کد خبر:۱۵۷۲
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۸۷ - ۰۰:۴۹
تعداد بازدید: 1645
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
يك فوق تخصص قلب وعروق:
فشارخونتان رابعدازظهرها اندازه نگيريد!
يك فوق تخصص قلب و عروق گفت: فشار در طول روز بالا مي‎رود و درغروب به حداکثر ميزان خود مي‎رسد؛ بنابراين، بعدازظهر زمان مناسبي براي اندازه‌گيري فشار خون نيست.
دکتر منوچهر قاروني، فوق تخصص قلب و عروق و عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با خبرنگار ايسنا منطقه علوم پزشکي تهران افزود: نکته ديگر آن است که حمله‎هاي ناگهاني در افراد مبتلا به فشار خون اغلب در هنگام شب رخ مي‌دهد.

دکتر قاروني در خصوص سن بروز فشارخون در بزرگسالان گفت: فشار خون بزرگسالان معمولاً از سنين بالاي 30 سالگي بروز ‎کرده و امري کاملاً ارثي است.

وي در ادامه افزود: اگر فشار خون در سه روز متفاوت و در يک زمان، به خصوص هنگام صبح از 90 ميليمتر جيوه (مينيمم) روي 14 ميليمتر جيوه (ماکسيمم) بيشتر باشد فرد به فشار خون بالا (هايپرتنشن) مبتلا است.

قاروني در مورد کودکاني که در خانواده‌هايي با زمينه فشارخون متولد مي‌شوند، تصريح کرد: چنين افرادي بايد از مصرف موادي که نمک و چربي زياد دارد پرهيز کنند و از اين طريق زمان ظهور فشار خون را به تعويق بيندازند.

وي اضافه کرد: همچنين شروع ورزش از سنين کودکي و جلوگيري از اضافه وزن در کنترل فشار خون موثر است؛ زيرا باعث به تعويق افتادن ابتلا به فشار خون در افراد مي‌شود.

اين فوق تخصص قلب و عروق در مورد فشار خون پايين گفت: فشار خون پايين بيشتر در زنان و افراد جوان مشاهده مي‎شود که با احساس ضعف و بي حالي تظاهر مي‌يابد.

دکتر قاروني درخصوص اقدامات لازم هنگام بروز افت فشارخون تصريح کرد: اکثر افراد در اين مواقع به طور ناخودآگاه به سمت مواد قندي مي‎روند در حالي که با خورن مقداري نمک، فشارخون کنترل مي‎شود.

وي در پايان يادآور شد: اگر شخصي سالم باشد و فشار او به طور طبيعي پايين باشد مساله چندان مهمي نيست اما اگر کسي قبلاً فشارش پايين نبوده و به يک باره افت فشار پيدا کرده نشانه بيماري است و بايد فشار خونش را کنترل کند.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: