کد خبر:۱۷۹۴
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۸۷ - ۰۹:۲۵
تعداد بازدید: 2763
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
زنان بهتر از مردان محل درد را تشخيص مي‌دهند
تحمل درد در نژاد شرقي كمتر از سفيد‌پوستان و سياه‌پوستان است و زنان بهتر از مردان محل درد را تشخيص مي‌دهند.
صفيه بهزادي محقق و عضو هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي، در سمينار يكروزه «تفاوت جنسي در احساس و ادراك درد» كه در بيمارستان شهداء تجريش برگزار شد، با بيان اين مطلب كه تفاوت‌هاي چشمگيري در احساس درد، تحمل و پاسخ به درد در زنان و مردان نه تنها منشاء فيزيولوژيكي دارد بلكه به عواملي ازجمله تاريخ، فرهنگ، اجتماع، ژنتيك نيز بستگي دارد.

وي ادامه داد: درد در انسان و ديگر موجودات يك مسئله بقايي است، فرد با وجود درد متوجه اختلال در عملكرد ارگانيسم شده و زنگ خطري است تا در صدد حل مشكل موجود برآيد.
بهزادي در رابطه با عملكرد پزشكان در اين مورد گفت: پزشكان بايد نسبت به تأثير دارو با توجه به تفاوت زنان و مردان آگاه باشند و در تجويز دارو دقت كنند زيرا گاهي اوقات تجويز بعضي از داروها موجب مي‌شود تا در زنان با توجه به فيزيولوژي بدن اين جنس، دردهاي سطحي به دردهاي مزمن تبديل شود در حالي در مردان درد را تخفيف مي‌دهد.

وي با اشاره به اين موضوع كه آستانه درد در زنان پايين‌تر از مردان است، تصريح كرد: زنان به دليل فشاري كه در هنگام ايجاد درد احساس مي‌كنند به دليل توجه و حساسيت زياد نسبت به اين مسئله مي‌توانند بهتر محل درد را تشخيص و در مورد آن توضيح دهند.

بهزادي خاطرنشان كرد: گرچه اين موضوع قابل توجه است كه شيوه مقابله با درد در زنان بسيار متفاوت است و در هنگام درد بيشتر به دريافت دارو از پزشك تمايل نشان مي‌دهند، در حالي كه مردها مايلند زودتر از فكر به درد موجود بگذرند و آن ‌را ناديده بگيرند.

وي افزود: شايد يكي از دلايلي كه موجب مي‌شود تا زنان بيشتر با درد درگير شوند اين است كه زنان قصد دارند از طريق بيان دردمندي خود نوعي حمايت عاطفي از سوي ديگران دريافت كنند كه البته اين مسئله بايد بيشتر و دقيق‌تر از سوي روان‌شناسان بررسي شود.

اين استاد دانشگاه تاكيد كرد: دردهاي ميگرني، دردهاي مزمن عضلاني، سردردهاي تنشي، سندروم روده تحريك پذير، دردهاي مزمن پشت و دردهاي خفيف فك ازجمله بيماري‌هايي است كه در زنان بيشتر ديده مي‌شود.

وي با بيان اينكه تحقيقات نشان داده است تحمل درد در نژاد شرقي كمتر از سفيد‌پوستان و سياه‌پوستان است، اظهار داشت: گرچه تفاوت در احساس درد در زنان و مردان به تأثير هورمون‌هاي جنسي نيز وابسته است اما مي‌توان اين موضوع را نيز در نظر گرفت كه اين تفاوت در زنان تا حدي ناشي از انتظارات زنان از درد است و اين انتظارات منجر به تشديد اين تفاوت در ميان زنان و مردان مي‌شود.

بهزادي تأكيد كرد: سيستم ضد درد در مردان قوي‌تر است و نسبت به داروهاي ضد درد بيشتر و بهتر عكس‌العمل نشان مي‌دهند و پزشكان بايد نسبت به اين موضوع دقت لازم را داشته باشند.
وي افزود: تحقيقات در برخي از كشورها نشان مي‌دهد كه تجويز دارو از سوي پزشكان زن بر اساس نوع و شدت درد در بيمار است در حالي است كه پزشكان مرد علاوه‌بر آن، نسبت به جنسيت و نژاد بيمار حساس‌تر هستند و اين مسئله در تجويز دارو از سوي آنها تأثير مي‌گذارد.
وي خاطرنشان كرد: خود درماني معضلي است كه به شدت با آن روبه رو هستيم به همين جهت بايد نسبت به شيوه صحيح مصرف دارو، به خصوص داروهاي گياهي اطلاعات لازم را در اختيار مردم قرار دهيم تا بيماران آگاهانه و با تكيه بر دانش پزشكان به مصرف دارو رو آورند.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: