کد خبر:۱۴۲۱
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۸۷ - ۱۱:۴۴
تعداد بازدید: 5239
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
حج آزاد؛ بايدها و نبايدها
ماجرا از اين قرار است كه برخي زائران، امسال از طريق سفارت عربستان و كنسولگري اين كشور در مشهد به شكل آزاد و با پرداخت پول...
از همين شنبه‌اي كه در پيش است، زائران خانه خدا به ايران باز‌مي‌گردند و حدود يك ميليون و 400 هزار نفري كه در نوبت اعزام به حج قرار دارند ، بايد از يك تا 17 سال ديگر چشم انتظار ديدار خانه كعبه بمانند تا نوبتشان فرارسد اما پايان يافتن موسم حج دليلي موجه براي فراموش كردن هشدار رئيس سازمان حج درباره زائران آزاد محسوب نمي‌شود و چه بسا، نوشتن از آن، در موسم بعدي به كار مردم و مسوولان بيايد.

چندي پيش مصطفي خاكسار قهرودي، رئيس سازمان حج و زيارت جمهوري اسلامي ايران خطاب به زائراني كه به شكل آزاد و از طريق برخي شركت‌هاي سعودي به حج اعزام مي‌شوند ، هشدار داد و گفت: ما اين كار را تاييد نمي‌كنيم، زيرا اين زائران از خدمات مرسوم و معمول و اسكان و بيمه و ديگر امتيازها محروم هستند.

كنسولگري عربستان و باقي قضايا

ماجرا از اين قرار است كه برخي زائران، امسال از طريق سفارت عربستان و كنسولگري اين كشور در مشهد به شكل آزاد و با پرداخت پول رهسپار حج شدند كه بنا به گفته قهرودي ، سفارت عربستان و مراجع ديگر فقط كار اعزامشان را انجام دادند ، اما خدمت‌رساني به آنان، چه رسمي و چه آزاد به عهده سازمان حج و زيارت بود و از آنجا كه اين سازمان خدماتش را فقط براي تعداد مشخصي از زائران كه به شكل رسمي اعزام شده‌اند تدارك ديده است، زائران آزاد مشكلاتي را در زمينه خدمت‌رساني ايجاد كرده‌اند.

اعزام زائران آزاد به عربستان فقط مختص امسال نيست، به طوري كه بر اساس گفته‌هاي مسعود مجردي، رئيس ستاد مدينه منوره، سال گذشته نيز 2500 نفر زائر با رواديد خارج از سيستم سازمان حج و زيارت به حج مشرف شدند.

قهرودي ميزان هزينه‌اي كه زائران آزاد مي‌پردازند را بر اساس شنيده‌هايش تا 7 ميليون تومان تخمين مي‌زند و به ايرنا مي‌گويد: برخي از اين هزينه‌ها صرف منافع دلالاني مي‌شود كه در ‌اين ‌راه فعاليت مي‌كنند و در صورتي كه هزينه‌هاي يك زائر مناسك حج با حداكثر امكانات توسط سازمان حج 3 ميليون تومان است، گرفتن مبلغ 6 تا 7 ميليون تومان از زائران آزاد جاي تامل دارد.

جمعيت پيش‌بيني نشده

غلامعلي اصغريان، مدير يكي از كاروان‌هاي زيارتي حج نظر قهرودي را تاييد مي‌كند و مي‌افزايد: سفر زائران آزاد به حج، براي سازمان حج و زيارت مشكلاتي را به همراه دارد كه در اين ميان وجود محدوديت‌هاي مكاني، از ديگر مسائل حائز اهميت‌تر است.

اين مدير كاروان توضيح مي‌دهد: دولت عربستان براي نظم‌دهي به جمعيت 3 ميليون نفري زائراني كه هر سال وارد اين كشور مي‌شوند، در ايام دهم، يازدهم و دوازدهم ذي‌الحجه برنامه‌اي ويژه دارد و در اين ايام فضايي محدود را براي هر كشور در نظر گرفته است كه اين فضا بر اساس سهميه زائر هر كشور تعبيه شده است.

او درخصوص ميزان محدود بودن اين فضا مي‌گويد: در برخي شب‌ها فضا به قدري تنگ است كه هر زائر حتي براي خوابيدن امكان غلت زدن ندارد. در چنين شرايطي اگر قرار باشد 5 تا 6 هزار نفر با سهميه آزاد به جمعيتي كه به سختي كنار هم جمع شده‌اند، اضافه شوند، شرايط دشواري ايجاد مي‌شود.

به گفته وي، 9 عمل از 13 عمل مهم ايام حج، در روزهاي دهم، يازدهم و دوازدهم انجام مي‌شود و به همين دليل اين 3 روز نسبت به ديگر ايام حج مهم‌تر محسوب مي‌شود و از آنجا كه در اين روزها همه جمعيت 3 ميليون نفري زائران در مكان‌هايي مشترك جمع مي‌شوند، سروسامان دادن به آنها سخت مي‌شود.

اصغريان مي‌گويد: اسكان تنها مشكل زائران پيش‌بيني نشده نيست، بلكه ممكن است آنها از بيمه و خدمات بهداشت و درمان و نظاير آنها نيز محروم شوند.

حرف‌هاي شنيدني زائران

كمك‌خواهي از كنسولگري عربستان و شركت‌هاي خصوصي سعودي فقط يكي از راه‌هاي ورود زائران آزاد به عربستان است.

عليپور، يكي از زائراني كه امسال از طريق قطر به عربستان رفته است، مي‌گويد: برخي از ايراني‌ها با صرف هزينه‌هاي بالا و به واسطه كشورهاي ثالثي مثل قطر، دبي و حتي تركيه به كشور عربستان مسافرت مي‌كنند، اما راه‌هاي ديگري هم وجود دارد.

او درباره راه‌هاي ديگر مي‌گويد: هر كشور سهميه‌اي مشخص از حج دارد، اما متقاضيان حج در گروهي از كشورها مانند اروپاي شرقي كمتر از سهميه هستند و دارندگان چنين تورهايي، بخشي از اين سهميه‌ها را در ازاي دريافت هزينه‌هايي به ايرانيان مي‌دهند.

به گفته او، در صورتي كه متقاضي اعزام به حج، بيمار باشد مي‌تواند فيش حج را به متقاضي ديگري كه بيش از 65 سال دارد، به ازاي مبلغي حدود 3‌ ميليون تومان بفروشد، اما در حال حاضر شركت‌هايي در ايران مشغول به كار شده‌اند كه فيش حج داوطلبان غيربيمار را به زير 65 ساله با قيمت 11 ميليون تومان مي‌فروشند.

رهايمان كنيد! ما مي‌خواهيم رياضت بكشيم!

رسولي، يكي ديگر از شهروندان نيز حرف‌هاي شنيدني دارد. وي درخصوص گفته‌هاي رئيس سازمان حج مي‌گويد: مسوولان سازمان حج بايد قضاوت كنند كه چنانچه فردي بيمار يا سالخورده كه بتازگي فريضه اعمال حج بر او واجب شده، از طريق سازمان ثبت‌نام كند و در انتظار 17 سالي تشرف قرار گيرد، منطقي‌تر است يا اين كه با هماهنگي كشور ميزبان و با پرداخت 3 ميليون تومان بيشتر به گرفتن رواديد فوري براي تشرف به حج در همان سال اقدام كند؟

وي درباره هشدار رئيس سازمان حج درباره امكان نبود امكانات مي‌پرسد: در كدام يك از آيات، احاديث و روايات مربوط به حج آورده شده كه اعمال و مناسك پرفضيلت حج بايد از امتيازات لازم، تأمين خدمات رفاهي از جمله اسكان زائران در هتل‌هاي چند ستاره، خوردن غذاهاي آنچناني، داشتن بيمه حوادث و گستردگي مكان و فضا در هنگام اعمال مناسك حج برخوردار باشد؟

يكي از شهروندان به نام زيرك نيز با اشاره به‌اين كه حق مردم براي سفر به عربستان مانند حق آنان براي سفر به ديگر كشور‌ها محفوظ و قابل احترام است، مي‌گويد: چرا اين كه فردي بخواهد حاصل سال‌ها دسترنجش را صرف اين سفر معنوي كند، براي مسوولان تامل‌برانگيز است اما سفر‌هاي ولخرجانه و چندين 10 ميليوني گروهي از ايراني‌ها به دبي، تركيه، تايلند و كشورهاي اروپاي شرقي، از ديد آنها قابل تامل يا تاسف نيست؟

وي ادامه مي‌دهد: در اصل 44 قانون اساسي بر كوچك شدن دولت و توانمندسازي بخش خصوصي تاكيد شده است، چرا واگذاري بخشي از وظايف سفر حج، به اين بخش محول نمي‌شود و رفت‌وآمد زائران بايد صرفا تحت انحصار سازمان حج باشد.

تامل كنيم

مصطفي خاكسار قهرودي، رئيس سازمان حج و زيارت، پيش از تشرف به حج درباره سهميه زائران ايران اعلام كرده بود: با توجه به سهميه حدود 100 هزار نفري ايران كه سالانه حدود 2000 نفر به آن افزوده مي‌شود، اگر همين امسال نامنويسي از متقاضيان حج را متوقف كنيم، براي اعزام زائراني كه تاكنون ثبت‌نام كرده‌اند، به 17 سال وقت نياز است!

اما صبر 17 ساله براي سفر حج در حالي از سوي رئيس سازمان حج و زيارت به متقاضيان پيشنهاد مي‌شود كه هيچ يك از ما حتي از فردايمان مطمئن نيستيم تا چه رسد به 17 سال آينده و رسيدن موسم حج در آن زمان.

از سوي ديگر هر چند پرداخت مبالغ كلان براي سفر حج از سوي متقاضيان پشت نوبتي امري پذيرفته نيست، اما نمي‌توان سفر حج را صرفا به اين دليل كه سازمان حج در ارائه خدمات به زائران آزاد با مشكل روبه‌روست،‌ به انحصار اين سازمان درآورد و بخش خصوصي را از ايفاي نقش در اين زمينه محروم كرد؛ چرا كه هنوز هم كساني حاضرند به جاي صبوري چندين ساله، بهايي گزاف را بپردازند و حتي بدون بهره‌مندي از خدماتي مانند بيمه و بهداشت و مكان مناسب اسكان، اين واجب الهي را بجا آورند.منبع:جام جم
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: