کد خبر:۱۶۶۶
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۸۷ - ۱۱:۵۳
تعداد بازدید: 4265
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
لنزهاي رنگي را از آرايشگران نخريد
رفع عيوب انكساري چشم با عينك در مقايسه با لنز عوارض كمتري دارد
يک چشم پزشك تاکيد کرد: کساني که علاقمند به استفاده از لنز به جاي عينک هستند بهتر است بيرون از منزل از لنز و درمنزل از عينک استفاده كنند.
دکتر محمدرضا مشکوة، متخصص چشم و فلوشيپ قرنيه و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي کرمان در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا منطقه کوير، گفت: لنز وسيله‌اي است که عيوب انکساري چشم را اصلاح مي‌کند که بعضي ترجيح مي‌دهند به جاي عينک از آن استفاده کنند که از نظر پزشکان بهترين وسيله براي رفع عيب انکساري چشم، عينک است زيرا عوارض آن از ساير وسايل ديگر براي اصلاح عيوب چشم کمتر است.

وي در ادامه افزود: استفاده ازلنز بهتر است براي سنين زير 18 سال تجويز نشود. چون در سنين پايين به علت عدم رعايت بهداشت، عوارض جبران ناپذيري در افراد ايجاد مي‌شود.

اين متخصص اظهار داشت: براي رفع عيوب انکساري ساده و استيگمات کم از لنزهاي نرم استفاده مي‌شود و براي استيگمات بالا، لنزهاي سخت براي بيمار تجويز مي‌شود.

وي گفت: اگرچه استفاده از لنز در آب و هواي مرطوب بهتر از گرم و خشک است؛ اما، استفاده از آن در استان کرمان بلامانع است اما بهتر است افراد در جاهاي آلوده، حاوي ذرات گرد و خاک، محيط هاي بسته، آلوده و خشک کمتر از لنز استفاده كنند.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي کرمان در خصوص انوع مختلف لنز گفت: لنزهاي روزانه که فقط يك بار قابل استفاده هستند، لنزهايي که هر سه ماه يک بار تعويض مي‌شوند و نيز لنزهايي كه تا زماني که کيفيت آنها مناسب است (اغلب دو الي سه سال) مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

دکتر مشکوة اظهار داشت: يکسري لنزها حاوي درصد آب بيشتري هستند که بيماران زمان طولاني‌تري از آن استفاده مي‌كند البته به افراد توصيه مي‌شود که در هنگام خواب حتماً لنز را از چشم خود خارج نمايند چون احتمال درآمدن آن در هنگام خواب وجود دارد و يا ممکن است به چشم آسيب برساند به خصوص چنانچه لنز حاوي آب کمتري است حتماً هنگام خواب از چشم خارج شود.

وي تصريح کرد: افرد بايد در حمام و استخر شنا نيز لنز را بيرون آورند چون ممکن است از چشم خارج شود و از آنجايي که بي‌رنگ است، پيدا کردن آن مشکل است.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي يادآور شد: چنانچه لنز به طور ناگهاني از چشم خارج شود و روي زمين بيفتد، جهت استفاده مجدد بايد آن را ضدعفوني كرد سپس آن را داخل چشم قرار داد.

دکتر مشکوة اضافه کرد: بيماران حتماً بايد لنزها را در هنگام شب در داخل محلول‌هاي ضدعفوني کننده قرار دهند تا بعد از چهار تا پنج ساعت به خوبي ضدعفوني شده و در هنگام صبح پس از خارج كردن از محلول با سرم فيزيولوژي شسته و سپس داخل چشم قراردهند.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي كرمان تاکيد کرد: ظرف نگهداري لنز بايد هر دو ماه يک بار تعويض شود چون دچار جرم ‌گرفتگي شده و چنانچه لنز فقط در سرم نگهداري شود به علت آميب ممکن است زخم قرنيه از نوع زخم آميبي ايجاد شده و آسيبهاي جدي به چشم وارد كند.

دکتر مشکوة در ادامه يادآور شد: قرار دادن لنز در داخل چشم با آموزش‌هاي ساده انجام مي شود و افراد بايد ابتدا دستهاي خود را با آب و صابون شسته و در فضاي آزاد (بدون استفاده از حوله و دستمال ) خشک كنند، ناخن‌ها بايد کوتاه باشند و دست با قرنيه تماس پيدا نکند، همچنين برداشتن آن هم با حوصله انجام گيرد.

اين متخصص چشم در ادامه به لنزهاي درماني اشاره و تصريح کرد: براي برخي بيماريها نظير قوز قرنيه و استيگمات نامنظم صرفاً لنزهاي سخت تجويز مي‌شود که جنبه زيبايي ندارد و براي درمان اصلاح ديد استفاده مي‌شود.

وي در ادامه در خصوص لنزهاي رنگي به ايسنا گفت: افراد سعي کنند از لنزهاي رنگي که از انواع نرم هستند، استفاده نکنند مگر در موارد خاص و در اين مورد هم سعي كنند کيفيت آن مناسب باشد.

دکتر مشکوة ضمن انتقاد از برخي از آرايشگاه‌ها که لنز رنگي به مشتريان ارائه مي‌دهند، توصيه کرد: افراد نبايد جهت استفاده از لنزهاي رنگي به آرايشگران مراجعه نمايند چون برخي از اين لنزها قبلاً در چشم افراد ديگري قرار گرفته است که كاملا غيربهداشتي است.

وي تاكيد كرد: انواع لنزها بايد حتما تحت نظارت متخصص چشم تجويز شود.

اين پزشک متخصص، اندازه گيري شعاع لنز را مهم دانست و افزود: جابه جايي طبيعي لنز در چشم حدود يک ميليمتر است اما چنانچه اين جا به جايي بيشتر يا کمتر باشد باعث ايجاد ناراحتي براي افراد مي‌شود؛ بنابراين تعيين شعاع لنز بايد حتما تحت نظر پزشک متخصص انجام شود.

وي در پايان درخصوص لنز از نوع بلاک پوپيل گفت: اين نوع لنز بيشتر جنبه زيبايي دارد و براي بيماراني تجويز مي شود که قرنيه چشم آنها سفيد شده باشد.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: