کد خبر:۱۳۲۷
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۳۸۷ - ۰۶:۳۱
تعداد بازدید: 3239
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
صدور حکم زندان براي ديه و مهريه خلاف شرع است
زندان براي ديه و مهريه، اصلا خلاف شرع بيّن است و حالا اگر در قانون زندان پيش‌بيني شده است، قانون را بايد به نوعي تصحيح کنيم و خود قاضي‌ها هم نبايد اين گونه راي دهند.
آيت‌الله هاشمي شاهرودي با اشاره به فتواي برخي مراجع تقليد در قم که حکم زندان را براي جرايم ديه و مهريه خلاف شرع دانسته بودند از ضرورت اصلاح اين قانون در راستاي زندان زدايي در دستگاه قضا خبر داد.

به گزارش رسا در مشهد، آيت‌الله سيدمحمود هاشمي شاهرودي، رئيس قوه قضاييه در ديدار با قضات، کارکنان اداري و مديران سازمان‌هاي وابسته به قوه قضاييه در خراسان رضوي اظهار داشت: به تازگي تعدادي از مراجع تقليد از قم نامه‌اي ارسال کردند و طي آن صدور کيفر خواست زندان براي جرايم ديه و مهريه را خلاف شرع بيّن دانستند که ما نيز گفتيم که اين فتواي ايشان را در نشريات قوه قضاييه منتشر کنند تا قضات ما متوجه باشند که چنين حکمي صادر نکنند.

آيت‌الله سيد محمود هاشمي شاهرودي تاکيد کرد: زندان براي ديه و مهريه، اصلا خلاف شرع بيّن است و حالا اگر در قانون زندان پيش‌بيني شده است، قانون را بايد به نوعي تصحيح کنيم و خود قاضي‌ها هم نبايد اين گونه راي دهند.

وي خطاب به قضات حاضر در جلسه تاکيد کرد: در اصل چهارم قانون اساسي آمده است، اگر حکمي خلاف شرع باشد، باطل است و بنابر اين از آن جا که اسلام اصل است و به هرچه خلاف شرع است نبايد عمل کرد شما مي‌توانيد به اين اصل استناد کنيد که بر اصول ديگر قانون اساسي هم حاکم است.

عضو مجلس خبرگان رهبري افزود: جاي دادن هشت هزار و 800 زنداني در جايي که براي 3 هزار نفر پيش‌بيني شده، اشتباه است؛ همه اين ها شرور و قاچاقچي مواد مخدر نيستند مقدار زيادي از زنداني‌هاي ما براي محکوميت‌هاي جزيي هستند که مدام جرم انگاري کرده‌ايم و آن‌ها را به زندان انداخته‌ايم و البته اين حکم‌ها تالي فاسد‌هاي بسياري نيز دارد.

رئيس قوه قضاييه ادامه داد: قضات ما نبايد اصالت الزنداني شوند، تا مي توانند با کفالت و ساير حکم‌هاي جايگزين، افراد به زندان نروند تا ابعاد منفي ديگر زندان متوجه جامعه و خانواده‌ها نشود.

وي خطاب به مديران قضايي تذکر داد: سياست‌هاي قضايي بايد احيا شود تا امنيت قضايي در کشور ايجاد شود و اگر اين اتفاق مبارک بيفتد ما اين قدر زنداني نخواهيم داشت؛ بررسي کنيد کدام شهرها بيشترين حکم زندان صادر مي‌شود و اين قدر زندان اضافه مي‌کند اگر اين کار را نکنيد ما خودمان با نظارت از مرکز اقدام خواهيم کرد.

وي با اشاره به وجود 9 هزار پرونده چک در يک روز - 10 آبان ماه سال جاري - در دادگاه‌هاي شهر‌هاي مختلف کشور، خواستار بررسي ريشه اختلافات و تخلفات در دادگستري‌ها شد.

رئيس قوه قضائيه تاکيد کرد: پيشگيري از وقوع جرم به تنهايي کافي نيست بلکه پيشگري از نزاع، اختلاف و تشکيل پرونده هاي حقوقي هم بايد داشته باشيم.

وي اظهار تاسف کرد: چرا در کشورهاي ديگر که اقتصادشان از ما فعال‌تر است اين همه پرونده قضايي وجود ندارد؛ ما که نمي‌توانيم مدام تعداد قضات را افزايش دهيم، شعبه بسازيم و قاضي و دادستان و ساير دست اندر کاران دادگاه‌ها، پرونده‌ها را دفع که نمي‌توانند بکنند، بايد ناراحتي ايجاد نشود نه اينکه جامعه از اختلافات پر باشد و سالي ده‌ها ميليون پرونده و مردم مدام مجبور به مراجعه به واحد‌هاي مختلف باشند.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به فعاليت يک شرکت انبوه سازي در تهران با 60 هزار شاکي پرسيد: اين چه نوع انبوه‌سازي در کشور است؟ يا برخي مسايل صندوق‌هاي مالي را در مشهد، اصفهان و در ساير شهرها داشتيم که به نظر مي‌رسد قانون آن‌ها يا ساختار قابل نفوذ بايد اصلاح شود.

وي همچنين خواستار برگزاري جلسات و کارگروه هاي مشترک با بانک‌ها، شهرداري‌ها، بازرگاني، منابع طبيعي، وزارت مسکن و زمين شهري که در همه آن‌ها حقوق مردم مطرح است جهت کاهش اختلافات، شکايت‌ها و پرونده‌هاي قضايي شد.

آيت الله هاشمي شاهرودي بهداشت قضايي را امري فرا قوه‌اي و ملي خواند و ريشه آن را در ساير قوا به خصوص قوه مجريه و ساير دستگاه‌هاي اجرايي از جمله شهرداري‌ها دانست.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۵۴ - ۱۳۸۷/۰۹/۱۵
0
0
فكر ميكنم كه مشگل اصلي از جاي ديگري است . اگر نابساماني هاي اقتصادي كه بر اثر سوء مديريتهاست اصلاح شود آنقدر چكهاي برگشتي حاصل از ركود بازار كارو... وجود نداشته باشد تا برادر مومني برادر مومن ديگرش را براي مسايل اقتصادي روانه زندان نمايد.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۲۸ - ۱۳۸۷/۱۱/۰۳
0
0
در صورت امكان تقاضا دارم مطلب صدور حكم زندان براي بدهي مهريه خلاف شرع مقدس اسلام است را به دادگستري اردكان يزد ارسال نماييد
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: