کد خبر:۱۵۰۷
تاریخ انتشار: ۰۹ دی ۱۳۸۷ - ۰۷:۵۹
تعداد بازدید: 2849
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
روند نزولي تعداد كتابفروشان و مولفان در ايران
كارشناسان نشر مي‌گويند هرگونه سرمايه‌گذاري در بخش فرهنگ به‌ويژه حوزه كتاب در مقايسه با مشاغل ديگر توجيه اقتصادي ندارد.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مي‌گويد: پایين بودن درآمد كتابفروشي و تاليف كتاب در مقايسه با ساير مشاغل باعث شده هر روزه از تعداد كتابفروشان و مولفان كاسته شود. كارشناسان نشر مي‌گويند هرگونه سرمايه‌گذاري در بخش فرهنگ به‌ويژه حوزه كتاب در مقايسه با مشاغل ديگر توجيه اقتصادي ندارد.

هزينه تاسيس كتابفروشي و يا مركز پخش كتاب در ايران از نرخ بسيار بالايي برخوردار است. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در لايحه پيشنهادي خود به هيات دولت براي ممكن ساختن فعاليت حوزه‌هاي نشر در اماكن مسكوني گفته است كه وضعيت فعلي ادامه فعاليت كتابفروشي‌هاي موجود را نيز به خطر انداخته است.طبق بررسي‌هاي اين وزارتخانه، تعداد كتابفروشان و مولفان طي چند سال گذشته روند نزولي داشته و هر روزه از آنها كاسته مي‌شود.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي اعلام كرده اين وضعيت مغاير با سياست‌هاي كلي نظام مبني بر توسعه فضاهاي فرهنگي كشور است و عملاً توسعه‌اي صورت نمي‌گيرد. اين وزارتخانه گفته است با كاهش هزينه‌هاي سرمايه‌گذاري در اين بخش فضاهاي فرهنگي در ايران رشد خواهد كرد. محسن پرويز طي چند ماه گذشته از پایين بودن حق‌التاليف مولفان سخن گفته است. از سوي ديگر طبق آمار موسسه خانه كتاب طي شش ماهه سال جاري روند انتشار كتاب در ايران نسبت به همين مدت در سال گذشته كاهش داشته است.
 
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي پيشنهاد داده دو تبصره به بند 24 ماده 55 شهرداري‌ها كه سال 1334 به تصويب رسيده بود، الحاق شود. در يكي از اين تبصره‌ها آمده است: «دایر کردن دفاتر فروش كتاب و اقلام چند رسانه‌اي با محوريت كتاب در واحد مسكوني مستقل و يا مجتمعي كه به طور كامل در اختيار صاحب كتابفروشي قرار دارد، استفاده تجاري محسوب نمي‌شود. در بسياري از شهرستان‌هاي ايران حتا يك كتابفروشي نيز وجود ندارد. با اين حال به ازاي هر 23 هزار و 400 نفر ايراني تنها يك كتابفروشي وجود دارد. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي تلاش مي‌كند در آينده با راه‌اندازي صدها كتابفروشي سيار از يك طرف و تاسيس كتابفروشي اينترنتي به مساله توزيع كتاب در ايران رسيدگي كند.

طبق بررسي‌هاي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در سراسر ايران حدود سه‌هزار كتابفروشي مستقل فعاليت مي‌كند.موسسه خانه كتاب پيشتر اعلام كرده بود كه سال گذشته 6 هزار و 659 كتابفروشی در ايران فعاليت مي‌كرده است. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نیز پیش از این در بررسي‌هاي خود نوشته بود از تعداد كتابفروشي‌هاي مستقل به علت مشكلات اقتصادي به طور مستمر كاسته مي‌شود. از سوي ديگر اين بررسي‌ها نشان داده كه پراكندگي اين كتابفروشي‌ها بيشتر در مراكز استان‌ها است. طبق نتايج تحقيقات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، در برخي از شهرستان‌هاي ايران حتا يك كتابفروشي نيز وجود ندارد و آمار اعلام‌شده كتابفروشي نسبت به جمعيت كشور يك به 23 هزار و 400 نفر است.منبع:تحليل روز
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: