کد خبر:۱۷۴
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۸۷ - ۰۵:۳۴
تعداد بازدید: 6362
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
خريد و فروش مسکن از رونق افتاد
مشاوران املاک: منتظريم تا قيمت ها بشکند
اگر وضعيت به همين منوال پيش رود فروشندگان مجبورند براي آنکه ملک آنها به فروش برود قيمت ها را بشکنند زيرا خانه آنقدر گران شده که از توان اغلب مردم خارج است و نمي توانند پول آن را تهيه کنند.
خريد و فروش در بازار مسکن اين روزها با سردرگمي مواجه شده به طوري که بي ثباتي قيمت ها سبب شده برخي از فروشندگان تمايلي به فروش ملک خود نداشته باشند. در اين بين برخي مشاوران املاک مي گويند قيمت خانه نسبت به قيمت هاي اواخر سال گذشته تفاوتي نکرده است و بازار همچنان در نوسان است

اما بعضي ديگر از بنگاه داران عنوان مي کنند قيمت خانه از شب عيد گران شده و اين روند ادامه دارد. اين در حالي است هر دو اين گروه معتقدند وضعيت بازار مسکن در جهت افزايش يا تثبيت قيمت ها در اواخر ارديبهشت و اوايل خردادماه مشخص مي شود زيرا اين بازار آشفته در انتظار اتفاقات آينده است.

در اين ميان خريداران و فروشندگان مسکن در سردرگمي باقي مانده اند که آيا قيمت خانه بازهم گران تر مي شود يا بازار به سمت تعديل قيمت ها حرکت مي کند. يکي از مشاوران املاک گفت: در شب عيد تقاضا براي خريد خانه افزايش يافت زيرا بسياري تصور مي کردند در اوايل سال گذشته که قيمت خانه گران شد امسال نيز همين اتفاق مي افتد اما در مقابل فروشندگان بسيار اندک بودند زيرا آنها نيز به تصور اينکه بعد از سال جديد خانه گران تر مي شود پاي معامله نمي آمدند.

وي ادامه داد: در حال حاضر با توجه به تورم بالايي که در اين بخش وجود دارد و هر سال نيز رشد بيشتري پيدا مي کند نمي توان انتظار داشت قيمت مسکن پايين بيايد. بنگاه دار ديگري نيز عنوان کرد: در حال حاضر قيمت خانه 20 درصد نسبت به سال گذشته گران شده است اما نمي توان حکم قطعي در اين باره داد چراکه هم خريدار و هم فروشنده تا خردادماه صبر کرده اند و منتظرند ببينند وضعيت بازار چگونه مي شود.

مشاور املاک ديگري نيز معتقد است: اگر وضعيت به همين منوال پيش رود فروشندگان مجبورند براي آنکه ملک آنها به فروش برود قيمت ها را بشکنند زيرا خانه آنقدر گران شده که از توان اغلب مردم خارج است و نمي توانند پول آن را تهيه کنند. ما هم منتظر هستيم تا قيمت ها بشکند چراکه هر اندازه قيمت ملک بالا رود، خريد و فروش از رونق مي افتد و بازار کار ما نيز کساد مي شود.

مشاور املاک ديگري نيز اعتقاد دارد: گراني خانه به کمبود عرضه برمي گردد و بخش هاي مربوطه نتوانستند چاره اي براي اين مساله پيدا کنند از سوي ديگر عرصه را براي هجوم نقدينگي به اين بخش باز گذاشته است و در نتيجه قيمت خانه هر روز گران تر مي شود. وي ادامه داد: در شرايط فعلي بازار در نوسان است، فروشنده حاضر نيست ملک خود را بفروشد چراکه اگر امروز اين کار کند و وضع بازار نيز مشخص نيست ممکن است يک دفعه قيمت ها رشد کند در نتيجه ضرر مي کند.

بنگاه دار ديگري با اشاره به وضعيت بازار مسکن در سال هاي اخير گفت: در نيمه دوم سال 85 بازار مسکن پس از يک دوره رکود چند ساله با سرازير شدن حجم بالاي نقدينگي به اين سمت رونق دوباره اي پيدا مي کند و اين مساله به افزايش نجومي قيمت خانه دامن مي زند به طوري که در اوايل سال 86 قيمت ها به حدي رشد مي کند که خريد خانه از توان اغلب مردم جامعه خارج مي شود. وي ادامه داد: افزايش قيمت خانه بر بازار اجاره بها و رهن نيز تاثير گذاشت و با افزايش نرخ ها مواجه شد.

اواسط سال گذشته بازار مسکن به دليل افزايش بالاي قيمت ها و نبود خريدار به رکود رفت. به گزارش ايسنا; در اين ميان وزارت مسکن براي ساماندهي بازار مسکن و مهار قيمت ها، طرح جديدي در قالب مسکن مهر يا همان زمين هاي اجاره اي 99 ساله را در اولويت برنامه هاي خود قرار داد تا به نياز مصرف کنندگان مسکن که بيشتر اقشار کم درآمد جامعه را تشکيل مي دهند، پاسخ دهد.

مسوولان وزارت مسکن معتقدند: اجراي طرح مسکن مهر سبب شد بخشي از تقاضاها از بازار خريد مسکن خارج شوند و اين امر علت اصلي ثابت ماندن قيمت ها پس از يک دوره افزايش قيمت در سال گذشته بود. وزير مسکن گفت: تقريبا از بازار عمومي کشور بخشي از تقاضاها در حدود 30 تا 40 درصد به سمت مسکن مهر سوق داده شده است بنابراين اينکه مي گوييم به سوي تعادل در بازار مسکن حرکت مي کنيم به اين علت بوده است.

سعيدي کيا عنوان کرد: عرضه و تقاضا تعيين کننده قيمت ها در بازار هستند از اين رو وقتي بخشي از تقاضاها به سمت زمين هاي 99 ساله رفته اند اين تعادل در بازار عمومي کشور حاصل شده است. اين در حالي است که برخي کارشناسان و صاحب نظران بخش مسکن عنوان مي کنند اگر بازار مسکن اواخر سال گذشته دچار رکود شده و قيمت ها افزايش نيافت به اين علت بود قيمت خانه به يکباره آنقدر گران شد که خريد خانه از توان اغلب مردم خارج شد و کسي توانايي خريد مسکن مورد نياز خود را نداشت.

از سوي ديگر زمين هاي 99 ساله مورد اقبال مردم کلان شهرها به ويژه تهران نبوده چراکه براي خارج از شهرهاي بزرگ درنظر گرفته شده است. اين شرايط در حالي است که چندي پيش رييس جمهوري با ابراز ناخرسندي از فشاري که امروز در بخش مسکن بر مردم وارد مي شود، خطاب به وزير مسکن گفت: منتظرم هرچه سريع تر طرح هايي را که پيش بيني شده است اجرا کنيد تا مردم از اين فشار بي جهت رهايي يابند. محمود احمدي نژاد، در ديدار با مسوولان بنياد مسکن انقلاب اسلامي ضمن تشريح آخرين وضع بازار مسکن و علل تشديد قيمت ها در اين زمينه، افزود: آقاي سعيدي کيا بايد هرچه زودتر طرح هاي بزرگي را که آماده است اعلام و در مرحله نخست 1500 هکتار زميني که در تهران مشخص شده و در اختيار دولت است به مردم واگذار کند.

وي با بيان اينکه مردم بي جهت در اين زمينه تحت فشار قرار گرفته اند، گفت: اجاره خانه ها با بازار تبليغاتي که درست کرده اند بي جهت و به صورت کاذب بالا رفته است. وزارت مسکن بايد اطلاع رساني درست و به موقع داشته باشد. رييس جمهوري يادآور شد: در محله اي نسبتا شلوغ براي اجاره خانه اي 70 تا 80 متري مي گويند 20 ميليون تومان پول بيش با 150 هزار تومان اجاره بايد پرداخت کنند. يک دختر و پسر جوان چطور مي توانند با درآمدهاي حدود 250 تا 300 هزار تومان اين مبلغ را به همراه کرايه هر ماه بپردازند و تازه هم گذران زندگي کنند و هم آينده خود را بسازند. ما بايد هرچه سريع تر طرح هاي ضربتي خود را اجرا کنيم.

سعيدي کيا نيز در خصوص سخنان رييس جمهوري عنوان کرد: در بند دوم سخنان رييس جمهوري آنچه عنوان شده درباره زمين است و در مورد مسکن نيست. رييس جمهوري اين مساله را براي ايجاد تعادل در قيمت مسکن و جمع کردن نقدينگي عنوان کرده اند. چراکه پول هايي که به بخش آمده باعث گراني خانه شده است.

سعيدي کيا چندي پيش در يک برنامه تلويزيوني عنوان کرد: علت عمده گراني مسکن به حجم نقدينگي در اين بخش برمي گردد. اين در حالي است که سال گذشته مسوولان امر اعلام کرده بودند قيمت مسکن امسال چندان افزايش نخواهد يافت. بايد منتظر ماند و ديد اينکه مسوولان وزارت مسکن مي گويند بخش عمده اي زمين 99 ساله امسال به مرحله ساخت مي رسند و حجم بالاي تقاضاها از بازار خارج مي شود، محقق مي شود و آيا بازار مسکن به تعادل مي رسد يا خير؟ و آيا عواملي مانند گراني مصالح ساختماني به ويژه کمبود سيمان بر روند ساخت اين خانه ها تاثير نمي گذارد؟ و... منبع:آفرينش
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: