کد خبر:۱۶۸۷
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۸۷ - ۰۸:۰۱
تعداد بازدید: 12544
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
اختلاف سني مناسب زوجين از معيارهاي فراموش شده در ميان جوانان
تفاوت سني بين زوجين، تشابه در سن نيست، زيرا اين تفاوت در آفرينش مرد و زن در زمينه زمان بلوغ آن دو است.
اگر به ازدواج هايي که در اين دو سه سال اخير رخ مي دهد توجه کنيم به يکي از مواردي که در فرهنگ سنتي ازدواج تغيير کرده،سن ازدواج در بين جوانان و نيز فاصله سني بين زوج ها است.

ازدواج پيوند بين دو انسان و دو خانواده است که اجزا اصلي و اساسي آن زن و مرد هستند و هر چه قدر بين اين دو تناسب و سنخيت بيشتري باشد آن پيوند و ازدواج مستحکم تر خواهد ماند.

بر اساس تحقيقات علمي و نيز تجربه و دين، علت اساسي بيشتر ناهنجاري ها و ناسازگاري هاي زندگي بين زوجين عدم تناسب و سنخيت و ناهماهنگي بين دو زوج به دست آمده است.

يکي از معيارهاي انتخاب همسر هماهنگي و تناسب بين زوجين از نظر فاصله سني است.

البته مي توان دريافت که اسلام معيار و دلايل هماهنگي در سن را به عقل و عرف و علم دانسته است.اگر فرد تجارب فراوان و واقعيت هاي موجود در جامعه و استدلال علمي و درک زندگي را براي تشکيل ازدواج و مستقل شدن را داشته باشد، همسري را انتخاب مي کند که داراي هماهنگي و تناسب داشتن سن يعني تفاوت سني بين زوجين است.

تفاوت سني بين زوجين،تشابه در سن نيست،زيرا اين تفاوت در آفرينش مرد و زن در زمينه زمان بلوغ آن دو است.

در گذشته و در زمان ازدواج پدر و مادرها،فاصله سني زوجين 10،15 و حتي 20 سال نيز بوده که در حال حاضر اين فاصله سني در بين زوج ها اتفاق نمي افتد.

فاصله سني زياد و از 10 سال به بالا به دليل اين که تفاوت زماني و يک دهه فاصله زندگي کردن بين دو فرد وجود داشته باشد،مشکلاتي براي هر دو زوج به وجود خواهد آمد.

مشکل عدم درک مطلوب يکديگر،عدم تناسب در توانايي هاي جسمي،انعطاف پذيري کمتر فرد بزرگتر،پيدايش سوءظنريالعدم اضاي غرايز،امر و نهي کردن فرد بزرگتر،کمرويي با همسر،احساس پشيماني و بروز مشکلات غير منتظره از عواملي است که در بين زوج ها با فاصله سني زياد ديده مي شود.

اختلاف سن 4 تا 7 سال

حسن ابراهيمي مقدم،روان شناس باليني و استاد دانشگاه در خصوص بهترين فاصله سني زوجين به برنا مي گويد: رشد عاطفي و فکري،تشابه علايق و طرز تفکر،تشابه مذهبي،تحصيلاتي و طبقاتي،تشابه طرز فکر به مسايل جنسي،تشابه علاقه به زندگي و فرهنگ و آداب و رسوم بين زوجين نشان دهنده بهترين زمان تشکيل زندگي است.

اين روان شناس باليني ادامه مي دهد:به طور سنتي گفته مي شود اختلاف سن 4 تا 7 سال مناسب است اما بايد خصوصيات و تشابهاتي که عنوان شد نيز در نظر گرفته شود.

وي در خصوص اهميت معيار سن اظهار کرد: تشابه سن در فرهنگ ما وجود دارد به هر حال افرادي که در محدوده سني نزديک هم باشند،تجربه ها و خاطره هاي يکساني را داشته و پيش زمينه فرهنگي مشابهي با يکديگر براي درک کردن همديگر خواهند داشت.

اين استاد دانشگاه معتقد است: نبايد فراموش کنيم که اين اختلاف سني که ما مي گوييم قراردادي است و بر اساس تحقيقات آنها را پيشنهاد مي کنند و نيز بايد در نظر داشت که سن عقلي مي تواند بر سن تقويمي تاثير بگذارد.

ديدگاه ديني تفاوت سني زوجين

از نظر اسلام ازدواج با تفاوت سني زياد،امر نامشروعي نيست و آنچه در سنت پيامبر ديده مي شود حکايت از مشروعيت اين نوع ازدواج دارد.کمالات پيامبر(ص) به عنوان انساني کامل به حدي بود که به خوبي با خديجه زندگي کرد.

کساني مي توانند در اين ازدواج ها موفق باشند که از رفتار پيامبر(ص) و خديجه به خوبي الگو بگيرند.

به نظر مي رسد کم توجهي و يا بي توجهي به ارزش ها و معيارهاي سنتي انتخاب همسر در حال حاضر و در بين جوانان مشاهده نمي شود و اين ملاک هاي ازدواج مي تواند نقش بسيار مهمي در زندگي موفق داشته باشد.تهيه كننده:مهديه حيدر-برنا
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۱ - ۱۳۸۹/۰۱/۱۹
4
15
آيا دختر ميتونه از پسر بزرگتر باشه اونم 5 سال؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۶ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۲
6
13
به نظرم اختلاف سني 4 تا 7 سال كم است. 10 يا 12سال مناسب تر است. پسران كنوني درك درستي از زندگي و اهداف خود ندارند. دختر 21 ساله و پسر 25 ساله!!! تصور كنيد!
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۵ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۸
12
15
من عاشق دختری هستم که فقط چند ماه ازم بزرگتره میتونمباهاش ازدواج کنم
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۲ - ۱۳۹۰/۰۸/۲۷
5
10
سلام به نظر من به رفتار .روحیات . چهره و... دو طرف بستگی داره فاصله 7تا12سال هم کاملا طبیعی است
hale
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۵ - ۱۳۹۰/۰۸/۲۹
3
8
سلام .من پسری را دوست دارم که یک سال از من کوچکتر است .ایا ما میتوانیم با هم ازدواج کنیم؟
مونا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۳ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۹
1
11
مهم درك متقابل هست و عشق وتفاهم مردي ممكنه با وجود 30 سال سن اصلا اداب و فرهنگ اجتماعي نداشته باشه اما پسري با 20 سال سن واقعا درك بالايي ميتونه داشته باشه اگه اين فاصله سني مخصوص حضرت محمد و حضرت خديجه بود يكبار از حضرت محمد ميشنيديم كه ميفرمودند امت شماها با اين فلصله ازدواج نكنين اين مخصوص منه؟نه اصلا اصلا اصلا اين حرف درست نيست دختر يا پسر بايد بايد فقط فقط به شخصيت طرف نگا كنن خواهر من 25سالشه وشوهرش 21 و خوشبخته خوشبخته خوشبخت اما خواهر ديگم شوهرش ازش 6 سال بزرگتره اما...........پس اصلا بهسن وسال و فاصله سني نيس به شخصيت طرفتونه كه اگه بد باشه 40 ساله هم بشه بد هستش
مسعود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۷
2
9
آقا الان یه خانمی که 11 سال ازم کوچیکتره بهم معرفی شده چه کنم به نظر شما؟ خوشگله و هم هیکله منه - من 167 قدمه ظاهر جذابی هم ندارم. خودش به گفته خونوادش راضیه. اما من خیلی دودل هستم :((
نسترن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۶/۱۸
4
10
من 22سال دارم عاشق مرد40ساله ای شدم که واقعا با شعور و عالی هست,لطفا راهنمایی بفرمایید
اعظم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۹
0
12
من 17 سالمه وعاشق پسر28ساله شدم البته اون 4ساله دنبال منه وهمدیگه رو خیلی دوس داریم لطفااگه تجربه ای ازازدواجی بااختلاف سنی بالا دارین راهنمایی کنین
سجاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۸ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۴
1
5
کفویت ایمانی واخلاقی وبه دل هم نشستن مهمترین است وتا12سال اختلاف خوب است البته درموارد استسنا که خیلی نادرهست
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: