کد خبر:۱۴۹۴
تاریخ انتشار: ۰۶ دی ۱۳۸۷ - ۰۹:۲۶
تعداد بازدید: 12235
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
ريشه خيانت همسران به يكديگر در جامعه
مردان معمولاً به دو دليل تنوع طلبي و مسائل جنسي و زنان در بيشتر موارد به خاطر مشکلات مالي، مشکلات عاطفي يا انتقام جويي دست به اين کار مي زنند.
يک آسيب شناس اجتماعي معتقد است: تنوع طلبي، عدم جذابيت همسر، ضعف اعتقادات مذهبي و پايبند نبودن به سنت ها، مشکل جسمي يا شخصيتي و رواني يکي از زوجين و ازدواج اجباري و انتقام جويي از جمله عوامل خيانت همسران در جامعه است.

امان الله قرايي مقدم آسيب شناس اجتماعي درباره دلايل خيانت همسران به يکديگر گفت: اگر بخواهيم به صورت موردي به اين موضوع بپردازيم شايد به جرات بتوان گفت موارد بسياري براي خيانت وجود دارد، اما اگر بخواهيم تمامي آنها را در يک دسته بندي کلي جاي دهيم، عدم ارضاي نيازهاي جنسي در نهاد خانواده، تنوع طلبي، عدم جذابيت همسر، ضعف اعتقادات مذهبي و پايبند نبودن به سنت ها، مشکل شخصيتي و رواني يکي از زوجين و ازدواج اجباري و انتقام جويي از جمله آنهاست.

اين آسيب شناس اجتماعي در ادامه بيان کرد: البته اين دلايل در دو گروه تا حد زيادي متفاوت است. مردان معمولاً به دو دليل تنوع طلبي و مسائل جنسي و زنان در بيشتر موارد به خاطر مشکلات مالي، مشکلات عاطفي يا انتقام جويي دست به اين کار مي زنند. با توجه به اين واقعيت ها اگر زن و مرد شناخت کاملي از همسر خود و نيازهاي او داشته باشند و در چارچوب خانواده به آن توجه کنند از بسياري از اتفاقات مي توان پيشگيري کرد.

وي در ادامه افزود:خيانت کردن يکي از راه هاي برهم خوردن ارتباط ميان همسران است. اغلب زماني که يکي از طرفين مرتکب خيانت مي شود، اطمينان موجود از بين مي رود و به دست آوردن مجدد آن بسيار دشوار است و چه بسا ديگر اطمينان اوليه هيچ گاه حاصل نمي شود.

وي به سه نوع خيانت بين همسران اشاره کرد و افزود: رابطه احساسي، جنسي و اينترنتي از مهمترين خيانت ها به شمار مي آيد که رواج بيشتري در جامعه دارد.

قرايي مقدم به دليل خيانت جنسي اشاره مي کند و بيان مي کند: اين امر زماني روي مي دهد که هيچ گونه پيوند عاطفي ميان فرد و طرف مقابلش وجود نداشته و او تنها به دليل برقراري روابط جنسي و هيجاني جذب شده است.

وي به دومين نوع خيانت که احساسي بين همسران است اشاره کرد و افزود:زماني روي مي دهد که فرد احساس مي کند از نظر عاطفي به شخص ديگري غير از همسر خود علاقه پيدا کرده است.

فرد از صحبت کردن و در ميان گذاشتن افکار و علايق خود با شخص دوم لذت مي برد و کم کم به اين نتيجه مي رسد که اوقات فراغت خود را به جاي اينکه با همسر بگذراند، با ديگري سپري کند.

اين آسيب شناس اجتماعي در خاتمه با اشاره به سومين نوع خيانت که چند سالي است در جامعه رواج پيدا کرده و ماهيت آن با دو نوع پيشين کاملاً متفاوت است،اظهار کرد: خيانت اينترنتي که شامل گفت وگو، تبادل تصاوير و مشخصات يک فرد متاهل با فرد ديگري است که همسر قانوني وي نيست و از طريق اينترنت و چت صورت مي گيرد و اغلب محتواي گفت و گوها و تبادل تصاوير و مشخصات، در رابطه با مسائل خصوصي است. منبع:برنا
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۰ - ۱۳۸۷/۱۰/۰۷
0
0
يكي از دلايل ايجاد ارتباط با شخص ثالث "عدم ارضاي نيازهاي روحي / عاطفي در نهاد خانواده" است چرا چون زن و مرد مستقلا در خانواده هاي خود محبت را آموزش نديده اند كه چگونه به هم و به مردم محبت كنند. از محبت است كه خارها گل مي شود. ريشه اغلب مشكلات خانواده ها در عدم محبت ، عدم رفتارهاي عاشقانه ، عادت ، مشكلات اقتصادي و ... است . در نتيجه اختلاف و تنش در خانواده زياد مي شود و مسائل ديگر هم حادث مي شود.
چرا آسيب شناسان اجتماعي ما ، به اين آسيب نرسيده اند و هرگونه ارتباطي را در مردان به دو دليل تنوع طلبي و مسائل جنسي مي دانند و برچسب "خيانت" به آن مي زنند.
آيا ايجاد ارتباط براي اختيار كردن همسر دوم (كه دين اسلام و هر عقل سليمي روي آن صحه مي گذارد ) خيانت محسوب مي شود.
آيا براي تجديد فراش ، شناخت نياز نيست؟؟؟!!! ضمن اينكه بسياري از مشكلات اجتماعي و خانواده ها ناشي از عدم شناخت زوجين و خانواده هاست.
شما بجاي فرهنگ سازي و آموزش در اجتماع صرفا مشكلات را بزرگنمايي مي كنيد و دسته بندي آقاي "امان الله قرايي مقدم" به عنوان يك آسيب شناس اجتماعي به نظر بنده اصلا درست نبوده ضمن اينكه به هر ارتباطي نمي توان برچسب خيانت زد.
بياييد انسانها را دسته بندي كنيد ، مشكلاتشان را بررسي كنيد ، ريشه يابي كنيد ، ببينيد در راستاي رفع مشكلات روحي مردم چه اقداماتي در جامعه صورت گرفته ، بعد ببينيد آيا قاطعانه مي توانيد در اين راستا مرد و زن مظلوم خانواده ها را مقصر قلمداد كنيد؟!!!

متاسفانه در عصر تكنولوژي هم ، تفكرات سنتي حكفرماست و هيچگاه نميخواييم بپذيريم كه حداقل گروهي مي توانند به گونه هاي مختلف و بدون اينكه نيات پليدي داشته باشند باهم به روشهاي مختلف آزادانه در ارتباط باشند و اگر برخي از ارتباطات را پذيرا باشيم مي توانيم در اين راستا فرهنگ سازي هم بكنيم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۵ - ۱۳۸۸/۱۱/۰۵
0
0
تقریبا چیزایی که گفته شد درسته ولی هر کسی با خیانت ارزشو شخصیت خودشو نشون میده بنظرم خیانت آخر خطه!
شفق
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۹ - ۱۳۸۹/۰۵/۰۹
0
3
سلام مرسي از مطلب مفيدتون. ميشه راهنمايي كنيد كه اگر كسي دچار چنين مشكلي شد چگونه بايد برخورد كند.اصلا به روي همسرش بياورد يا نه؟ البته من كه اصلا نمي تونم خودم را كنترل كنم و چيزي نگم پس بايد چگونه عمل كنم.
پاسخ ها
زینب
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۸
خیانت یعنی از مرز انساتی گذشتن و به حیوانیت کشیده شدن.یعنی روی آوردن به امیال حیوانی....
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: