کد خبر:۱۴۸۹
تاریخ انتشار: ۰۵ دی ۱۳۸۷ - ۰۵:۱۰
تعداد بازدید: 2729
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
هر دو هفته ،یکی از زبان های جهان از بین می‌رود
تاریخ نشان می‌دهد انقراض زبان‌های رایج در دنیا در اثر نابرابری های اقتصادی،فشارهای سیاسی و یا حتی نسل کشی بوجود آمده ولی گاهی نیز ممکن است ...
دغدغه و نگرانی از بین رفتن زبان‌های مختلف دنیا از جمله زبان کره‌ای، «آندره دالبی» از زبان‌شناسان و مورخان این کشور را بر آن داشت با نوشتن کتاب «زبان در معرض خطر»، گوشه هایی از خطرات در کمین این زبان‌ها را به مردم گوشزد کند.او معتقد است كه هر دو هفته ،یکی از زبان های موجود در جهان از بین می رود.

به گزارش ایبنا، به نقل از خبرگزاري شینهوا، «دالبی» در این کتاب سعی کرده دلایل از بین رفتن زبان‌های مختلف را در جهان بررسی كند و مشکلاتی را که این مساله برای نسل‌های آینده ایجاد می‌کند، توضیح دهد.

به اعتقاد وی، تاریخ نشان می‌دهد انقراض زبان‌های رایج در دنیا در اثر نابرابری های اقتصادی،فشارهای سیاسی و یا حتی نسل کشی بوجود آمده ولی گاهی نیز ممکن است با انتخاب‌های فردی و فاصله گرفتن از زبان مادری رخ دهد.به‌عنوان مثال در حال حاضر بسیاری از دانش آموزان کره ای یادگیری زبان انگلیسی را از سنین بسیار پایین در مدارس و موسسات خصوصی و دولتی آغاز می کنند.زیرا والدین آن‌ها نمی‌خواهند بچه‌ها در آینده از حضور درمجامع اقتصادی و ... محروم شوند.

«دالبی» در زمینه سیاسی نیز به جایگزینی زبان لاتین بجای زبانهای بومی به دنبال گسترش و توسعه امپراتوری روم و نابودی صدها زبان بومی آمریکای لاتین با مجبور کردن بومیان این منطقه به آموختن زبان انگلیسی اشاره کرده است.

این نویسنده زبانهای مختلف را دریچه هایی برای درک مفاهیم مختلف می داند ومعتقد است با از بین رفتن هر زبان مادری،یکی از فرهنگ های بزرگ و غنی دنیا نیز مدفون و به بوته فراموشی سپرده می شود.

وی معتقد است اگر بی توجهی به زبان های رایج در کشورهای مختلف با همین روند ادامه یابد، در 100 سال آینده نیمی از 5 هزار زبانی که در حال حاضر مردم سراسر دنیا با آنها صحبت می کنند،از بین خواهد رفت.

به اعتقاد وی هر دو هفته ،یکی از زبان های موجود در جهان از بین می رود ،بنابراین ظرف مدت 200سال تنها 200 زبان در دنیا باقی می ماند و حتی شاید تنها زبانی که تمام مردم دنیا با آن صحبت می کنند زبان انگلیسی باشد.مترجم:ميترا جليلي
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: