و به فعاليت خود ادامه مي دهيم. فرشاد از جيبش کلي پول مچاله شده در مي آورد. وقتي پول ها را شمرد بيش از 6 هزار تومان بود که مدعي است اين پول ها را ظرف 2 ساعت کار بدست آورده است.

يکي از دخترهاي فال فروش با حالت لاتي به فرشاد گفت: «اگر فول تا شب کار مي کردي; امروز بيش از 30 هزار تومان کاسب بودي ولي حيف که ماموران کاسبيت رو کساد کردن.»

فال فروش موبايل دار
حتي کودکان فال فروش هم صنف دارند و براي ارتباط با يکديگر و اطلاع از قوانين جديد صنف از موبايل بهره مي گيرند.ماموران شهرداري پسري را که از اعتماد به نفس بسياري بالايي برخوردار بود آوردند و سوار خودروي جمعآوري کودکان کار کردند.

پسر 11 ساله بلند قامت خود را جاويد معرفي کرد و گفت: هر چند بار هم که منو بگيريد دوباره بر مي گردم و فال فروشي مي کنم من از اين کار روزانه 20 تا 30 هزار تومان درآمد دارم و خرج خانواده 5 نفره خود را که در کرج هستند، مي دهم.

وي گفت: من اصلا دوست ندارم به مدرسه بروم چون در مدرسه مرا کتک مي زنند. جاويد که پسر بسيار مودبي است، مي گويد: من از ساعت 11 صبح تا 10 شب در حال کار هستم و در آمد خوبي هم دارم و تا به الان چند بار دستگير شده ام اما بلافاصله آزاد شده ام. جاويد موبايل هم دارد و به قول خودش بسيار پولدار است.

زنم را از پدرش خريدم
مردي که همراه همسرانش در حال تکدي گري بود، توسط ماموان دستگير شد. اين مرد که به گفته خودش 20 ساله است به همراه زن 12 ساله و 14 ساله اش و فرزندان 8 و 10 ماهه خود(که هر کدام از فرزندان متعلق به يک زن بود) در نازي آباد دستگير شد.

اسم اين مرد که گلبهار بود و خود را از اهالي پاکستان معرفي کرد در رابطه با فعاليت خود، مي گويد: زنش را هنگامي که طفلي بيش نبوده از پدرش خريده و وقتي به سن بلوغ رسيده با وي ازدواج کرده است. سکينه يکي از زنان اين مرد مي گويد: پدرم پولي از گلبهار نگرفت و مرا به وي داد. ما خانواده فقيري بوديم. گلبهار فقط خرج مرا داد تا من بزرگ شوم و حالا نيز زن وي هستم. گلبهار به جز من چند زن ديگر هم دارد.

70 درصد کودکان کار اتباع بيگانه هستند
سيد نجم الدين محمدي، مدير کل امور آسيب هاي اجتماعي شهرداري تهران در جمع خبرنگاران در خصوص ادامه طرح جمع آوري متکديان و جمع آوري کودکان کار که جز» اتباع بيگانه هستند، گفت: طرح هايي که در سطح شهر تهران به ضرورت توسط شهرداري تهران انجام مي شود، جهت سالم سازي شهر و شهروندان است.

وي با اشاره به اينکه از دوسال پيش طرح جذب و شناسايي متکديان در سطح شهر تهران آغاز شده است، گفت: در حال حاضر امروزه شاهد 3 مرکز شبانه روزي، يک اردوگاه و سه گرم خانه در سطح شهر تهران هستيم. به گفته مدير کل امور آسيب هاي اجتماعي شهرداري تهران، سال گذشته با توجه به برودت هوا هيچ بي خانماني در تهران بر اثر سرما فوت نکرده است.اين در حالي است که در سال 83 شاهد فوت تعدادي از بي خانمانان در سطح شهر تهران بوده ايم.

وي با اشاره به اينکه کار جذب و ساماندهي کودکان فرار از سال 83 در سطح شهر تهران آغاز شده است گفت: اين کودکان را در پايانه ها، راه آهن و غيره شناسايي و ساماندهي مي کنيم و در سال گذشته بيش از 5 هزار و 600 کودک فرار از سطح شهر تهران جمع آوري کرديم. مدير کل امور آسيب هاي اجتماعي شهرداري تهران در خصوص کودکان کاري که در سطح شهر در حال فعاليت هستند و بعضي مواقع دست به تکدي گري و دست فروشي مي زنند، گفت: عموما اين افراد اتباع بيگانه هستند و بايد براي جمع آوري و ساماندهي آنان اقدامات خاصي انجام دهيم.

محمدي با اشاره به اينکه امروزه شاهد حضور متکديان و کودکان کار در سطح شهر تهران هستيم، گفت: حل اين مشکل نيازمند همکاري جدي تمام سازمان هاي ذي ربط هستيم و شهرداري تهران آمادگي خود را در اين زمينه اعلام مي کند. وي با بيان اين مطلب که در چند سال گذشته در حوزه کودکان فعاليت هاي مختلفي در شهرداري تهران صورت گرفته است، گفت: گزارش عملکرد شهرداري تهران در حوزه کودکان در سال گذشته در مرکز منطقه اي وابسته به يونيسف که در اردن برگزار شد، از سوي شهرداري ارايه شد و بر اساس اين گزارش شهر تهران را به عنوان شهر دوستدار کودک در دو سال آينده انتخاب کردند.

وي گفت: اين کودکان بعد از جمع آوري بايد به بهزيستي و ارگان هاي ذي ربط منتقل شوند. به گفته محمدي، 70 درصد کودکان کار اتباع بيگانه هستند که عمدتا از کشور پاکستان و افغانستان وارد کشور شده اند. درميان کودکان ايراني و افغان و پاکستاني که هر روز شهرداري از سطح شهر جمع آوري مي کنه، مثل بسياري از متکديان بزرگسال، هستند کودکاني که براي چندمين بار به اين مراکز شهرداري و بهزيستي آورده مي شوند و بعد از چند روز بيکار و علاف مي شوند و بعد دوباره در همان چهار راه، همان خيابان با همان کار قبلي برمي گردند و اين وسط زحمت شهرداري مي مونه و بس! بارها و بارها از زبان کودکان خياباني که توسط شهرداري جمع آوري شده و به بهزيستي منتقل شده اند، شنيده ايم که والدين اصلي يا اجاره اي آنها خيلي زود با مبلغي پول آنها را از مراکز بهزيستي بيرون مي آورند و به ادعاي آنها بهزيستي ترجيح مي دهد اين کودکان هزينه کمتري را براي آنها در برداشته باشد و فقط چند روز آنها را از خيابانها جمع کنند! مي توان اين گونه برداشت کرد که اگر چه نماي شهرمان اندکي از مناظر زشت و متاثر کننده کودکان خياباني خالي شده، اما اين چرخه ناقص و معلول جز صرف هزينه هاي قابل توجه و زحمت ماموران شهرداري، تاثير ديگري ندارد; هرچند توقف فعاليت جمع آوري توسط شهرداري هم يک فاجعه مي تواند باشد.

درعين حال جاي اين سوال باقي مي ماند که چرا مرزهاي کشور براي ورود آزادانه اتباع غيرمجاز پاکستاني و افغاني همچنان باز است، ولي همه از نيروي انتظامي انتظار دارند اين اتباع را در پايتخت دستگير کند!؟ و يا اين سوال که چرا شهرداري زحمت جمع آوري را به خود مي دهد اما بهزيستي اين کودکان را نگه نمي دارد!؟منبع: ابتكار
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۶:۰۴ - ۱۳۸۷/۰۲/۱۷
0
0
من به اینها کمک نمی کنیم ولی باور کنید که صندوق صدقات هم به جیب اینان راه ندارد .

حتی اگر دزدی هم کنند از چاپلوسان و مفت خوران شرافتمند ترند .
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۶:۱۹ - ۱۳۸۷/۰۲/۱۸
0
0
خوش به حالشون در آمدي كه دارند از من بيشتره
علی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۲۹ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۷
0
0
بازهم اینها خیلی مردن که کار می کنند و پول در میارن نه مثل بعضی ها که 4تا سن اینارو دارن اما از دیوار اینو اون میرن بالا.مرد خودشوننو بس.
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: