کد خبر:۱۴۳۳
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۸۷ - ۰۱:۳۳
تعداد بازدید: 2142
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
10 کشف و اختراع برتر سال از نگاه مجله تايم
مجله تايم با نزديک شدن به پايان سال2008 ميلادي به بررسي مهم ترين رويدادهاي اين سال پر حادثه پرداخته و با رتبه بندي مهم ترين هاي سال جاري ...
مجله تايم با نزديک شدن به پايان سال2008 ميلادي به بررسي مهم ترين رويدادهاي اين سال پر حادثه پرداخته و با رتبه بندي مهم ترين هاي سال جاري قصد دارد ماحصل يک سال ديگر از زندگي بشر را مورد بررسي قرار دهد. اين مجله معروف که به دليل رتبه بندي هاي جهاني از شهرت و اعتبار بالايي برخوردار است با بازبيني ليستي از کشفيات علمي 10 کشف برتر سال 2008م، را که طي دوازده ماه اخير انجام گرفته اند، اعلام کرده، که عبارتند از:

1 ) برخورد دهنده بزرگ هادرون: رتبه اول اين ليست را برخورد دهنده بزرگ هادرون به خود اختصاص داده است که بعنوان بزرگترين و پر انرژي ترين شتاب دهنده ذرات در جهان نيز شناخته شده و در ماه سپتامبر 2008 در مرز سوئيس و فرانسه کار خود را آغاز کرد. ساخت اين آزمايشگاه بزرگ بيست سال بطول انجاميده و بالغ بر 4/4بيليون دلار هزينه صرف کرده است. هدف اصلي از بناي چنين دستگاه عظيمي حل سوالات بزرگ بشر در مورد ماده اوليه و تشکيل دهنده جهان است.

2 ) کشف قطب شمال مريخ: در ماه مي سال جاري، کاوشگر فونيکس براي اولين بار موفق شد در شمالي ترين نقطه کره مريخ که تا به حال توسط هيچ کاوشگري مشاهده نشده بود، فرود بيايد. مکاني که بيشترين تمرکز آب و يخ در آنجا کشف شده است. کشفيات فونيکس نتوانست اطلاعاتي را به منظور تغيير ديدگاه بشر نسبت به اين سياره مرده ارائه کند اما اين تحقيقات نشان داد که وجود سطوح مرطوب بر روي مريخ مي تواند نشانه اي از وجود حيات بر روي اين سياره باشد.

3 ) باز خلق زندگي: «جي کريگ ونتر»، محقق علم ژنتيک در اين سال موفق شد با استفاده از توالي ژن ها، باکتري جديدي را ايجاد کند. وي با کنار هم قرار داده بيش از 582هزار جفت ژن، موفق به توليد اطلاعات ژنتيکي جديد و در نهايت توليد باکتري جديدي شد.

4 ) سفر فضايي چيني ها: کشور چين اولين سفر فضايي خود را در سال2003، دومين سفر را در سال2005 و آخرين سفر خود را در سال2008 به انجام رساند. فضانوردان اين کشور سفرهاي خود را از يک فضاپيماي تک سرنشينه آغاز کردند، سپس آن را به فضاپيماي دو سرنشينه ارتقا داده و در نهايت و طي سفر آخر موفق به انجام راهپيمايي فضايي شدند.

5 ) کشف گروهي جديد از گوريل ها: بازديدها و بررسي هاي جديد توسط انجمن حفاظت از حيات وحش باعث کشف تعداد بيشمارتري از گوريل ها به نسبت آنچه دانشمندان تصور مي کردند شد. اين تحقيقات از وجود و حيات بيش از 125هزار گوريل پرده برداشت که اين رقم به نسبت آنچه دانشمندان تصور مي کردند بسيار بالاتر است.

6 ) کشف جهان جديد: اخترشناس سوئيسي «مايکل مير» در اين سال موفق به کشف45 شبه سياره شد که بر مدار ستاره هايي به جز خورشيد در حرکت بودند. به گفته «مير» تمامي اين سياره ها داغ تر از آن هستند که حيات در آنها ممکن باشد اما تجهيزات خاصي که توسط وي براي کشف اين سياره ها مورد استفاده قرار گرفت، مي تواند در آينده سياره اي را در مداري دوردست که از حرارت مناسبي برخوردار است براي اقامت انسان ها بيابد.

7 ) قدرت ناپديد شدن: در سال جاري محققان دانشگاه کاليفرنيا موفق شدند پارچه نامرئي کننده اي را ابداع کنند. آنها با استفاده از نانوسيم هايي که در لوله هاي متخلخل آلومينيومي قرار گرفته اند موفق به توليد صفحه اي برابر يک دهم ضخامت کاغذ شدند که توانايي انحراف شعاع هاي نور را داشته واجسام را بصورت نامرئي نشان مي داد.

8 ) بازسازي ژنوم ماموت: پروفسور دانشگاه «پن استيت» در سال2008 اعلام کرد که با استفاده از بقاياي به جامانده از موي ماموت ها موفق به بازسازي بيش از 80درصد از ژنوم اين جاندار ماقبل تاريخ شده است. تحقيقي که مي تواند در آينده به علم دانشمندان از چگونگي حيات اين جانداران عظيم الجثه بيافزايد.

9 ) ارائه آمار آموزندگان علم: پروفسور علوم سياسي در دانشگاه «ميشيگان» طي انجام تحقيقاتي گسترده در اين سال اعلام کرد طي سال هاي 1979تا2006 تعداد جواناني که در آمريکا داراي دانش علمي هستند دو برابر شده و به هفده درصد رسيده است. اين به آن معني است که در ايالات متحده از چهار نفر تنها يک نفر قادر به خواندن، درک و فهم داستان هاي علمي در مجله هاي علمي هستند.

10 ) کشف اولين خانواده تاريخ: محققان موسسه «ساکسوني انهالت» موفق شدند براي اولين بار در تاريخ اجساد افراد يک خانواده را در ميان يک قبر چهار هزار و ششصد ساله بيابند. اين اجساد به افرادي از عصر حجر تعلق دارد که به نظر در طي يک جنگ کشته شده اند. آزمايش هاي دي ان اي خانواده بودن اين اجساد را تاييد مي کند. اين خانواده از پدر و مادر و دو پسر هشت الي نه ساله و چهار الي پنج ساله تشکيل شده است.منبع:ابتكار
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۲۳ - ۱۳۸۷/۰۹/۲۶
0
0
عالی بود
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۰:۲۱ - ۱۳۸۷/۱۰/۱۵
0
0
عالی خیلی خوب بود.
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: