کد خبر:۱۷۰۶
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۸۷ - ۱۷:۳۵
تعداد بازدید: 39019
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
كالايي به نام كليه
زواياي پيدا و پنهان پيوند كليه
در مجموع در حال حاضر يك كليه در ايران به قيمت حدود 5 ميليون تومان به فروش مي‌رسد و يك بيمار كه نياز به پيوند كليه دارد، با محاسبه ساير مخارج پيوند حدود 10 ميليون ...
هر چه به بيمارستان تخصصي پيوند كليه نزديك‌تر شويد، اعلاميه‌هاي بيشتري درباره فروش كليه مي‌بينيد. كليه‌هايي كه هر كدام به قيمت 2 تا 4 ميليون تومان به فروش مي‌رسند و اگرچه باعث نجات جان خريدار مي‌شوند، ولي براي فروشنده چندان هم گره‌گشا نيستند. در حال حاضر ايران بيش از 13000 بيمار دياليزي و بيش از 14000 بيمار پيوند كليه دارد. در اين ميان كشور ما علاوه بر اين كه توانسته در پيوند و مراقبت از بيماران پيوندي موفق باشد، در مبارزه با مافياي پيوند اعضا هم موفق بوده است.

در مجموع در حال حاضر يك كليه در ايران به قيمت حدود 5 ميليون تومان به فروش مي‌رسد و يك بيمار كه نياز به پيوند كليه دارد، با محاسبه ساير مخارج پيوند حدود 10 ميليون تومان هزينه درمان را بايد بپردازد.

اين نوشتار مي‌كوشد به زواياي تاريك و نيمه تاريك پيوند كليه نگاه مختصري داشته باشد.

اولين پيوند كليه در آمريكا طي سال 1950 انجام شد. خانم 44 ساله‌اي كه مبتلا به بيماري كليه پلي‌كيستيك بود، تحت عمل جراحي پيوند قرار گرفت. اگرچه آن موقع داروهاي كافي وجود نداشت، ولي اولين بيمار پيوند كليه توانست 5 سال با كليه پيوندي زنده بماند. سال 1954 براي اولين بار در پاريس و سال 1960 براي اولين بار در انگلستان، اولين جراحي پيوند كليه انجام شد. پيوند كليه در آن زمان به سبب نبودن داروهاي مناسب معمولا بعد از چند سال از بدن فرد گيرنده پس زده مي‌شد.

با پيشرفت علم پزشكي و به بازار آمدن داروهاي ايمونوساپرسيو قوي (تضعيف‌كننده ايمني) كليه‌هاي پيوندي ماندگاري بيشتري در بدن فرد گيرنده پيدا كردند. 24 سال بعد از انجام اولين پيوند كليه در آمريكا يعني سال 1353 بود كه اولين پيوند كليه در ايران از سوي زنده‌ياد دكتر احمد دانش انجام شد و در حال حاضر ايران داراي رتبه سوم پيوند كليه در دنياست.

كليه‌ها از كجا مي‌آيند؟

كليه‌هاي پيوندي به طور كلي از اهداكنندگان زنده يا كساني كه دچار مرگ مغزي شده‌اند تامين مي‌شوند. بتازگي با پيشرفت دانش پزشكي مي‌توان از بيماران در معرض مرگ مغزي، كليه گرفت. اگرچه اين كار بحث‌هاي علمي و اخلاقي زيادي را به راه انداخته، اما ثابت شده است در بيماران بسيار بدحالي كه شانس خيلي اندكي براي زنده ماندن دارند در صورتي كه خودشان رضايت داده باشند، مي‌توان ادامه درمان را قطع كرد و از اعضاي بدن براي اهداي عضو استفاده كرد. اين روش تنها در چند كشور دنيا انجام مي‌شود.

اهداكنندگان زنده ابتدا بايد تحت معاينه دقيق از نظر بيماري‌هاي كليوي و همچنين روانپزشكي قرار گيرند و در صورت سالم بودن مي‌توانند يك كليه خود را اهدا كنند. روش سابق جراحي از طريق برشي به طول حدود 15 10 سانتي‌متر در شكم بيمار بود، ولي امروزه جراحي پيوند، از طريق لاپاروسكوپي انجام مي‌شود. در اين روش به جاي برش 10 سانتي‌متري از طريق 3 سوراخ يك سانتي‌متري روي شكم، جراحي انجام مي‌شود و كليه از طريق برشي در پايين شكم خارج مي‌گردد. با اين روش بيمار زودتر از بيمارستان ترخيص مي‌شود و عوارض بعد از عمل جراحي هم كمتر است.

يكي ديگر از راه‌هاي پيوند كليه، اهداي عضو از سوي بيماران مرگ مغزي است. مرگ مغزي قابل برگشت نيست، ولي قلب بيمار مرگ مغزي كار مي‌كند و خونرساني به ساير احشاي بدن انجام مي‌شود. در نتيجه با وجود از كار افتادن مغز، ساير احشا زنده مي‌مانند و مي‌توان از اعضاي اين بيماران براي پيوند استفاده كرد. در سال 2003 از 15000 پيوند كليه‌اي كه در آمريكا انجام شد 8500 كليه از بيماران مرگ مغزي گرفته شد. در كشورهاي پيشرفته، بيماران مرگ مغزي منبع اصلي تامين اعضا هستند، ولي در كشورهاي در حال توسعه، منبع اصلي اهداكننده زنده است. مثلا در پاكستان در سال 2003 از 1900 پيوند كليه 1800 مورد را افراد زنده اهدا كردند.

توريسم پيوند اعضا

توريسم پيوند اعضا‌(transplant tourism )به اين معني است كه مثلا فردي از آمريكا به پاكستان مي‌آيد و همان جا يك كليه براي خود مي‌خرد و تحت جراحي پيوند كليه قرار مي‌گيرد. از آنجا كه خدمات درماني در غرب گران‌تر است و همچنين اعضاي پيوندي در كشورهاي جهان سوم راحت‌تر به دست مي‌آيد، بيماران زيادي از كشورهاي ثروتمند به سوي كشورهاي ارزان‌تر مي‌آيند تا جراحي پيوند اعضا را در آن كشورها انجام دهند. در نتيجه سود زيادي در توريسم پيوند اعضا وجود دارد كه مافياي پيوند اعضا را به سمت خود مي‌كشد. در ايران به سبب اين كه پيوند كليه فقط بين افراد با مليت يكسان آزاد است و بين 2 نفر با مليت متفاوت ممنوع است، امكان فروش كليه به اتباع غيرايراني ممنوع و بسيار نادر است. فعاليت مافياي پيوند اعضا در هند، پاكستان و كشورهاي اروپاي شرقي رونق دارد. مشتريان اصلي پيوند غيرقانوني عضو را ساكنان متمول كشورهاي عربي و كشورهاي غربي تشكيل مي‌دهند كه به علت ارزان بودن كليه، به هند و پاكستان و كشورهاي اروپاي شرقي سرازير مي‌شوند.

آنهايي كه كليه‌هايشان را رايگان مي‌دهند

اهداي كليه در كشورهاي غربي كمتر معني مي‌دهد به اين سبب كه در كشورهاي پيشرفته، منبع اصلي تامين كليه براي پيوند، از بيماران مرگ مغزي است. در كشورهاي توسعه نيافته به دليل از دست رفتن بيماران مرگ مغزي، انسان‌هاي زنده منبع تامين كليه هستند. البته در كشورهاي غربي هم اهداي عضو صورت مي‌گيرد. نمونه جالب اهداي عضو گروهي در استرالياست كه اعضاي آن كليه‌هايشان را به طور رايگان اهدا مي‌كنند. اين گروه با نامJesus Christians ، اگرچه اعضاي بسيار كمي دارد، اما بسيار مشهور است. شهرت آنها براي كارهاي غيرمعمولي است كه انجام مي‌دهند. مثلا در سال 1983 اعلام كردند براي هر خانواده يا كارگاهي كه بخواهد حاضرند يك روز رايگان كار كنند. 6 نفر از جوان‌ترين اعضاي اين گروه 1000 مايل در بيابان‌هاي استراليا پياده‌روي كردند و بيش از نيمي از اعضاي اين گروه كليه‌هايشان را به بيماران كليوي اهدا كرده‌اند.

دياليز يا پيوند

نارسايي كليه بيماري خاموشي است كه معمولا در زمينه ديابت يا فشار خون رخ مي‌دهد. اين بيماري در مراحل اوليه علائم باليني مشخصي ندارد و زماني تشخيص داده مي‌شود كه پيشرفت زيادي كرده و قابل برگشت نيست. علائم بيماري در مراحل پيشرفته عبارت است از‌: oliguria(كم شدن حجم ادرار)‌، nausea(حالت تهوع)‌، vomiting(استفراغ)‌، dyspnea (تنگي نفس) و tremor(لرزش دست‌ها). درمان نارسايي كليه در مراحل پيشرفته امكان‌پذير نيست و بيماران بايد تحت دياليز يا پيوند كليه قرار بگيرند. برخلاف تصور عموم مردم دياليز پايان راه نيست، بلكه گشايشي است براي ادامه درمان‌هاي بعدي. دكتر رضا افشار فوق تخصص نفرولوژي و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شاهد در اين زمينه مي‌گويد: «تا به حال بيش از 20 هزار عمل پيوند كليه در كشور انجام شده است. اين عمل براي بسياري از بيماران دياليزي پلي است به سوي سلامت كامل كه با برنامه‌ريزي‌هاي مدون درماني به دست مي‌آيد.»

بيمار مبتلا به نارسايي كليه هميشه در معرض هايپركالمي (بالا رفتن غلظت پتاسيم خون) و هيپرولمي (تجمع آب در بدن) قرار دارد. تجمع آب در بدن باعث جمع شدن آن در ريه و تنگي نفس بيمار مي‌شود. اين بيماري اگر درمان نشود، مي‌تواند منجر به مرگ بيمار شود. دياليز اين مشكلات را جبران مي‌كند، اما مشكلات دياليز عبارت است از اين كه بيمار بايد هفته‌اي 3 نوبت و هر نوبت 3 الي 4 ساعت روي تخت بيمارستان به دستگاه دياليز متصل باشد. كاركرد ديگر كليه در بدن، توليد هورمون اريتروپويتين است. اين هورمون باعث تحريك سلول‌هاي مغز استخوان‌(bone marrow )به خونسازي مي‌شود. بيماران دياليزي به سبب عدم ترشح اين هورمون دچار كم‌خوني‌(anemia )مي‌شوند و نياز به تزريق اريتروپويتين پيدا مي‌كنند. اين دارو بسيار گران است و بيماران با توجه به نوع بيمه‌اي كه دارند، بايد بين 12 تا 20 هزار تومان براي يك دوره درماني يك ماهه بپردازند. بيماران نارسايي كليوي مرحله پيشرفته‌(ESRD )اگر تحت عمل پيوند كليه قرار گيرند، از رنج دياليز و مشكلات ناشي از آن رهايي خواهند يافت. كليه پيوندي مي‌تواند مثل يك كليه سالم هورمون طبيعي ترشح كند و عملكرد نرمالي داشته باشد. يك كليه پيوندي مي‌تواند حتي تا 20 سال در بدن فرد گيرنده باقي بماند و در صورت پس زده شدن، بيمار مجددا مي‌تواند پيوند كليه انجام دهد. از اين رو پيوند كليه روش مناسب و ايده‌آلي است كه بيماران نارسايي كليه را به زندگي عادي برمي‌گرداند.

خريد و فروش كليه در ايران

خريد و فروش كليه در تمام نقاط دنيا انجام مي‌شود. كشورهاي معدودي هستند كه توانسته‌اند بخوبي آن را مديريت كنند. در بسياري از كشورها روش‌هاي غيرعلمي مبارزه با خريد و فروش منجر به شكل گرفتن مافياي پيوند عضو شده است. ايران جزو كشورهايي است كه توانسته است بخوبي مافياي خريد و فروش را كنترل كند. روش ايران در اين زمينه منحصر به فرد است و منابع علمي با نام «مدل ايران» از آن ياد مي‌كنند. علي نوبخت، عضو فرهنگستان علوم پزشكي ايران، طي مقاله‌اي كه در نشريه clinical practice nephrology به چاپ رسيده، دلايل اصلي حذف واسطه‌ها و موفقيت ايران را شرح داده است. مهم‌ترين آنها عبارتند از: 1- انجمن حمايت از بيماران كليوي كه يك نهاد غيردولتي و خيريه است و اهداكنندگان و بيماران را با هم رودررو مي‌كند. 2 - دولت پولي را تحت عنوان هديه ايثار به اهداكنندگان پرداخت مي‌كند.3 -اهداي عضو از ايرانيان به غيرايرانيان و برعكس ممنوع است.

در مدل ايراني گيرنده و دهنده كليه توسط انجمن حمايت از بيماران كليوي به هم معرفي مي‌شوند و وزارت بهداشت مبلغي حدود يك ميليون تومان به عنوان هديه ايثار به دهنده كليه پرداخت مي‌كند. به طور خلاصه واسطه‌گري براي پيوند كليه در ايران در مقايسه با كشورهاي ديگر سوددهي بسيار كمي دارد و براي مافيا يا همان واسطه گران و دلالان پيوند اعضا جذابيت ندارد. اگرچه در بسياري از موارد دهنده كليه علاوه بر پولي كه به عنوان هديه ايثار از دولت دريافت مي‌كند، با گيرنده هم توافق مي‌كند و مبلغي هم از گيرنده مي‌گيرد. در مجموع در حال حاضر يك كليه در ايران به قيمت حدود 5 ميليون تومان به فروش مي‌رسد و يك بيمار كه نياز به پيوند كليه دارد، با محاسبه ساير مخارج پيوند حدود 10 ميليون تومان هزينه درمان را بايد بپردازد.

تطابق سيستم ايمني فرد دهنده و گيرنده

جراحي پيوند كليه عمل سنگيني نيست. اگر جراحي عوارض خاصي نداشته باشد، بيمار مي‌تواند بعد از 5 روز با وضعيت خوب و حال مناسب مرخص شود. انتخاب‌دهنده كليه براساس پيش بيني ميزان موفقيت پيوند صورت مي‌گيرد. معمولا افراد داوطلب از بين اعضاي خانواده انتخاب مي‌شوند تا ناسازگاري آنتي‌ژن‌هاي سيستمHLA ميان دهنده و گيرنده به حداقل برسد. آنتي ژن‌هاي سيستمHLA در واقع پروتئين‌هايي هستند كه توسط سيستم ايمني بدن شناخته مي‌شوند. در صورتي كه سيستم ايمني بدن با سيستمHLA بيگانه (كه از بدن فرد ديگري وارد شده) قرار گيرد، نسبت به آن واكنش نشان مي‌دهد. به اين سبب ناسازگاريHLA باعث پس زده شدن كليه پيوندي مي‌شود.

از سوي ديگر دهنده كليه بايد از نظر سيستم اصلي گروه خوني ABO مانند گيرنده باشند، زيرا ناسازگاري در سيستمABO بقاي كليه را كاهش مي‌دهد. با اين حال انجام پيوند كليه از فرد دهنده با گروه خونيO به گيرنده‌اي با گروه خونيA ،B ياAB امكان پذير است. در صورتي كه پيوند كليه از جسد انجام شود نيز بايد توجه كرد در جسد هپاتيت، ايدز و سرطان‌هاي بدخيم وجود نداشته باشد. زيرا امكان انتقال اين بيماري‌ها به گيرنده وجود دارد.

درمان دارويي بيماران گيرنده كليه

فرد گيرنده كليه براي اين كه بتواند مدت بيشتري كليه پيوندي (بيگانه) را در بدن خود بپذيرد، بايد تحت درمان دارويي خاصي قرار بگيرد. اين درمان دارويي به طور عمده از داروهاي سركوب كننده سيستم ايمني تشكيل شده است. اين داروها از تهاجم سيستم ايمني بدن فرد گيرنده به كليه جلوگيري مي‌كند، ولي در عين حال بيمار را در معرض عفونت با باكتري‌ها، قارچ‌ها و حتي تومورهاي بدخيم قرار مي‌دهد. در دهه 1950 كه اين داروها شناخته شده نبودند، براي تضعيف سيستم ايمني تمام بدن را در معرض دوزهاي كمتر از حد كشنده اشعه قرار مي‌دادند. رايج ترين دارويي كه در حال حاضر مورد استفاده قرار مي‌گيرد، داروي سيكلوسپورين است. سيكلوسپورين يك پپتيد (زنجيره‌اي از اسيدهاي آمينه) قارچي است كه قدرت سركوب سيستم ايمني زيادي دارد. همچنين دارويي است كه مانند داروهاي ديگر عوارض جانبي دارد از جمله: آسيب به كليه، آسيب به كبد، هيرسوتيسم (رشد موي مردانه بر صورت خانم‌ها)، ترمور (لرزش دست‌ها) هايپرپلازي لثه (بزرگ شدن لثه) و ديابت. در ميان اين عوارض تنها آسيب به كليه باعث مشكلات وخيم درماني مي‌شود.

مراقبت‌هاي بعد از عمل پيوند

گيرنده پيوند بايد ظرف 48 ساعت بعد از عمل جراحي دياليز شود. بايد دقت كرد تا مريض دچار افزايش شديد سطح پتاسيم خون نشود. معمولا چند روز طول مي‌كشد تا عملكرد كليه شروع شود. طي اين مدت علاوه بر اصلاح پتاسيم بايد به حجم ادرار هم توجه كرد تا بتوان عملكرد كليه را دقيقا بررسي كرد. در بسياري از مراكز پيوند كليه معمولا داروي سيكلوسپورين را بعد از به كار افتادن كليه شروع مي‌كنند. تهيه كننده: دكتر اميرحسين رحماني


-----------------------


كالايي به نام كليه

به يكي از بيمارستان‌هاي فوق‌تخصصي كليه برويد. ديوارهاي كنار بيمارستان پر از تبليغ‌هاي فروش كليه است. چند شماره را يادداشت كردم. بيشتر شماره‌ها با پيش شماره 0919 يا 0936 يا 0935 بود. خيلي‌ها جواب نمي‌دادند. شايد پشيمان شده بودند يا ديگر دير شده بود و كليه‌شان را فروخته بودند. بالاخره يكي جواب داد و نمايشنامه‌اي كه مي‌خوانيد زاييده صحبت تلفني من و... است.


سلام. شبتان به خير، من در‌خصوص آگهي اهداي كليه تماس گرفتم.

اول بگوييد شماره من را از كجا پيدا كرديد؟ چون من چند جا آگهي زدم.

از بيمارستان...

آها! خب، كليه را براي چه كسي مي‌خواهيد؟

راستش من كليه را براي خواهرم مي‌خواهم.

اول براي من توضيح بدهيد خواهرتان چه مشكلي دارد.

راستش خواهر من در بچگي گلو درد بدي گرفت كه برديمش پيش دكتر و تا چند مدت بعد از آن ماجرا حالش خوب بود. بعد كليه‌اش مشكل پيدا كرد كه دكترها گفتند مربوط به همان گلودردش است. اوايل دارو مي‌خورد، ولي نتيجه نداشت و كارش به دياليز كشيد. اين اواخر دكترش گفت بهتر است برايش دنبال كليه بگرديد.

خوب، شما تا حالا كوچه حسيني رفتيد؟ مي‌خواهم كمي توجيهتان كنم.

نه، چرا آنجا؟ كوچه حسيني كجاست؟

بعد از ميدان ولي عصر، سمت چپ، كوچه حسيني. آنجا انجمن اهداي كليه است. كه دولت داير كرده تا جلوي كارهاي غير قانوني و بازار سياه را بگيرد. آدم‌هايي كه مي‌خواهند كليه اهدا كنند يا به كليه احتياج دارند، بايد بروند آنجا ثبت نام كنند. بعد آنجا با توجه به وضعيت مريض، اهداكننده و گيرنده به هم معرفي مي‌شوند و بقيه مراحل طي مي‌شود كه اين كار زمان زيادي مي‌برد. يك راه ديگر هم هست و آن اين كه ما و شما از پيش با هم سر قيمت و چيزهاي ديگر توافق كنيم، بعد برويم آنجا و شما مشكلتان را عنوان كنيد و بگويد ما با هم آشنا هستيم. اين‌جوري كار زودتر انجام مي‌شود. بعد آنها يك معرفي‌نامه به ما مي‌دهند كه برويم آزمايشگاه و بقيه مراحل را انجام دهيم. فقط يادتان باشد اصلا نبايد بگوييد كه ما را نمي‌شناسيد و راجع به مبلغ توافقي هم به هيچ‌وجه نبايد حرفي بزنيد.

از نظر قيمت چطور؟

4 3 ميليون تومان بايد پرداخت كنيد و 2 1 ميليون تومان هم دولت به اهداكننده پرداخت مي‌كند. قيمت ما هم در همين حدود است.

در كل چقدر طول مي‌كشد؟

اهداكننده خانم من هستند و ما به دليل مشكلي كه داريم، تمايل داريم هر چه سريع‌تر اين كار انجام شود. به هر حال كارهاي دولتي يك كم زمان مي‌برند. مدت زمانش بستگي به شما هم دارد. چون اين كار با هزينه داروها و بقيه چيزها براي شما حدود 10 9 ميليون تومان مي‌شود. قبل از شما آقاي ديگري هم زنگ زد و فكر كرد من خداي نكرده دلالم. به هر حال شما تصميمتان را بگيريد. ببينيد توانايي پرداخت اين مبلغ را داريد يا نه و حساب كنيد آيا ارزش اين همه خرج كردن دارد يا نه. بعد به من خبر بدهيد.

ممنون. خدانگهدار.

من لب مطلب رو گفتم، اميدوارم به دردتان خورده باشد. خداحافظ.

نتيجه‌گيري اخلاقي من از اين نمايشنامه اين است كه...

اين نقطه چين‌ها را براي اين گذاشتم تا خودتان استنباط كنيد و جاي خالي را پر نماييد.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵۳
انتشار یافته: ۴۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۳ - ۱۳۸۸/۰۳/۰۵
5
27
مریم هستم 21 ساله به نظر من یک کلیه ارزشش بی نهایته چرا 5 میلیون می خرند ؟خوب مردم حق دارند برن بازار سیاه بفروشند چرا بیمارستان های ایران به فکر فرد اهدا کننده نیستند؟قیمت کلیه در بازار جهانی 30 هزار دلار است.منطقی باشین.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۹ - ۱۳۸۸/۰۴/۱۵
5
19
نیازمند کلیه با گروه خونی +O هستم . دختری هستم 22 ساله به نظر شما پیوند از بستگان بهتر است یا غریبه در طول عمر پیوند چقدر تاثیر دارد چند سال ؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۴ - ۱۳۸۸/۰۴/۲۶
8
17
يك كليه پيوندي نمي‌تواند سالهاي زيادي باقي بماند. ..
نظر شما در مورد این مطلب چیست؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۰ - ۱۳۸۸/۰۴/۲۷
4
18
دیالیز یا پیوند کلیه
از طرف آشنا :
سلام چند ماهی از ازدواجم نگذشته که حالا متوجه
شدیم که همسرم دو کلیه اش کار نمی کند کراتین 8 و اوره 60 آیا راهی برای برگشتن به زندگی عادی برایش است خواهش می کنم مرا راهنمایی کنید که دارم دچار بیماری روحی و افسردگی می شوم سن همسرم 23 سال است آیا ازدواج باعث آن شده حال باید چکاری انجام دهم ...آیا راهی برای عمر کردن طبیعی او است آیا تا زمانی که شنت او آماده شود احتیاجی به دیالیز است آیا راهی برای کم خونی است آیا بدون دیالیز و در مرحله اول می توان پیوند زد آیا امکان پس زدن پیوند تا چه مدتی هست ایا پیوند از مادرش که 49 سال دارد خوب است ... لطفا" مرا راهنمایی کنید هزینه پیوند چقدر است؟؟؟
پاسخ ها
الهه
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۲ - ۱۳۹۰/۰۶/۱۹
سلام من دختری هستم که 3ماهه پیوند شدم میخواستم بگم اصلا جای نگرانی نیست پیوند راه حل خوبیه برای بدست آوردن سلامتی من بدون دیالیز بیوند شدم بعد از عمل خیلی سخت گذشت ولی می گذره امیدتون به خدا باشه شنیدم بیوند از مرد بهتره ولی بستگان از غریبه بهتر اگر مادرشون سالم باشن چه اشکالی داره؟منم از یک خانم گرفتم البته مرگ مغزی بود که خدا رحمتش کنه درضمن ازدواج ربطی به مشکل همسرتون نداره خودتونو عذاب ندین و نگران نباشین چون شما هستین که باید از همسرتون حمایت کنید پس هرچه محکمتر باشین و امیدوار او هم آرامتر وضعیت خودشو قبول میکنه توکل به خدا کنیدو دنبال کارهای پیوند برید دعا میکنم همسرتون سلامتیشو بدست بیاره
nariman
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۹ - ۱۳۹۰/۰۹/۱۳
salam mn 3sale peivand kardam....aslan negaran nabashid bad az peivand halesh az roze avalam behtar mishe...ba tavakol be khoda eghdam konid...faghat az hichi natarsid chon ke hich jaie negarani nist
رضا
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۰۷ - ۱۳۹۰/۱۱/۱۱
من هم همین مشکل را دارم. ربطی به ازدواج ندارد. پیوند کلیه محدودیتی ندارد و در صورت از کار افتادن کلیه پیوندی بعد از 10 تا 15 سال میتوان دوباره پیوند زد. مشکل خاصی نیست و با انجام مراقبت فرد عمر طبیعی دارد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۰ - ۱۳۸۸/۰۴/۲۷
1
5
تزريق مغز استخوان به پيوند كليه كمك مي كند

به گفته محققان تزريق سلول هاي مغز استخوان به افرادي كه يك كليه اهدايي دريافت كرده اند باعث مي شود نياز آنها به مصرف داروهايي كه سيستم ايمني را سركوب مي كند كاهش يابد.

به گزارش پايگاه اينترنتي رويترز دو گروه از محققان در « مجله پزشكي نيوانگلند ژورنال آو مديسن » نوشتند سلول هاي بنيادي در خون و مغز استخوان بدن را فريب مي دهد تا اين پيوندها را تحمل كند.

محققان « بيمارستان عمومي ماساچوست » و « دانشكده پزشكي هاروارد » در بوستون اين فناوري را در يك سري آزمايش بر روي پنج داوطلب كه از بستگانشان كليه دريافت كرده بودند آزمايش كردند.

چهار نفر از اين افراد در نهايت داروهاي ضد پس زدن خود را كنار گذاشتند.

پزشكان از مدت ها پيش در صدد يافتن يك روش دائمي و قابل اعتمادي بودند كه بتوانند با كمك آن بدن را فريب دهند تا عضو پيوندي را مهاجم بيگانه نپندارد.

داروهايي كه در حال حاضر استفاده مي شوند عوارض جانبي شديدي نظير سرطان و آسيب كبدي به همراه دارند.

محققان گفتند مغز استخوان سلول هاي سيستم ايمني بدن را مي سازد و سلول هاي ايمني شخص اهداكننده احتمالا در بدن بيمار پيوندي جاي مي گيرد و به پذيرش كليه كمك كند.

اين روش پيش از اين در شرايط مختلف از جمله بر روي بيماران « ميلوم مالتيپل » آزمايش شده بود.

مطالعه جديد بر روي بيماراني انجام شد كه نارسايي كليه آنها ناشي از مشكلات ديگري بود.

را ـ سلول هاي ايمني كه نقش اساسي T ابتدا مغز استخوان بيماران بطور جزئي تخريب شد و سپس دارويي دريافت كردند كه سلول هاي در پس زدن اعضاي پيوندي دارند ـ نابود مي كند.

بيماران داراي مغز استخواني شدند كه مخلوط موقتي از سلول هاي خودشان و سلول هاي شخص اهداكننده بود.

دو بيمار اول به اين روش بسيار خوب پاسخ دادند. اما مشكلاتي براي بيمار سوم پيش آمد و محققان پس از بروز اين مشكلات داروي از ديگر عناصر سيستم ايمني را نيز از بين مي برد . B ديگري اضافه كردند كه سلول هاي

محققان گفتند تمام اين چهار بيمار كه تحت پيوند كليه موفقيت آميز قرار گرفته بودند دو تا پنج سال ديگر كليه هايشان همچنان به فعاليت خود ادامه مي دهد
ناشناس
|
Kuwait
|
۰۱:۲۲ - ۱۳۸۸/۰۴/۲۸
0
6
نظر من در عمر کلیه پیوندی فقط خداوند است که تصمیم میگیرد مثل مرگ وزندگی وما همه پیرو فرمان خداوند هستیم به امید سلامتی همه مریضهای دنیا....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۹ - ۱۳۸۸/۱۰/۰۱
1
2
3 ماه از پیوند کلیه ام می گذرد چند روزی هست که مشکل تورم لثه برایم پیش آمده و از آن رنج می کشم دکتر می گوید باید از داروی خارجی استفاده کنی چونکه داروی ایرانی عوارض دارد اما هزینه آن هر قرص 2800تومان است که روزی 3 تا باید مصرف کنم آیا به نظر شما راهی دیگر هست چون پرداخت هزینه آن برایم مشکل است؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۸ - ۱۳۸۸/۱۲/۱۵
0
8
سلام.فقط آرزوم اینه که همه مریضا سلامتیشونا زود به دست بیارن.خیلی استرس بعد از عمل زیاده.همتون همیشه به فکر مریضا باشید.تورو خدا دعا یادتون نره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۴ - ۱۳۸۹/۰۱/۲۶
8
4
در ازای مبلغ دوازده میلیون حاضر به اهدا کلیه هستم
مرد 29 ساله گروه خونی او مثبت
مسعود عبدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۳۸ - ۱۳۸۹/۰۵/۲۱
0
3
من یک پیوند کلیه هستم، اگر سطح کراتینتان از 1.5 بالاتر رفت و یا فشار خون داشتید، تو رو خدا بجای دوای گیاهی به پزشگ فوق تخصص کلیه مراجعه کنید، از دادن داروهای گیاهی حتی به افراد سالم پرهیز کنید، و نگویید، طبیعی است، نه چون داروی گیاهی عصاره است اید کلیه تان را از کار بیاندازد.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۷ - ۱۳۸۹/۰۵/۲۴
0
1
با تشکر
ایلیا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۶ - ۱۳۸۹/۰۹/۰۲
0
2
با سلام از مطالب مفید عزیزان متشکرم. من دکتر دامپزشک هستم، امروزه وضعیت مالی و معیشتی برای اقشار مختلف کشور سخت و طاقت فرسا شده و لذا هر جوان حتی تحصیلکرده نیز به دلیل مشکلات مالی و ... نیازمند مبلغی اندک حتی 5 ملیون تومان است. آیا دولت ایران کمی هم به فکر آنهاست؟ آیا انجمن حمایت نیز می تواند مشکل این جوانان فروشنده را حل کند؟ آیا زندگی حق انسان در ایران نیست و آیا گذشته اینچنین بود؟ آیا گرانی های آتی در ایران فروش اعضای دیگر افراد یک خانواده را هم اجبار می کند و آیا ...... فارغ التحصیلان بیکار دانشگاه ها نیز جزئی از این خیل افرادی هستند که کلیه می فروشند این تاسف انگیز نیست؟؟؟؟؟؟
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۳ - ۱۳۸۹/۰۹/۱۸
0
7
با سلام. کراتین مادر من الان 4 هست و تا چند روز دیگه عمل فیستول باید انجام بده. چه مدت بین عمل فیستول و دیالیز زمان میبره؟ آیا بالا بودن سن در دیالیز و پیوند کلیه مهم است؟ مادرم 55 سال دارد. آیا خوردن تخم مرغ موضوع را بدتر میکند یا تاثیری ندارد؟
پاسخ ها
حسام
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۲ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۷
بعد از عمل فیستول حدودا چهل روز بعد آماده دیالیز میشن قبل از دیالیز بهتره رژِیم کم گوشت و کاملا بی نمک باشه ولی بعد از دیالیز رژیم خیلی سخت نیستع
رستمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۷ - ۱۳۸۹/۱۰/۱۰
1
11
سئوال دارم در صورت توافق گیرنده ودهنده کلیه چه ازمایشهای لازم است و ایا بیمارستان خودش قبل از عمل ازمایشها را میگیرد یا می توان در ازمایشگاههای بیرون این کار را کرد
Shazy
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۸ - ۱۳۸۹/۱۰/۲۷
0
7
چین، سومین قدرت اقتصادی دنیاست، با این حال پیوند اعضاء در چین، یکی از مهمترین منابع تامین مالی سیستم پزشکی این کشور به شمار می­رود. زمان انتظار برای پیوند عضو در چین فقط چند روز است، در صورتی که در کشورهای دیگر چندین ماه طول می کشد. این نشان می دهد که یک بانک اهدای عضو اجباری در چین وجود دارد که درخواست های بیماران متقاضی عضو را برآورده می سازد. تفاوت چشمگیری بین تعداد زندانیان اعدامی در چین با تعداد عضو آماده پیوند به بیماران وجود دارد. تعداد این عضوهای آماده برای پیوند در چین، آنقدر زیاد شده که نمی تواند صرفاً از کسانی گرفته شده باشد که داوطلبانه اعضای بدنشان را اهدا کرده اند، بلکه متعلق به تمرین کنندگان فالون گونگ هستند.

فالون گونگ یک روش تزکیه و پالایش تن و روان بر پایه سه اصل حقیقت، نیکخواهی و بردباری است، که هم اکنون بطور آزادانه در بیش از 114 کشور جهان تمرین می شود.
سارا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۴ - ۱۳۹۰/۰۲/۱۳
2
6
سلام با آرزوی سلامتی همه بیماران تقاضای یه کلیه با گروه خونی AB منفی برای پدرم دارم به مبلغ 7 میلیون لطفا کمک ودعاشون کنید (دختر 13 ساله) متشکرم
پاسخ ها
مهدی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۰ - ۱۳۹۰/۰۹/۱۶
اره 22سالمه
معصومه حیدری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۱ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۵
0
20
من خودم پیوند کلیه شده ام خداراشکر فعلا 13 ساله کار میکنه
علي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۷ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۷
2
3
سلام من مادرم 78 سال سن دارد اكنون دياليز صفاقي انجام مي دهد آيا با توجه به سن ايشان امكان پيوند كليه برايش وجود دارد باتشكر
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۹/۰۹
با سلام
در صورت نداشتن دیابت و بیماری قلبی می توانید برای انجام پیوند اقدام نمایید.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۹ - ۱۳۹۰/۰۶/۱۴
1
0
3سال است که خانمم راپیوند نموده ام و ادرطول این مدت دچار دیابت وعفونت ادراری شدید شده که دراثر استفاده ازداروهای پیوند است ایاتزریق مغزاستخوان به بیماران پیوند کلیه نیازبه داروهای پیوندرامنتفی مینماید 15/6/1390
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۱۵ - ۱۳۹۰/۰۹/۰۹
این روش فعلا در مراحل آزمایشی است.
عبدا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۸ - ۱۳۹۰/۰۸/۲۵
0
1
اطلاعات خوبي است ولي كافي نيست . با تشكر
FIROOZ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۹ - ۱۳۹۰/۰۹/۱۰
0
13
خدایا تو را به حق آقا امام زمان قسمت می دهم به حق دردانه سید الشهدا قسمت می دهم شفای عاجل بیماران را عنایت فرما به حق بزرگیت و به جلال و جبروتت
آمین یا رب العالمین
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۰
0
5
سلام
من به مدت دو سال است که دیالیز میشوم
متاسفانه کلیه مناسب پیدا نکردم
با توجه به اینکه گروه خونی من AB هست شما چه پیشنهادی برای من دارید ؟
سهیلا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۴ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۷
2
10
سلام
من دختری 20ساله هستم که قراره با پسری 25ساله که 6سال پیش پیوند کلیه شده و یکی از کلیه هاش پیوندی هستش ازدواج کنم
1.به نظرتون ممکنه مشکلی براش پیش بیاد بعدها؟ یا دیگه کاملا سالمه و نگرانی نداره؟ البته جدا از این بحث که حتما باید مراقبت شه و دارو مصرف کنه
2.گویا کلیه هاش پروتئین دفع می کرده ممکنه ارثی باشه و به بچه هاش هم منتقل شه؟
مریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۰ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۸
1
11
سلام
با تشکر از مطالب مفیدتون، یه سوال داشتم. مادر من54 سالشونه 3 ساله دیالیز میشن 25 ساله دیابت دارن 10 ساله فشار خون، الان نوبت پیوندشون شده آرمایشاشونو دادن مشکل قلبی یا مشکل دیگه نداشتن، به نظر شما پیوند جواب میده براشون؟ دیابتشون بعد از جراحی مشکل ساز نمیشه؟ ممکنه زخماشون عفونت کنه و کلیه پس زده بشه؟ خیلی نگرانم و استرس دارم لطفا زود جوابمو بدین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۰ - ۱۳۹۰/۱۲/۰۵
0
8
من خیلی خسته شدم نمی دونم چه کار ازم بر میاد
سهیلا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۵ - ۱۳۹۰/۱۲/۱۳
0
7
این چه وضعشه! تو این سایت کسی نیست جواب سوالارو بده؟!!!!!!!!!!!!
محمود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۰ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۱
1
1
من دو سال پیش پیوند کلیه شدم و آلان هردو پایایم سر استخوان ران رگهایش خشک و خون رسانی نمی کند و راه رفتن برایم خیلی سخت شده لطفا مرا راهنمایی کنید.
خانم :م
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۴
0
4
با سلام وخسته نباشید به دوستان. من یک بیمار پیوند کلیه ای هستم حد.د 2سال وخورده ای از پیونٌدم می گدرد دیالیز نشدم ولی می دانم چه سختی هایی دارد ولی پیوند بهتر است اما باید صبور باشید سختی هاش خیلی خیلی ...کمتر از دیالیز هزینه ی سنگینی دارد من از کسی کلیه خریدم که از خودم 3سال بزرگتر بود وخوب خدارو شکر تا به الان کارمیکنه کراتینم قبل از پیوند 9بعدش 0.75هستش
صادق
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۲/۲۹
0
4
ایا کسی که کلیه اش را اهدا میکند با یک کلیه مشکلی برایش پیش نمی اید؟
معصومه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۹
2
2
من 28 سالمه دیالیز میشم از پیوند خیلی میترسم من و راهنمایی کنید تا استرسم کم بشه
Aezam
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۱
0
3
سلام؟
منم مشکل ناراحتی کلیه دارم...
ازهمتون میخوام برام دعا کنید.اومیدوارم همتون عاقبت بخیر وخوشبخت باشی.!
حتی برای همه بیماران دعاکنید مخصوصاکودکان.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۳۰
0
4
سلام به همه هموطنان عزیزم .من 31 سال سن دارم و حدود یک سال هم هست دیالیز میشم که خدارو شکر کنم برام کلیه پیدا شده دارم ازمایش هام رو تکمیل میکنم برای پیوند .به تمام بیماران دیالیزی عزیز سفارش میکنم ناامید نباشید این جسم ما امانتی هست که خدا بهمون داده و هر وقت اراده کنه امانتش رو میگیره فرقی هم نمیکنه سالم باشیم یا مریض .توکل کنید به خدا و اقدام کنید برای مراحل پیوند .برای تمام بیماران ارزوی شفا و سلامتی میکنم به امید روزی که دیگه بیماری خاص تو دنیا نباشه
farhad
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۵۳ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۴
1
3
من بعد 26 سالازخداعمرگرفتن عاشق دختری شدم که در روز اوا آشنایی بهم گفت پیوند کلیه کرده و نمیتونه بچه دار بشه دلم نیومد دلشو بشکونم چیکار کنم ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۴ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۹
1
2
با سلام خدمت تمام کسایی که یا خودشان ویا عزیزانشان درگیر بیماری کلیه شدند.من الان 8ماه پیوند دادم.وخداروشکر تا حالا هیچ مشکلی نداشتم.و الان 2ماهم شده که ازدواج کردم.خلاصه کلامم اینکه امیدتون به خدا باشه.خدا هر دردی بده درمونشم میده
امیر علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۳ - ۱۳۹۲/۰۱/۲۳
1
5
با سلام خدمت دوستان گلم ، من 25 سال سن دارم 8 ساله که پیوند شدم ، حال عاشق دختری شدم که از قبل خودش می دونست پیوند شدم ، بهش پیشنهاد دادم قبول کرد ، بعد از اینکه خانواده اش فهمیدن ،دختره جواب رد میده البته میدونم که خانوادش بهش اجازه نمیدن ، هر وقت خواستم بهاش بحث پیوند کلیه کنم دلش نمی اومد بحث کنه ! الانم خیلی به همدیگر رو دوست داریم فقط موندیم من نمی دونم واقعا" چکار چه جوری با این خانواده کنار بیام خواهش می کنم راهنمایی کنید.
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۵ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۳
0
9
سلام امیر علی جان. من خودم 29 سالمه و 4 ساله که پیوند کردم.طبق ÷رسجو هایی که من کردم فرد ÷یوندی واسه ازدواج هیچ مشکلی ندارهوآدرس چندتا متخصص نفولوژی رو به پدر و مادر دختره بدید که خودشون برن مستقیم از دکتر بپرسن تا خیالشون جمع بشه
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: