کد خبر:۱۴۶
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۳۸۷ - ۱۴:۲۵
تعداد بازدید: 3504
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
جايزه ادبي جلال آل احمد
گرانترين جايزه ادبي ايران کليد مي‌خورد
با معرفي اعضاي پيشنهادي کميته علمي جايزه ادبي جلال آل احمد - که با اهداي 110 سکه بهار آزادي به هر برنده ، گرانترين جايزه ادبي تاريخ ايران محسوب مي شود - به زودي حکم 9 تن از اعضاي نهايي اين کميته توسط وزير ارشاد صادر مي شود.
منوچهر اکبري دبير جايزه کتاب سال - که بر اساس آئين نامه جايزه ادبي «جلال آل احمد» دبيري اين جايزه را نيز بر عهده خواهد داشت - در گفتگو با مهر، از معرفي حدود 20 نفر به عنوان اعضاي پيشنهادي کميته علمي اين جايزه توسط شوراي علمي آن به وزير ارشاد خبر داد و گفت: اين افراد چندي پيش به وزير ارشاد معرفي شده اند و با هماهنگي هايي که با دفتر وي شده است، به زودي احکام 9 نفر به عنوان اعضاي نهايي و اصلي پيش برنده کارهاي علمي جايزه صادر مي شود و به اين ترتيب نخستين گام براي اين جايزه معطل مانده که گران ترين جايزه ادبي کشور تا اين لحظه به شمار مي رود، برداشته خواهد شد.

وي در عين حال گفت: از سال گذشته که جايزه به دلايل مختلف در گام نخست متوقف ماند، تا اين لحظه هيچ جلسه اي براي آن تشکيل نشده است اما با پيگيري هاي صورت گرفته بسيار اميدواريم که کارهاي مربوط به جايزه اعم از بررسي آثار و نيز کارهاي اجرايي روي غلطک بيفتد. من فکر مي کنم با توجه به اينکه وزارت ارشاد تمام همت خود را براي برپايي هر چه بهتر نمايشگاه کتاب تهران در سال جاري گذاشته است، احتمالاً کارهاي مربوط به جايزه جلال آل احمد به بعد از نمايشگاه موکول شود.

80 درصد آثار را پارسال تهيه کرديم
اکبري افزود: با توجه به اينکه اين جايزه نخستين دوره اش را دارد تجربه مي کند و در فراخوان آن نيز به آثار انتشار يافته مربوط به اين نويسنده از آغاز تاکنون اشاره شده و در واقع به دوره خاصي اشاره نشده است، ما در سال گذشته بيش از 80 درصد آثار مربوط به آن را تهيه کرديم که به خاطر مشکلاتي جايزه متوقف ماند. در هر حال ما همچنان آمادگي برگزاري جايزه را داريم و در انتظار تعيين اعضاي کميته هاي علمي و نيز تائيديه شوراي عالي انقلاب فرهنگي هستيم تا بلافاصله نخستين نشست علمي جايزه را برگزار کنيم.

دبير اين جايزه ادبي در عين حال تاکيد کرد: با توجه به آثار گردآوري شده، به جرات مي توان گفت که در هر پنج رشته (داستان کوتاه، داستان بلند، نقد ادبي، تاريخ نگاري و مستند نگاري) تعداد آثار بسيار زياد است، هر چند در دو رشته نقد ادبي و مستند نگاري اساساً خيلي کار نشده است.

وي همچنين با اشاره به اهداي 110 سکه تمام بهار آزادي به هر يک از برگزيدگان در پنج رشته اصلي جايزه، اضافه کرد: تاکنون جايزه اي با اين ارزش ريالي در ايران وجود نداشته است و ارزش آن از اين نظر در مقايسه با برنامه اي مانند بزرگداشت چهره هاي مادگار تقريباً دو برابر بيشتر است. اميدواريم با آثار شاخصي که مورد بررسي قرار مي گيرند، ارزش علمي آن هم به همين ترتيب والا باشد.

اکبري در عين حال احتمال برگزاري اين جايزه را در سالروز تولد جلال آل احمد (دوم آذر) رد نکرد و گفت: اميدواريم اين گونه شود هر چند همه چيز بستگي به نظر مسئولان وزارت ارشاد و شوراي عالي انقلاب فرهنگي و به ويژه تامين مالي جايزه دارد.

بر اساس آئين‌نامه جايزه ادبي جلال آل احمد مصوب 23 آبان ماه 1385 شوراي عالي انقلاب فرهنگي، هدف از برگزاري اين جايزه "ارتقاي زبان و ادبيات ملي ـ ديني" عنوان شده است و آثار در پنج رشته علوم انساني شامل داستان کوتاه، داستان بلند، نقد ادبي، مستندنگاري و تاريخ نگاري داوري مي شوند.

هيئت امناي اين جايزه را اعضاي حقيقي و حقوقي شوراي عالي انقلاب فرهنگي عضو شوراي هنر تشکيل مي دهند که رياست هيئت امنا با وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و دبيري آن (بدون حق رأي) به عهده معاون فرهنگي اين وزارتخانه است. همچنين بر اساس اين آئين نامه مراسم اهداي جايزه ادبي جلال آل‌ احمد هر سال مقارن با ايام تولد وي برگزار مي‌شود. ارزش جوايز نفرات اول هر کدام از رشته هاي اين طرح، نشان ادبي جلال آل احمد به علاوه 110 سکه بهار آزادي خواهد بود.

براي برگزاري جايزه پروين اعتصامي جلوتر از جايزه جلال هستيم
دبير جايزه کتاب سال که بر اساس اساس نامه جايزه ادبي پروين و به مانند جايزه ادبي جلال آل احمد، دبيري اين جايزه ادبي (پروين اعتصامي) را نيز عهده دار است، در اين خصوص نيز گفت: جايزه ادبي پروين دو سالانه است و شک نکنيد که براي برپايي سومين دوره اين جايزه بسيار جلوتر از جايزه جلال آل احمد هستيم و به برگزاري هر چه بهتر آن نيز بسيار اميدواريم.

وي در خصوص زمان احتمالي برپايي اين جايزه ابراز اميدواري کرد: به احتمال بسيار زياد جايزه امسال پروين نيز در سالروز تولد او (25 اسفند) برگزار شود.

بر اساس آئين نامه جشنواره پروين اعتصامي مصوب دوم اسفند 86 شوراي عالي انقلاب فرهنگي نيز، اين جايزه با هدف "ايجاد زمينه‌هاي مناسب رشد و اعتلاي زنان" و هر دو سال يک بار در دو حوزه ترجمه و تاليف در رشته هاي شعر، ادبيات داستاني، ادبيات نمايشي، ادبيات کودکان و پژوهش‌هاي ادبي برگزار مي شود.

اعضا هيئت امنا اين جايزه را وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي (رئيس هيئت امنا)، يک نفر از اعضاي فرهنگستان زبان و ادب فارسي به انتخاب اين فرهنگستان و نمايندگان وزارتخانه‌هاي فرهنگ و ارشاد اسلامي، علوم، تحقيقات و فن آوري، آموزش و پرورش و سازمان صدا و سيما در شوراي فرهنگي، اجتماعي زنان تشکيل مي دهند. ميزان جوايز اين جشنواره با در نظر گرفتن سقف جوايز ملي مشابه به پيشنهاد دبير هيئت امنا و تصويب اين هيئت در هر دوره تعيين خواهد شد. منبع: جام جم
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: