کد خبر:۱۵۶۵
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۸۷ - ۱۴:۰۷
تعداد بازدید: 1769
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
سيستم بينايي آيينه‌اي نوعي ماهي دانشمندان را شگفت زده کرد
اين ماهي براي مشاهده اجسام به جاي عدسي از آينه استفاده مي كند.اين ماهي ها با استفاده از دو چشم اضافي كه به منزله آيينه عمل مي كنند...
دانشمندان به كشفيات جديدي در باره نوعي ماهي كه داراي چهار چشم است ، دست يافتند.
روزنامه تايمز لندن در شماره امروز خود در اينترنت نوشت اين موجود كه براي اولين بار صدو بيست سال پيش كشف شد، با بكار گيري سيستم آينه اي منحصر به فردي به محل اختفاي شكارچيان خود در اعماق تاريك دريا پي مي برد.

به نوشته تايمز ، اين ماهي براي مشاهده اجسام به جاي عدسي از آينه استفاده مي كند.
اين ماهي ها با استفاده از دو چشم اضافي كه به منزله آيينه عمل مي كنند ، مي توانند نور ساطع شده از موجودات عمق دريا را بسيار دقيقتر از تصاويري كه با استفاده از عدسي رويت مي شوند ، مشاهده كنند و بدين وسيله به سرعت از وجود حيوانات شكارچي در اطراف خود آگاهي مي يابند.

آيينه ها بهتر مي توانند در مناطق عميق تصاوير را منعكس كنند زيرا در سطوح كم نور كاربرد بهتري دارند و اختلالات تصويري موجود در عدسي ها در آيينه ها مشاهده نمي شوند.

اين ماهي ها كه اسپوك فيش نام دارند و با عنوان علمي "Dolichopteryx longipes"‌ شناخته مي شوند داراي چشمهاي معمولي هستند كه عدسي رو به بالايي دارند ، اما در كنار عدسي ها دو چشم رو به پايين نيز قرار دارند كه لايه نازك آيينه مانندي بر روي آنها قرار دارد. اين صفحات طوري قرار گرفته اند كه نوري كه وارد چشم مي شود بر روي يك نقطه از شبكيه منعكس مي شود و اين ماهي ها را قادر مي سازد موجوداتي را كه در زير آنها پنهان شده اند مشاهده كنند.

اين ساختار در سخت پوستان دريايي نيز وجود دارد اما اين ماهي اولين گونه از ماهي هاي مهره دار است كه مجهز به چشمان آيينه اي است.

به عقيده دانشمندان ، از آيينه ها براي ديد در تاريكي بهتر مي توان استفاده كرد زيرا نور بيشتري به شبكيه چشم منتقل مي كنند ، در حاليكه هنگام عبور نور از عدسي ، مقدار كمي از آن توسط عدسي جذب مي شود.منبع:واحد مركزي خبر
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: