کد خبر:۱۴۸۸
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۳۸۷ - ۲۳:۵۸
تعداد بازدید: 3920
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
خدا كند زلزله نيايد، آماده نيستيم!
مسوولان به جاي اقدام پيشگيرانه، بهانه كمبوداعتبار مي‌آورند. تفكر و مديريت حل مشكل بافت‌هاي فرسوده، فرسوده‌تر از خود بافت‌هاست
لازم نيست كه يادآوري كنيم تنها پنج درصد مساحت كشور زلزله‌خيز نيست و تقريبا همه ايرانيان در چهار گوشه كشورمان بارها داغ خسارت‌ها و مصيب‌هاي زلزله و حوادث پس از آن را تجربه كرده‌اند و باز هم لازم نيست، دلايل اقدامات جدي و سريع در مورد بافت‌هاي فرسوده منازل مسكوني، بيمارستان‌ها، مدارس و ادارات دولتي را از سوي دولت و شهرداري‌ها مورد تاكيد قرار دهيم.

جان مردم چه در تهران كه پايتخت است و انتظارات زيادي از آن مي‌رود و چه در شهرهاي دور افتاده و كم جمعيت يكي است، چه دانش‌آموزان منطقه‌هاي مركزي تهران آسيب ببينند و چه كودكاني كه در اتاقك‌هاي قديمي و خاكي مناطق محروم زير آوار بمانند، فرقي نمي‌كند و تازه اين در شرايطي است كه تهران، به عنوان پايتخت نسبت به بسياري از استان‌ها در برخورداري از سرانه‌هاي بهداشتي، آموزشي و حفاظتي فقيرتر است و در زمان وقوع زلزله بنابر گفته مسوولان تنها سه تا چهار بيمارستان سالم و 10 تا 15 مدرسه پا برجا مي‌ماند و مابقي بنابر شدت زلزله تخريب شده و يا نيمه‌سالم باقي‌ مي‌مانند.

به گزارش ايسنا، در شرايطي كه مسوولان همانند ساير مردم هنوز خاطره فاجعه زلزله‌هاي بم، رودبار و منجيل، قزوين را به خاطر دارند و تصاوير قربانيان آن هنوز در مقابل چشمان همگان باقيست، اما متاسفانه عملكرد آن‌ها در حوزه پيشگيري و جلوگيري از افزايش خسارات مالي و جاني ناشي از زلزله و ... متناسب با سرعت وقوع اين حوادث غيرمترقبه نبوده است و كماكان نگراني از وقوع زلزله و مرگ شمار زيادي از هموطنانمان در هر گوشه‌اي از كشور وجود دارد!

درست است!

اين يك واقعيت است كه بسياري از همين مسوولان، پزشكان، متخصصان و كارشناسان و رسانه‌ها در ساختمان‌هايي فرسوده و ناامن فعال هستند و آنها نيز در زمان بحران به همان اندازه در معرض خطر هستند و در حاليكه زلزله دكتر، مهندس، مدير و كارگر و ... نمي‌شناسد اما متاسفانه گويا اين ديدگاه وجود دارد كه اتفاق تنها براي ديگران است.

به هر روي مساحت بافت‌هاي فرسوده در كشور هر روز بيشتر از روز قبل مي‌شود و كارشناسان معتقدند با توجه به روند ساخت آپارتمان‌هاي جديد در شهرها كه برخي از آنها مهندسي سازه و بر اساس استانداردهاي ساختماني و مصالح نيستند، عمر مفيد ساختمان‌ها كاهش يافته و برخي از ساختمان‌هاي نوساز پس از مدت كوتاهي از پايان كار احتمال ريزش دارند كه نمونه‌ آن حادثه سعادت آباد را در پايتخت رقم زد.

توجه دولت به موضوع بافت‌هاي فرسوده و مقاوم‌سازي ساختمان‌ها در برابر زلزله به اختصاص فاينانس و طرح‌هايي كه توسط وزارت مسكن و زيرمجموعه‌هاي اين وزارتخانه انجام شده، محدود است. در عين حال همين اقدامات نيز در بخش‌هايي نيمه‌كاره باقي مانده است.

گويي اين عادت كه تا زمان حادثه، فكري براي آن نمي‌كنيم و پس از وقوع، تازه به دنبال جبران هستيم و پس از مدتي هم دوباره فراموش مي‌كنيم، كماكان ادامه دارد و به جاي بهره‌گيري از تجربه ديگر كشورها در مورد مقاوم‌سازي، فقط در مورد حوادث آن هم فقط در روزهاي خاص و مرتبط حرف مي‌زنيم و در عمل هنوز كمي از صفر گذشته‌ايم!

اما تهران؛ پايتختي كه از زلزله فرار مي‌كند و دست به دعا برداشته است

اما در تهران، شهري كه نبض حيات سياسي، اجتماعي و اقتصادي كشور در آن مي‌تپد و خدا نكند آن روزي برسد كه در آن زلزله بيايد!

همواره و توسط مسوولان و كارشناسان مختلف اذعان شده كه اگر در تهران زلزله‌اي رخ دهد، علاوه بر بافت قديمي و فرسوده مركز و جنوب آن، در ساير بخش‌ها و شهرستان‌هاي اطراف نيز خسارت‌هاي جبران ناپذيري رخ مي‌دهد، اين در حاليست كه تهران را شهري «كوتوله» خوانده‌اند، به طوري كه تعداد ساختمان‌هاي بلندمرتبه در آن بسيار كم است.

بر اساس آمارهاي رسمي مسوولان شهري، بيش از 70 درصد ساختمان‌هاي تهران فرسوده‌اند و باز هم طبق همين پيش‌بيني‌ها، بيش از 50 درصد افرادي كه زير آوار زلزله احتمالي مي‌مانند، در همان ساعات اوليه جان خود را از دست مي‌دهند، چرا كه امدادگران به دليل بسته شدن شريان‌ها حياتي دير مي‌رسند!

متاسفانه تاكنون در كل كشور و تهران اقدام موثر و جدي براي بازسازي بافت‌هاي فرسوده و قديمي صورت نگرفته و طرح‌هاي مقطعي در حوزه اختصاص اعتبارات و فاينانس نيز يا متوقف و يا با شكست مواجه ‌مي‌شده است. در اين شرايط شهرداري تهران از چند سال گذشته اقداماتي را تقريبا به صورت يك جانبه آغاز كرد، اما در برخي از آن‌ها نظير پروژه نواب شكست خورد و هنوز هم اين تجربه زبان‌زد است.

اما شورا و شهرداري تهران در دوره اخير طرح‌هايي را پيش‌بيني كردند تا با شرايطي متفاوت همراهي مردم را هم با خود داشته باشد، اما تاكنون موفقيت چنداني در اين زمينه نداشتند، ‌به طوري كه اعضاي شورا در يكصد و پنجاه و چهارمين جلسه خود نارضايتي‌شان را از وضعيت اقدامات شهرداري در مورد بافت‌هاي فرسوده اعلام كردند.

بر اساس اين گزارش، شهرداري تهران در ارديبهشت سال 85 كلنگ طرحي با عنوان «نوسازان يك» را در منطقه 15 بر زمين زد.

شهردار تهران آن روز در مقابل مردم معترض ساكن در اين منطقه خود را فرزند آن‌ها خطاب قرار داد و يادآور شد: منزل پدر من هم در اطراف حرم امام رضا (ع) و جزو بافت‌هاي فرسوده بوده و من به مشكلات ساكنان آن آشنا هستم.

قاليباف در آن روز ضمن اشاره به محروميت و ناتواني ساكنان بافت‌هاي فرسوده در خريد مسكن ديگري با همان مبلغ در نقطه ديگر شهر، اظهار كرد: شيوه‌هاي متعددي را به مالكان بافت‌هاي فرسوده ارائه مي‌كنيم كه با انتخاب هر يك از آن‌ها، از محروميت رهايي يابند و قول داد كه قيمت منازل آن‌ها با نظر كارشناس دادگستري شهرداري تعيين شود.

اگر از نارضايتي مردم محله اتابك در منطقه 15 و پيرزن‌ها و پيرمردهايي كه پس از 40 ـ 50 سال زندگي، اين دم آخري، اجاره‌نشين شدند، بگذريم، پس از گذشت بيش از دو سال كه بخش قابل توجهي از املاك منطقه 15 خريداري و تخريب شده، پروژه نوسازان روي هواست و در بلاتكليفي به سر مي‌برد.

بنابر اظهارات شهردار تهران، در حال حاضر در هر هكتار بافت‌هاي فرسوده جنوب تهران به جاي 110 نفر كه - رقم استاندارد است-، بيش از800 نفر زندگي مي‌كنند و كماكان مشكل سرمايه‌گذاري‌ و نداشتن صرفه‌ اقتصادي در محله‌هايي كه املا ك ريزدانه قرار دارند، وجود دارد.

از سوي ديگر شهرداري تهران، براي رفع مشكل بافت‌هاي فرسوده، انتشار اوراق مشاركت براي نوسازي بافت‌هاي فرسوده را پيگيري كرد، اما اين پروژه هم تا به حال متوقف مانده و وزارت كشور بارها اعلام كرده است كه مدارك شهرداري تهران كامل نيست و بايد توجيه فني و مالي انتشار اوراق مشاركت و نحوه سود مشاركت روشن باشد و به اين ترتيب 400 ميليارد اوراق سال 86 و 700 ميليارد اوراق مشاركت 87 در نوسازي بافت‌هاي فرسوده كماكان محقق نشده است.

تفكر فرسوده براي بافت‌هاي فرسوده، جان مردم را به خطر مي‌اندازد

ورود شهرداري‌ها به عرصه نوسازي بافت‌هاي فرسوده به دليل محدوديت‌هاي مالي آن‌ها بدون كمك و همراهي جدي و موثر دولت امكان پذير نيست و اگر شهرداري تهران كه يكي از شهرداري‌هاي تقريبا مستقل است كه تا حدودي دستش به دهنش مي‌رسد، پس از چند سال به همراهي دولت در اين حوزه اذعان مي‌كند، قطعا شهرداري‌هاي ديگر كشور نيز با مشكلات عديده‌اي در اين حيطه روبرو هستند و بايد هر چه زودتر چاره‌اي انديشيده شود، چرا كه بنابر نظر حسن بيادي ـ نايب رييس شوراي شهر تهران ـ تفكر و مديريت براي حل مشكل بافت‌هاي فرسوده، فرسوده‌تر از خود اين بافت‌هاست و اگر اين طور نبود، اين مشكل تاكنون حداقل در استان‌هاي ديگر كه مثل تهران مشكل ندارند، تا حدود زيادي بايد حل مي‌شد.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: