کد خبر:۱۶۶۲
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۸۷ - ۱۶:۲۰
تعداد بازدید: 2865
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
فروش اسپايس در آلمان ممنوع شد
مخدری که مد شده بود
پژوهشی نشان داده است که این ماده، ترکیبی شبیه حشیش داشته که خاصیت نشئگی آن چهار برابر این مخدر است.
ماده‌ خوشبوکننده‌ موسوم به Spice (ادویه) از پنج‌شنبه (۲۲ ژانویه - ۳ بهمن) در آلمان ممنوع اعلام شده است.

قانون فوری تشدید محدودیت‌ها در این مورد نیز از همین تاریخ در مطبوعات این کشور منتشر شد.
این ماده پیش‌تر به‌عنوان ترکیبی گیاهی و خوشبوکننده‌ خانگی خرید و فروش می‌شده است. پژوهشی به درخواست شهر فرانکفورت آلمان نشان داده است که این ماده، ترکیبی شبیه حشیش داشته که خاصیت نشئگی آن چهار برابر این مخدر است.

زابینه بتسینگ، کارشناس امور مواد مخدر دولت آلمان، ممنوعیت تولید، خرید ‌و‌ فروش و در اختیار داشتن ماده‌ دارویی‌ای‌ با نام تجاری "Spice" را پیش‌تر در پایان دسامبر سال ۲۰۰۸ با اشاره به خطرهای آن اعلام کرده بود. کارشناسان دریافته‌اند که این محصول، صرفاً ترکیب بی‌خطری از گیاهان مختلف نیست؛ اما تا به حال بدون هیچ مشکلی به‌جای خوشبوکننده‌ خانگی خرید ‌و‌ فروش می‌شده است. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که "ادویه" دارای ماده‌ شیمیایی مصنوعی‌ای است که بر ضربان قلب، سیستم عصبی و جریان گردش خون تأثیر منفی می‌گذارد و فرد را تا حد بیهوشی پیش می‌برد.

در مخدر یادشده، مواد نشئه‌آوری کشف شده است که تولیدکنندگان به‌شکلی هدفمند از آنها استفاده می‌کرده‌اند. اداره‌ امور جنایی فدرال آلمان در مورد استفاده از این ماده هشدار داده است. امکان اعتیاد به این ماده بسیار بالاست و این ماده می‌تواند در حین سوختن، ترکیبات سمی و سرطان‌زا ایجاد کند. به همین دلیل، سرپیچی از قانون جدید در آلمان، تا پنج سال حبس یا جریمه‌ نقدی در ‌پی خواهد داشت.

به گزارش اداره‌ امور جنایی آلمان، استفاده از "Spice" و تقاضا برای آن در ماه‌های گذشته افزایش یافته است. بنا به تجربه‌های مرکز آموزش‌های بهداشتی فدرال این کشور، ممنوعیت‌ها و آموزش‌های لازم قادرند تقاضا برای مواد مخدر را کاهش دهند.

در حال حاضر نگرانی کارشناسان از آن است که فروشندگان این مخدر، آن را به صورت‌های دیگری تبدیل و عرضه کنند. اداره‌ امور جنایی آلمان خواستار آموزش و همیاری بیشتر برای جوانان شده است؛ زیرا خطر اعتیاد، آنان را بیشتر تهدید می‌کند. افزایش سرگرمی‌های ورزشی یا ابتکاری می‌تواند در این میان بسیار مفید باشد. دويچه‌وله
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: