کد خبر:۱۶۸۳
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۸۷ - ۱۷:۰۵
تعداد بازدید: 7417
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
ميانگين مهريه زنان ايراني، 260 تا 350 سكه طلا
بر اساس يافته‌هاي پژوهش‌هاي اخير كه از سوي معاون پژوهشي مركز مطالعات جمعيتي آسيا و اقيانوسيه عنوان شد، ميانگين مهريه زنان در ايران بين 260 تا 350 سكه طلاست.
بر اساس يافته‌هاي پژوهش‌هاي اخير كه از سوي معاون پژوهشي مركز مطالعات جمعيتي آسيا و اقيانوسيه عنوان شد، ميانگين مهريه زنان در ايران بين 260 تا 350 سكه طلاست.

دكتر شهلا كاظمي‌پور در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به يافته‌هاي آخرين پژوهش‌هاي انجام شده در مركز مطالعات جمعيتي آسيا و اقيانوسيه، ميانگين سن ازدواج پاسخگويان مرد را 25 سال و زنان را 21 سال اعلام كرد.

به گفته وي، در اين تحقيق كه از ميان بيش از يك‌هزار و 200 زن و مرد متاهل بين 18 تا 40 سال در حدود 12 استان كشور انجام شده، ميانگين مهريه‌اي كه از سوي زنان اعلام شده، 350 سكه يا 18 ميليون تومان و از سوي مردان 260 سكه يا حدود 10 ميليون تومان است.

معاون پژوهشي مركز مطالعات جمعيتي آسيا و اقيانوسيه در ادامه اظهار كرد: بر اساس يافته‌هاي اين پژوهش كه به تازگي پايان يافته است، روند تورمي مهريه در چند سال اخير چند برابر گذشته شده، به طوري كه ميزان ميانگين مهريه در 20 سال قبل 150 سكه طلا بود، اما در پنج سال اخير اين ميزان به 450 سكه طلا افزايش يافته است.

وي افزود: دقيقا مسايل و معضلات اجتماعي ناشي از مهريه از همين زمان آغاز مي‌شود، به طوري كه ميزان ميانگين مهريه زنان طي 30 سال از 150 سكه به 300 سكه افزايش يافته، اما تنها در پنج سال اخير ميانگين مهريه زنان از 300 سكه به 450 سكه طلا رسيده است.

دكتر كاظمي پور همچنين با اشاره به افزايش ميزان مهريه به نسبت سطح تحصيلات زنان، افزود: ميزان مهريه با سطح سواد و تحصيلات زنان ارتباط مستقيم دارد، به طوري كه هر چه سواد و تحصيلات زنان افزايش مي‌يابد، ميزان مهريه آنان نيز اضافه مي‌شود.

وي در پايان ادامه داد: نتايج اين پژوهش نشان داد كه ميانگين ميزان مهريه زنان با تحصيلات ابتدايي 52 سكه طلا، راهنمايي 208 سكه و زنان داراي مدرك ليسانس و بالاتر 400 تا 500 سكه طلاست.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۴ - ۱۳۸۸/۰۸/۲۰
1
2
زنی که فوت کتد و یک بچه داشته باشد تکلیف مهریه چه میشود آیا پدر و مادر زوجه میتوانند نسبت به مهریه ادعایی داشته باشند
ناشناس
|
Canada
|
۱۶:۱۲ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۲
2
0
فوقلیسانس و دکترا و پرفسرا چنده عمده؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۵
0
0
با این قیمتها گمان نمیکنم سطح متوسط جامعه هم بتوانند زن بگیرند، این طور نیست.
امید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۴ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۳
0
0
واقعا که نمیدانم هدف از مهریه های سنگین چیست؟ عشق یا معامله کالا
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: