کد خبر:۱۴۳۰
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۸۷ - ۱۳:۱۱
تعداد بازدید: 4146
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
ايران حائز رتبه اول قطعي اينترنت منطقه شد
حالا ما مي‌توانيم ادعا كنيم كه در قطعي اينترنت، رتبه اول منطقه را داريم؛ چرا كه با ركورد 190 بار قطعي شبكه اينترنت كشور طي يك سال،
حالا ما مي‌توانيم ادعا كنيم كه در قطعي اينترنت، رتبه اول منطقه را داريم؛ چرا كه با ركورد 190 بار قطعي شبكه اينترنت كشور طي يك سال، گوي سبقت را از تمام كشورهاي همجوار ربوده‌ايم
از اواخر هفته گذشته به‌دليل قطعي فيبر نوري كشور در منطقه فجيره امارات، يكي از بزرگ‌ترين قطعي‌هاي شبكه اينترنت در كشور رخ داد و به احتمال فراوان اين مشكل تا روزهاي آينده وجود خواهد داشت.

اختلال و قطعي در شبكه اينترنت كشور كه از پنجشنبه 14 آذر ماه آغاز شده به گفته مسئولان شركت زيرساخت تا روزهاي آينده نيز ادامه خواهد يافت.

اين اختلال به قطعي فيبر نوري در خليج‌فارس و منطقه فجيره امارات مربوط مي‌شود و به موجب آن تقريبا كل شبكه اينترنتي كشور با اختلال روبه‌رو شده است. به گفته مسئولان مركز پشتيباني فني شركت زيرساخت در حال حاضر تنها از طريق كشور تركيه ارتباط اينترنتي كشور برقرار است.

يكي از مسئولان اين مركز به فارس گفت: در حال حاضر پهناي باند اينترنت كشور از طريق تركيه در حال تأمين است كه آن نيز به هيچ وجه پاسخگوي نياز مشتركان نيست.

وي ادامه داد: پيش‌بيني مي‌شود اين اختلال كه تقريبا كل شبكه را مختل كرده است تا روزهاي آينده ادامه يابد. اين اختلال به گفته اكثر ISP‌ها موجب كندي و عدم‌ارائه مناسب سرويس به مشتركان شده است.

قطعي فيبر نوري در دريا موضوع تازه‌اي نيست و هرازگاهي رخ مي‌دهد ولي گويا اين بار اين قطعي به‌دليل دريافت بيشترين پهناي باند كشور از اين منطقه، شبكه زيرساخت كشور را با مشكل جدي مواجه كرده است.

با توجه به اينكه طبق اعلام رسمي مسئولان وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات، تعداد كاربران اينترنت در ايران به بيش از 23 ميليون نفر رسيده است و بسياري از كسب و كارها و فعاليت‌هاي علمي، آموزشي و تجاري كشور متكي به اين شبكه است، مي‌توان گفت كه اختلال در اينترنت، اختلال در روند عادي زندگي مردم است.

تأمين پهناي باند از تركيه

محمد طاهر شمس معاون نگهداري و مديريت شركت ارتباطات زير ساخت كشور در همين رابطه گفت: فيبر نوري كشور در فجيره امارات قطع شده است و به‌دليل اينكه بار اصلي شبكه زيرساخت كشور در اين منطقه قرار گرفته است شبكه زيرساخت و اينترنت كشور دچار اختلال شده است. وي عنوان كرد: در حال رايزني و مكاتبات با طرف‌هاي اماراتي براي حل اين مشكل هستيم.

شمس تأكيد كرد: براي اينكه شبكه زيرساخت كشور دچار آسيب نشود و كندي شبكه اينترنت تا حدودي برطرف شود در حال رايزني با تركيه براي افزايش پهناي باند دريافتي هستيم.

معاون فني شركت ارتباطات زيرساخت تصريح كرد: با افزايش زيرساخت و پهناي باند از تركيه شبكه اينترنت كشور به‌زودي روان‌تر مي‌شود. وي افزود: قطعي فيبر نوري در فجيره امارات نيز با رايزني و مكاتبات با طرف‌هاي خارجي به‌زودي برطرف مي‌شود و شبكه به حالت عادي برمي‌گردد.

اينترنت مورد نظر در دسترس نيست

پيام كرباسي، نايب رئيس كميسيون اينترنت سازمان نظام صنفي رايانه‌اي استان تهران، ضمن تماس با ايتنا با اعلام بروز مجدد وضعيت بحراني در ارتباطات اينترنتي كشور، اظهار داشت: پس از گذشت نزديك به 10 روز آرامش در وضعيت كيفي پهناي باند كشور، متأسفانه از اواسط روز دوشنبه هفته گذشته كيفيت پهناي باند اغلب شهرهاي كشور بار ديگر دستخوش افت و خيزهاي متعدد شده است.

بنا به گزارش‌هاي رسيده از شهرهاي مختلف، به‌نظر مي‌رسد يكي از علل اصلي بروز اختلالات اخير، ارتباط با كشور تركيه است كه شركت زيرساخت با اعمال تغييراتي كلي، قصد دارد ميزان بروز اختلالات را به حداقل برساند اما به‌دليل ضعف در خطوط پشتيبان، در حال حاضر اين مشكل به قوت خود باقي است.

اين كارشناس اينترنت افزود: «اين اختلالات از ظهر چهارشنبه به اوج خود رسيد به‌نحوي كه امكان خدمات‌رساني به كاربران خاصه در آن روز تقريبا غيرممكن بود. در حقيقت وقتي ميزان ريزش بسته‌هاي اطلاعاتي از 3درصد تجاوزكند برخي از خدمات اينترنتي بسته به ميزان اختلال و مدت زمان وقوع آن، دچار چالش مي‌شوند. متأسفانه در اختلالات روز چهارشنبه، ميزان ريزش بسته‌ها از 26درصد تا 58درصد در نقاط مختلف كشور در نوسان بود.

كرباسي تصريح كرد: آنچه به‌راستي مي‌بايست از مسئولان محترم شركت زيرساخت پرسيد، علت عدم پاسخ‌دهي به مشتركان پهناي باند ايشان در مركز پشتيباني فني است.

در حقيقت مركز پشتيباني فني اين شركت در استان تهران با نام مصطلح LCT با 2 شماره تلفن، وظيفه پاسخگويي به مشتركين خود و در حقيقت شركت‌هاي خدمات رساني وابسته به اينترنت را دارد كه متأسفانه در اكثر موارد از آغاز هر بحران، اين شماره‌ها به‌طور ممتد اشغال مي‌شوند و يا تماس‌ها روي يك پيام‌گير ساده مي‌روند تا شركت اينترنتي كه ماهانه مبالغ هنگفتي را بابت كسب خدمات پشتيباني به اين شركت پرداخت مي‌كند را در مقابل كاربران به حق ناراحت و عصباني خود رها ساخته، تنها با ذكر پيام، اقدام به ثبت پيغام خود براي اين مركز كنند.

190 بار قطعي اينترنت در ايران

البته قطعي اينترنت ايران به‌دليل گير كردن لنگر كشتي در خليج‌فارس تنها علت قطع شدن ارتباطات اينترنتي ايرانيان نيست.

شبكه ٦٠ هزار كيلومتري فيبر نوري كشور طي هر سال 190 بار نيز به‌دليل حفاري‌هاي ناهماهنگ شركت‌هاي خدمت رساني قطع مي‌شود.

عوامل متعددي در تخريب خطوط فيبر نوري كشور دخيل بوده است؛ از جمله پيمانكاران وزارت راه و ترابري، وزارت نيرو، شركت آب و گاز، شركت نفت، شهرداري، كارخانجات صنعتي، كشاورزان، عوامل طبيعي و عوامل ناشناس!

شركت ارتباطات زيرساخت تنها طي سال ١٣٨٤ حداقل ٣٥١ ميليارد و ٢٣٤ ميليون ريال بر اثر اين قطعي‌ها خسارت مالي متحمل شد. البته خسارت مشتركان اينترنت در اين رقم محاسبه نشده است.

لايحه صيانت از حريم فيبر نوري

از حدود ٢ سال و نيم پيش لايحه‌اي با عنوان صيانت از حريم فيبر نوري كشور از سوي دولت تقديم مجلس شد تا پس از تبديل به قانون، حريم خاصي براي اين شبكه در نظر گرفته شود و عاملان قطع شبكه، هزينه‌هاي ارتباط مجدد آن را بپردازند.

اين لايحه بنا به پيشنهاد وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات در جلسه ٣/٤/٨٦ هيأت وزيران به تصويب رسيده و هم‌اكنون در مجلس در انتظار بررسي است.

مشكلات كاربران

كاربران اينترنت در ايران جزو مظلوم‌ترين كاربران جهان به شمار مي‌روند، آنها از يكسو با محدوديت سرعت 128 كيلوبيت در ثانيه مواجهند، از سوي ديگر همين اينترنت لاك پشتي با نابساماني هاي مختلف مواجه است و از طرف ديگر بسياري از شركت‌هاي بزرگ دنيا نيز دريافت خدمات آنلاين توسط كاربران ايراني را محدود كرده‌اند و حالا معضل قطعي متناوب شبكه فيبر نوري هم به جمع مشكلات آنها افزوده شده است.منبع:همشهري
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: