کد خبر:۱۷۲۰
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۸۷ - ۲۰:۱۱
تعداد بازدید: 6183
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
نامه یکی از عوامل سریال یوسف(ع) در انتقاد به ترویج چندهمسری
سريال يوسف(ع) به سريال زليخا مبدل شده‌ است
تقريباً از پنج شبكه تلويزيوني كه سريال پخش مي‌كنند، هر شب يكي از شبكه‌ها مساله چندزني را به تصوير مي‌كشند
يكي از عوامل زن سريال «يوسف پيامبر(ع)»، نسبت به طرح مساله چند زني در سريال‌هاي تلويزيوني و خصوصاً اين سريال تاريخي-مذهبي انتقاد كرد. وي كه نمي‌خواست نامش فاش شود، با ارسال مطلبي، خود را اين‌گونه معرفي كرده است: من يكي از عوامل پروژه يوسف پيامبر(ع) هستم كه نمي‌خواهم نامم فاش شود و به اين دليل نمي‌خواهم؛ چراكه كارگردان اين كار اعتقاد دارد هيچ‌كس نبايد به اين سريال انتقاد كند. البته من ترسي از اين‌كه جوابي بشنوم، ندارم و همين‌كه صدايم توسط مسوولان شنيده شود، برايم كافي است.

وي سپس با اشاره به روند به تصوير كشيدن موضوع چندزني در سريال‌هاي تلويزيوني، در اين زمينه يادآور شده است: تقريباً 17- 18 سال است كه در تلويزيون و سينماي ما روندي به اسم «روند عادي‌سازي تجديد فراش آقايان» آغاز شده‌ است؛ 17-18 سال است كه تلويزيون ما اجازه مي‌دهد اين مسايل در فيلم‌ها و سريال‌هاي ما مطرح شود و شايد تنها بتوان اين مساله را اين‌گونه تفسير كرد كه آرزوي مردان مملكت ما و همچنين مسوولان ما اين است كه شايد روزي اين امر در كشور ما نيز همانند عربستان تحقق يابد.

وي در ادامه مطلب خود آورده‌ است: تقريباً از پنج شبكه تلويزيوني كه سريال پخش مي‌كنند، هر شب يكي از شبكه‌ها مساله چندزني را به تصوير مي‌كشند و آيا كسي هست كه منكر ‌شود اين مطلب به راحتي در سريال‌ها جا انداخته شده‌است؟! كما اين‌كه مساله چندزني ابتدا با تقبيح ماجرا شروع شد و تمامي اين سريال‌ها به اين سمت رفتند كه با زشت نشان دادن اين اتفاق و مقصر جلوه دادن مرد، اين مساله را به بيننده القا كنند كه چقدر اين قضيه بد است و هرگونه فحش و بد و بيراهي را نثار مرد كنند. نمايش مساله چندزني در سريال‌ها، كم‌كم به اينجا رسيد كه ديگر فحش و بد و بيراهي به مرد در كار نبود و همه مي‌گفتند بيچاره زن اول و اين كار غيرانساني است. اما حال كار به جايي رسيده است كه مي‌گويند زن اول حتماً ايرادي دارد كه مرد سراغ زن ديگري رفته است و اين مرد بيچاره و بدبخت، اگر زني جلوي راهش قرار نگيرد، گمراه نمي‌شود!

وي در ادامه مطلب خود به برخي سريال‌هاي تلويزيوني اشاره كرده و گفته‌ است: اگر مسوولان نخواهند خود را به خواب بزنند و نخواهند آن‌قدر بيدار شوند كه بدانند فيلم‌سازي يعني ذهن بيننده را دور بزني و مطلب را در نهايت آن‌طور كه مي‌خواهي به او القا كني، متوجه مي‌شويم كه آقاي حسن فتحي تمام آن سريال «ميوه ممنوعه» را ساختند تا يك ديالوگ را بگويند و به نوعي پديده دوزني را توجيه كنند. در سريال «روز حسرت» به نويسندگي آقاي عليرضا افخمي كه ماه رمضان امسال پخش شد نيز خيلي راحت زن عليلي را نشان دادند تا بيننده بگويد مرد بيچاره چاره‌اي ندارد، جز اين‌كه زن ديگري بگيرد و حال آن‌كه زن دوم هم يك فرشته به تمام معنا است و در آن دنيا هم به شكل فرشته‌ها ديده مي‌شود؛ حتا تا مقاطعي از سريال به بيننده اين‌گونه القا مي‌شود كه پدرشوهر به خاطر آن‌كه زن دوم پسرش را نمي‌پذيرد، در برزخ گير است.


وي در ادامه به پخش چندباره فيلم «هوو» از تلويزيون اشاره كرده و آورده‌ است: در كنار سريال‌هايي كه از آنها نام بردم، كارهايي مثل «هوو» و «اس‌ام‌اس از ديار باقي» هم ساخته مي‌شوند كه فاجعه هستند و جز اين‌كه مسوولان قصد دارند با ساخت چنين كارهايي موضوع چندزني را رواج دهند، فكر ديگري را به ذهن متبادر نمي‌كنند. او در ادامه با اشاره به سريال يوسف پيامبر(ع) و طرح موضوع چندزني در ساخته فرج‌ا... سلحشور، تصريح كرده ‌است: اما در بين سريال‌هاي نام‌ برده شده و كارهايي مشابه آنها، سريال يوسف(ع) پا را فراتر گذاشته است؛ اين در حالي است كه اين سريال يك سريال مبله روز نيست و تمام اين توجيهات را با يك پيامبر نشان مي‌دهد. وي در ادامه به ساخت سريال «محمد رسول‌ا...» توسط مصطفي عقاد اشاره كرده و گفته‌ است: مصطفي عقاد اين سريال را با هدف نشان دادن سيرت و نه صورت پيامبر(ص) ساخته ‌است. او درباره رحمت‌اللعالمين صحبت مي‌كند و برايش مهم نيست كه چهره‌ پيامبر(ص) چگونه است، بلكه آنچه براي او اهميت دارد، اين است كه پيامبر(ص) چگونه توانسته ‌است اسلام را به ثمر برساند.
 
او سپس بار ديگر درباره سريال يوسف پيامبر(ع) به نويسندگي و كارگرداني فرج‌ا... سلحشور آورده‌ است: اين سريال از همان ابتدا يعقوب پيامبر را نشان مي‌دهد كه چهارزنش با هم زندگي مي‌كنند و او با سوگلي خود (جوان‌ترين زنش) به گردش مي‌رود و به بچه‌هاي اين زن هم توجه ويژه دارد و حال آن‌كه در قسمت‌های آینده سریال، زن يوسف پيامبر(ع) را مي‌بينيم كه براي او به خواستگاري زليخا كه جوان‌تر و زيباتر از قبل هم شده ‌است، مي‌رود! وي سپس به طرح اين پرسش پرداخته كه آيا مسوولان صداوسيما تصميم دارند اين سكانس‌ها را به نظاره بنشينند؟! ادامه داده‌ است: مگر نه اين است كه علماي ما همواره تاكيد دارند كه قصص قرآني را تا آنجا كه قرآن مطرح كرد، بيان كنيد؟ اين در حالي است كه كارگردان يوسف پيامبر(ع) روي مطالبي كه سنديت چندان هم ندارد، دست مي‌گذارد و نشان مي‌دهد كه زن اول براي ديگري به خواستگاري مي‌رو‌د! در چنين شرايطي مسوولان ما اين پرسش را مطرح مي‌كنند كه چرا آمار طلاق در جامعه زياد است.

وي خطاب به فرج‌ا... سلحشور گفته است: آيا ايشان فكر كرده، اين سكانس‌هايي كه نشان مي‌دهد، معنايش عدالت است؟! آقاياني كه در شوراي طرح و برنامه اين طرح را تصويب كرده‌اند، مگر غير از اين معتقدند كه سوره يوسف(ع) قصد دارد عفت و پاكدامني را رواج دهد؟! او در ادامه به طرح اين پرسش پرداخت كه چرا به اين روند 17-18 ساله در صداوسيما اعتراضي نشده ‌است و چرا كار به جايي رسيده كه سريال يوسف پيامبر(ع) به سريال زليخا مبدل شده‌ است؟! وي همچنين به طرح پرسش از سيد عزت‌ا... ضرغامي پرداخت كه آيا صداوسيماي ما جايي براي بروز آرزوها و همراه‌ كردن مردم با آرزوهاي فيلمسازان و جا انداختن و عادي‌كردن اين مسايل در جامعه ما است؟! او در پايان اين مطلب آورده‌ است: دلم مي‌خواهد بدانم آيا هيچ مسوول متعهدي در اين كشور نيست كه به زنان عزت و احترام واقعي بگذارد؟! آيا شعارهايي كه درباره تحكيم خانواده داده مي‌شود، واقعي است؟ آيا در چنين شرايطي زن مي‌تواند در خانواده محور باشد، درحالي كه مدام احساس مي‌كند كه ممكن است به او خيانت شود؟! متاسفم براي آقاي سلحشور و متاسفم اگر از سوي هيچ مقام مسوولي، جوابي به حرف‌هاي من داده نشود/تحليل روز
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۶
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۵ - ۱۳۸۷/۱۱/۲۳
0
0
ازدواج وبچه دار شدن يوزارسيو يك ديقه طول ميكشه اما رفتن زليخا براي ديدن يوزارسيو دوقسمت سريال
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۷ - ۱۳۸۷/۱۱/۲۳
0
0
گل گفتی درد ما هم همینه
ناشناس
|
-
|
۰۲:۲۷ - ۱۳۸۷/۱۱/۲۶
0
0
متاسفم که اینو میگم ولی واقعا ... شده این سریال حضرت یوسف .
نمی دونم چرا همش دوران زندگی زلیخا رو نشون میدن , در صورتی که باید زندگی حضرت یوسف رو نشون بدن تا مردم شناخت بیشتری از این پیامبر داشته باشند تا بتونن الگوی خودشون قرار بدن .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۴ - ۱۳۸۷/۱۱/۲۶
0
0
وقتي حاج آقا فرج اله سلحشور همه سريال را در دست خود بگيرد از قبيل كارگرداني ؛فيلم نامه؛ تهيه كنندگي ،بازيگرداني و الي آخر (تازه ميخواست يه نقش هم تو سريال برداره ؛فكر كنم حضرت يعقوب بود)و اصلا به كسي تو اين سريال مجال نداده اظهار نظر كنند ؛از اين بهتر نميشه انتظار داشت...
مقصر كارگردان و ساپورت كنندگان اين آقا هستند
اين همه هزينه ......صفر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۱ - ۱۳۸۸/۰۱/۱۳
0
0
دوست عزیز حاج آقا سلحشور خودش در سریال نقش عزرائیل را بازی کرد، ..... دیگر چیزی نبود که ایشان در آن دخالت کنند از تولید فیلم تا نظر فقهی و تفسیر قرآن ، نعوذ بالله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۰ - ۱۳۸۸/۰۱/۲۹
0
0
سلام . من نه به كلاه گيس و نه به برخي سوتي ها كاري ندارم ولي هركس با تاريخ انبياء به شكل صحيح و مستند شده و نه روايات ضعيف و يا كم اعتبار كمي آشنا باشد به خوبي متوجه توهين به پيامبر خدا شده و عصمت زير سوآل رفته را نمي تواند انكار نمايد . در هر حال از همين طريق به حضرت يوسف (ع) و نه يوزارسف مجعول مجهول ، به خاطر ساخت اين سرياله تسليت عرض مي كنم .
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: