کد خبر:۱۴۸۰
تاریخ انتشار: ۰۳ دی ۱۳۸۷ - ۰۹:۰۸
تعداد بازدید: 3789
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
فهرستي از 50 چهره موثر جهان در سال 2008 ميلادي
به مناسبت نو شدن سال ميلادي، ‌نشريه نيوزويك فهرستي از 50 چهره موثر جهان در سال 2008 ميلادي را منتشر كرده است.
به مناسبت نو شدن سال ميلادي، ‌نشريه نيوزويك فهرستي از 50 چهره موثر جهان در سال 2008 ميلادي را منتشر كرده است. البته شايد اصلا قرار گرفتن اين پنجاه نام در كنار يكديگر در فهرست نيوزويك عجيب و غريب به نظر برسد زيرا اين افراد لزوما از لحاظ فكري به هم شبيه نيستند. نام آيت‌الله خامنه‌اي رهبرمعظم انقلاب نيز در اين فهرست به عنوان یازدهمین شخص آمده و نيوزويك ايشان را تنها چهره ايراني دانسته كه مي‌تواند تكليف روابط ايران و آمريكا را روشن كند و ايشان را شخصيتي كليدي در صلح خاورميانه معرفي كرده است.

از ديگر افرادي كه نامشان در اين فهرست آمده مي‌توان به ژنرال اشفق كياني فرمانده ارتش پاكستان،‌اسامه بن‌لادن رهبر شبكه تروريستي القاعده،‌كيم جونگ ايل رهبر كره‌شمالي،‌نوري المالكي نخست‌وزير عراق،‌سونيا گاندي رهبر حزب كنگره هند،‌تيموتي گايتنر وزير خزانه‌داري منتخب دولت اوباما،‌مايكل بلومبرگ شهردار نيويورك،‌ پاپ بنديكت شانزدهم رهبر كاتوليك‌هاي جهان، دالايي لاما رهبر معنوي تبت و نيز چهره‌هاي غيرسياسي مثل جان لستر رئيس كمپاني پيكسار، اپرا وينفري و شاهرخ‌خان اشاره كرد. ‌

هو جين تائو

آدم محتاط و خونسردي است. پيش‌تر بارها استعداد و قدرت خود را به نمايش گذاشته اما شايد برخي رهبران كشورهاي ديگر دنيا خودشان را بيشتر از او مطرح كرده باشند. به هرحال اصلا نبايد هو جين تائو را دست كم گرفت. او اكنون رئيس‌جمهور كشوري است كه سومين قدرت اقتصادي بزرگ دنيا به شمار مي‌آيد و در ميانه بحران اقتصادي دنيا در تلاش است كه موقعيت اقتصادي كشورش را بالاتر هم بكشد.

چين ارتباط نزديكي با اقتصاد آمريكا دارد و در عرصه سياسي هم آمريكا تا حد زيادي سياست‌هاي خودش را مرتبط با سياست‌هاي چين مي‌بيند. ازجمله اين موارد مي‌توان به نقش چين در مذاكرات شش‌جانبه درخصوص برنامه اتمي كره‌شمالي اشاره كرد.

چين در حل‌وفصل اين بحران نقشي را بازي كرد كه از عهده هيچ‌يك از كشورهاي غربي بر نمي‌آمد. در همين حال،‌ چين براي تامين انرژي مورد نياز خود از نفت كشورهايي مانند سودان و آنگولا بيشترين استفاده را مي‌برد و همين مساله جلوي اعمال فشار سياسي بر اين كشورها را مي‌گيرد. چين و هوجين‌تائو فعلا همين‌طور قدرتمند باقي خواهند ماند.

نيكلا ساركوزي

رئيس‌جمهور فرانسه است اما از اينكه صريحا راجع به مسائل مختلف موضعگيري كند ابايي ندارد و بيشتر هم به همين عنوان معروف است. شايد سال‌ها بود كه كاخ‌سفيد نتوانسته بود چنين مناسبات خوبي با كاخ اليزه برقرار كند اما حضور ساركوزي باعث شد يخ مناسبات آمريكا و فرانسه بشكند.

ساركوزي به عنوان رئيس‌جمهور فرانسه به مدت شش‌ماه رياست دوره‌اي اتحاديه اروپا را نيز به عهده داشت و در اين فاصله، بحراني مثل مناقشه روسيه و گرجستان را از سر گذراند. برنامه‌ريزي براي مقابله با بحران اقتصادي اروپا نيز بخش ديگري از فعاليت‌هاي اخير او بوده است. ساركوزي را نه در جنگ و نه در صلح نبايد ناديده گرفت.

گوردون براون

اوضاع بد هميشه به ضرر رهبران نيست و گوردون براون هم ازجمله همين رهبران است. كوتاه زماني پس از آنكه براون به قدرت رسيد،‌ محبوبيتش به‌عنوان نخست‌وزير به‌شدت كاهش پيدا كرد.

در سال 2008 همچنان با مسائل داخلي درگير بود اما به تدريج خودش را پيدا كرد. پل كروگمن اقتصاددان برنده جايزه نوبل كه ستون‌نويس روزنامه نيويورك‌تايمز هم هست براون را مهم‌ترين شخصيتي توصيف كرده كه مي‌تواند در نجات اوضاع مالي كشورش موثر عمل كند. با اين وجود اين روزها اخبار خوبي به گوش گوردون براون نرسيده است. گفته مي‌شود كه بلاياي ناشي از بحران اقتصادي جهان خيلي بيشتر از آنچه تصور مي‌شد دامن انگليس را خواهد گرفت.

آنگلا مركل

صدراعظم چهارمين قدرت اقتصادي جهان است. شايد خيلي‌ها گمان مي‌كردند سياست‌هايش كسل‌كننده و بي‌مزه هستند اما در ميانه بحران اقتصادي جهان به نظر مي‌رسد كه آلمان شرايط نسبتا باثباتي را تجربه مي‌كند. به هر حال آنگلا مركل در انتخابات سپتامبر سال 2009 ميلادي ممكن است چالش‌هاي سختي را تجربه كند.

ولاديمير پوتين

ماه مي ‌گذشته ولاديمير پوتين به‌عنوان رئيس‌جمهور روسيه از قدرت كناره گرفت اما با نشستن بر جايگاه نخست‌وزيري روسيه و هدايت پشت پرده كشورش همچنان بر سر قدرت باقي مانده است. به احتمال قريب به يقين، پوتين در انتخابات رياست‌جمهوري سال 2012 ميلادي شركت خواهد كرد و به صورت رسمي به قدرت باز خواهد گشت. گفته مي‌شود او در جريان يك نشست كابينه روسيه به شدت به ديميتري مدودف -كه مثلا رئيس‌جمهور روسيه است- پريده و او را متهم كرده كه بحث بيهوده‌اي را شروع كرده است! با وجود قدرت فعلي روسيه گفته مي‌شود بحران اقتصادي ممكن است از كرملين هم قرباني بگيرد. در زماني كه قيمت نفت بالا رفته بود پوتين محبوبيتي حدود هشتاد درصد داشت اما مشكلات اقتصادي روسيه قطعا اجازه نخواهد داد كه اوضاع به همين ترتيب باقي بماند. در حال حاضر هم بازار بورس روسيه شرايط سختي دارد و هم ارزش روبل به‌شدت كاهش يافته است. با وجود فشار و كنترل شديدي كه بر رسانه‌هاي روسيه اعمال مي‌شود، درصد محبوبيت پوتين و مدودف فعلا چندان بالا نيست. آنها راه زيادي در پيش دارند.

عبدالله بن‌عبدالعزيز ‌

نفت يعني قدرت! و هيچ‌كس در دنيا نيست كه به اندازه پادشاه عربستان‌سعودي به نفت دسترسي داشته باشد. او پادشاه كشوري است كه يك‌چهارم از ذخاير نفت دنيا را در اختيار دارد و در عرصه مديريت نفت در جهان كاملا تاثيرگذار است. او در حال حاضر در تلاش است تا ثبات را به بازار آشفته امروز دنيا برگرداند و از آنجا كه تقاضا براي نفت در سطح جهان كاهش يافته است قطعا او هم بايد تدبيري براي اوضاع فعلي بازار نفت بينديشد.

كلينتون‌ها

كلينتون‌ها باز آمده‌اند! خيلي‌ها فكر مي‌كردند دوره كلينتون‌ها ديگر به سر رسيده. اما سر و كله هيلاري و بيل كلينتون دوباره پيدا شده و اين هم براي خودشان هيجان‌انگيز است و هم براي دنيا. هيلاري كلينتون به عنوان وزير امور خارجه آمريكا معرفي شده اما هنوز معلوم نيست كه چگونه با باراك اوباما همكاري خواهد كرد. هيچ‌كس نمي‌داند كه بيل قادر خواهد بود مناسبات اوباما و هيلاري را بهبود ببخشد يا نه. از طرف ديگر،‌ هيلاري ظاهرا در اولين گام‌ها تلاش خواهد كرد كه چهره فعلي آمريكا در سطح جهان را بهبود ببخشد. بيل و هيلاري در خارج از آمريكا محبوبيت زيادي دارند و به همين خاطر ممكن است حضور هيلاري در پست وزارت امور خارجه آمريكا در بهبود چهره آمريكا در سطح جهان موثر باشد اما به هر حال احتمالا بيل كلينتون بيشتر از هيلاري قادر خواهد بود نقش حلال مشكلات را بازي كند!

ديويد پترائوس

ژنرال‌هاي سه ستاره و چهار ستاره ارتش آمريكا كاملا قبولش دارند و در سطح بين‌المللي هم خيلي‌ها برايش احترام قائلند. پس از موفقيت نسبي سياست‌هاي پترائوس در عراق، او به‌عنوان فرمانده نيروهاي مركزي آمريكا معرفي شد و ظاهرا اصلاح استراتژي‌هاي آمريكا در منطقه مهم‌ترين هدف او است.منبع:سايت خبري ايران(INA)
 
علاوه بر رهبر انقلاب، لیست زیر ساير اشخاصی هستند که مجله نيوزويك به عنوان افراد قدرتمند جهان انتخابشان کرده است. سمت یا شغل افراد را در کنار اسامی نوشتم تا آشنایی بیشتری نسبت‌ به آن‌ها صورت بگیرد.
 
- باراک اوباما، رئيس جمهور منتخب آمريکا
- هوجين تائو، رئيس جمهور چين
- نيکلاس سارکوزي، رئيس جمهور فرانسه
- بن شالوم برنانکي، رئيس بانک مرکزي آمريکا
- ژان-کلود تريکت، رئيس بانک مرکزي اروپا
- ماسائاکي شيريکاوا، رئيس بانک ژاپن
- گوردن براون، نخست‌وزير انگلستان
- آنگلا مرکل، نخست‌وزير آلمان
- ولاديمير پوتين، نخست‌وزير روسيه
- عبدالله بن عبدالعزيز السعود، پادشاه عربستان
- کيم جونگ دوم، رهبر کره‌ي شمالي
- هيلاري کلينتون، وزير خارجه‌ي آينده‌ي آمريکا
- بيل کلينتون، رئيس جمهور سابق آمريکا
- تيموتي گيتنر، رئيس بانک فدرال نيويورک
- ژنرال ديويد پتريوس، فرمانده‌ي نيروهاي آمريکايي در خاورميانه و آسياي مرکزي
- سونيا گاندي، رهبر حزب کنگره‌ي هند
- لوئيز ايناسيو لولا داسيلوا، رئيس جمهور برزيل
- وارن بافت، سرمايه دار آمريکايي و ثروتمندترين فرد جهان
- ژنرال اشفاق پرويز کياني، فرمانده ارتش پاکستان
- نوري المالکي، نخست‌وزير عراق
- بيل گيتس، مدير مايکروسافت و مدير بزرگ‌ترين موسسه‌ي خيريه‌ي جهان، بنياد گيتس
- مليندا گيتس، به همراه بيل گيتس، مدير بنياد گيتس
- نانسي پلوسي، رئيس مجلس نماينده‌گان آمريکا
- خليفة بن زايد بن سلطان النهيان‎، رئيس جمهور امارات متحده‌ي عربي
- مايک دوک، رييس کمپاني وال-مارت اينترنشنال
- رام امانوئيل، رئيس آينده‌ي کارکنان کاخ سفيد آمريکا
- اريک اشميت، مدير عامل و مدير اجرايي شرکت گوگل و عضو مجمع گرداننده‌گان شرکت اپل
- جيمي ديمون، رئيس کمپاني جي‌پي مورگان چيس و کو (JPMorgan Chase & Co)
- ديويد اکسلرود، مشاور ارشد اوباما
- والري بومن جارت*، مشاور ارشد اوباما
- دومينيک استروس کان، رييس صندوق بين‌المللي پول و عضو حزب سوسيال دموکرات فرانسه
- رکس تيلرسون، رييس شرکت اکسون مبيل
- استيو جابز، مدير ارشد عملياتي شرکت رايانه‌اي اپل
- جان لستر، انیماتور والت دیزنی و پیکسار
- مايکل بلومبرگ، شهردار نیویورک
- پاپ بنديکت شانزدهم، رهبر کاتوليک‌هاي جهان
- کاتسوئاکی واتانابه، مدیرعامل شرکت تویوتا
- روپرت مرداک، سرمایه‌دار آمریکایی و مدیر شرکت نیوز کورپریشن
- جف بزوس، مدیر سایت آمازون
- شاهرخ خان، بازيگر هندي
- اسامه بن لادن، رهبر القاعده
- حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله
- دکتر مارگارت چان، مدیر سازمان بهداشت جهانی
- کارلوس اسلیم هلو، مدیرعامل و سرمایه‌دار مکزیکی، ثروتمندترین مرد جهان در سال 2007 بر اساس مجله‌ی وال استریت جورنال و فورچون
- دالاي لاما، رهبر بوداييان تبت
- اوپرا وينفري، شووومن آمريکايي
- عمرو خالد، اندیشمند عرب
- ای ای ادبوی، کشیش آمریکایی و واعظ کلیسا
- جيم راجرز، سرمایه‌گذار آمریکایی و کارشناس کالا **
*پدر والري پزشک آمريکايي مقيم ايران بوده است. والري در شيراز به دنيا آمده.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: