کد خبر:۱۳۲۵
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۳۸۷ - ۱۶:۲۵
تعداد بازدید: 5024
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
درنشست بررسي خانواده‌هاي نيمه‌مستقل عنوان شد:
جوانان ازدواج مي‌كنند كه ازخانواده‌هاي خودمستقل شوند
هيچ جواني نمي‌خواهد به صورت نيمه مستقل ازدواج كند، اصولا جوانان ازدواج مي‌كنند كه از خانواده‌هاي خود مستقل شوند
در نشستي كه در آن ايده خانواده‌هاي نيمه‌مستقل بررسي شد، دكتر اقليما ـ رييس انجمن مددكاران اجتماعي ايران ـ اعلام كرد: هيچ جواني نمي‌خواهد هنگام ازدواج، خانواده‌ نيمه‌مستقل تشكيل دهد.

به گزارش ايسنا، صبح امروز نشستي توسط سازمان ملي جوانان و با حضور تني چند از كارشناسان و صاحبنظران مسايل خانواده‌ و جوانان و برخي مسوولان سازمان ملي جوانان درباره بررسي ايده خانواده‌هاي نيمه مستقل برگزار شد.

تشكيل خانواده نيمه مستقل، طرح نو و جديدي نيست، بلكه احياي يك سنت قديمي ايراني و اسلامي است

در اين نشست رييس گروه پژوهشي دختران و زنان جوان سازمان ملي جوانان با اشاره به ويژگي‌هاي طرح ازدواج نيمه مستقل و خانواده‌هاي ناشي از آن، گفت: اين طرح، طرح نو و جديدي نيست، بلكه به نوعي احياي يك سنت قديمي ايراني و اسلامي است، ضمن اين كه اين طرح براي همه جوانان و يك طرح حاكميتي و سياستي نيست، بلكه براي جوانان داراي شرايط و يك طرح كاملا علمي است.

وي افزود: در حال حاضر خانواده‌ نيمه‌مستقل با دوره عقد و نامزدي اشتباه گرفته شده است و اشكالات و آسيب‌هاي دوران عقد بر آن وارد شد، در حالي كه ازدواج نيمه‌مستقل تنها از جهت شكل و ظاهر به دوران عقد شباهت دارد، اما از نظر محتوايي با آن تفاوت دارد، ازدواج نيمه مستقل يك فاز اوليه و رسمي از زندگي مشترك زوج‌هاست.

فروغ نيلچي‌زاده اظهار كرد: هدف اين طرح، تشكيل خانواده‌هايي نيمه مستقل و تحت حمايت فرهنگي خانواده‌ها براي جواناني است كه با مشكلات مالي و فرهنگي فعلي، شرايط ازدواج و تشكيل خانواده‌ در سن مناسب ازدواج را ندارند و مي‌توانند،‌ بعد از ازدواج نيمه مستقل شرايط مناسب استقلال از خانواده‌ها از نظر شغلي، تحصيلي، مالي و غيره را كسب كنند.

وي با انتقاد از نگرش برخي خانواده‌ها كه دوران نامزدي و عقد را دوران آزمايش براي زندگي زوج‌ها مي‌دانند، آن را يكي از دلايل مهم آمار بالاي طلاق در اين دوران عنوان كرد و گفت: ازدواج نيمه مستقل دوران آزمايشي نيست و از نظر ماهيتي با دوران عقد و نامزدي متفاوت است، لذا براي موفقيت خانواده‌هاي نيمه مستقل، ارائه آموزش و مهارت‌هاي لازم به جوانان، خانواده‌ها و جامعه ضروري است.


زمان در نظر گرفته شده براي خانواده‌هاي نيمه مستقل 3 تا 4 سال است

رييس گروه پژوهشي دختران و زنان جوان سازمان ملي جوانان در پايان افزود: دوران عقد در حال حاضر به طور متوسط در جامعه شش تا 9 ماه طول مي‌كشد، اما زمان در نظر گرفته شده براي خانواده‌هاي نيمه‌مستقل سه تا چهار سال است، تا شرايط تشكيل خانواده‌ مستقل توسط زوج‌ها فراهم شود. ضمن اين كه در اين نوع خانواده‌ها، مقوله فرزندآوري در اختيار خود زوج‌هاست و اگر شرايط خانوادگي و محيطي زوج‌ها اجازه دهد، آن‌ها مي‌توانند با برنامه‌ريزي لازم، داراي فرزند هم بشوند.

در ادامه رييس انجمن علمي مددكاران اجتماعي ايران، با بيان اين كه در واقع اين طرح هيچ تفاوتي با دوران عقد ندارد و زوج‌ها در آن با هم ارتباط شرعي و جنسي دارند،‌ اما فقط جا ندارند و در خانه‌هاي پدري خود زندگي مي‌كنند، اظهار كرد: ما خوب حرف مي‌زنيم، اما زندگي حرف زدن نيست. تمام قراردادها در زندگي لحظه‌اي ايجاد مي‌شوند. مشكل جوانان ما نوع قرارداد عقد يا خانواده‌ نيمه‌مستقل نيست، مشكل اين است كه بايد ديد بعد از سه يا چهار سال زندگي نيمه‌مستقل، چند درصد اين خانواده‌ها پايدار باقي خواهند ماند.


زندگي نيمه مستقل به راحتي مي‌تواند از سوي هر دو طرف، به خصوص از سوي مردان لغو شود

وي افزود: اين قرارداد زندگي نيمه‌مستقل به راحتي مي‌تواند از سوي هر دو طرف، به خصوص از سوي مردان لغو شود و در اين صورت زنان جوان آسيب زيادي خواهند ديد.

دختري كه در دوران عقد يا ازدواج نيمه‌مستقل طلاق مي‌گيرد، تعداد خواستگارانش به يك درصد كاهش مي‌يابد، حتي اگر اين دوران عقد، يك‌ساعت بوده باشد. اما مردها در اين گونه روابط صدمه زيادي نمي‌بينند، مرد مي‌تواند بارها ازدواج كند و طلاق بگيرد.

دكتر مصطفي اقليما تصريح كرد: دوران عقد و نامزدي دوران شناخت زوج‌ها از هم نيست، همان مسايل و مشكلاتي كه در دوران عقد و نامزدي گريبانگير جوانان مي‌شود، در دوران ازدواج نيمه مستقل هم رخ مي‌دهد و با تغيير يك اسم، ماهيت يك دوران تغييري نمي‌كند، زوج‌ها بايد در كوتاه‌ترين فاصله پس از عقد، ازدواج كرده و به طور مستقل زندگي كنند، اگر تشكيل زندگي مشترك دچار مرور زمان شود، مشكلات پيش‌بيني نشده و محقق نشدن وعده‌ها، آن را دچار آسيب مي‌كند.


هيچ جواني نمي‌خواهد به صورت نيمه مستقل ازدواج كند، اصولا جوانان ازدواج مي‌كنند كه از خانواده‌هاي خود مستقل شوند

رييس انجمن مددكاران اجتماعي تاكيد كرد كه هيچ جواني نمي‌خواهد به صورت نيمه‌مستقل ازدواج كند، اصولا جوانان ازدواج مي‌كنند كه از خانواده‌هاي خود مستقل شوند و بتوانند بدون دخالت ديگران زندگي خود را بسازند.

وي در ادامه با اشاره به لزوم حل مشكلات اقتصادي جوانان توسط دولت براي تسهيل امر ازدواج، گفت: وقتي اقتصاد كشور به گونه‌اي است كه تمام كالاها نظير بنزين به قيمت جهاني آن در كشور به فروش مي‌رسد، يا سعي مي‌شود قيمت آن به نرخ جهاني برسد، چرا دولت حقوق و دستمزد مردم را به قيمت جهاني پرداخت نمي‌كند، تا بسياري از مشكلات مالي جوانان با آن حل شود؟ وقتي دولت اين كار را انجام نمي‌دهد، از دست ما چه كاري برمي‌آيد؟

دكتر اقليما افزود: مخالف اجراي طرح ازدواج‌هاي نيمه مستقل نيستيم، اما اين طرح شكل اصلي ازدواج جامعه را حل نمي‌كند،‌ در حال حاضر مردان با زن‌ها از نظر فرهنگي 200 سال فاصله دارند، زن‌ها درس خوانده‌اند و با فرهنگ شده‌اند، اما مردهايمان مانند روستايي‌هاي 200 سال قبل با زنان خود رفتار مي‌كنند.

وي خاطر نشان كرد: برخي پسران با دوست‌هاي دختر خود ازدواج نمي‌كنند و آن‌ها را براي دوستي انتخاب مي‌كنند و با كساني ازدواج مي‌كنند كه يا پول دارند، يا مادرشان براي آن‌ها انتخاب كرده است، در چنين شرايطي نمي‌توان بر روي پايداري آن‌ها در خانواده‌هاي نيمه مستقل حسابي باز كرد.

رييس انجمن مددكاران اجتماعي ايران در ادامه از سازمان ملي جوانان خواست با شناسايي و بررسي علت‌هاي اصلي مشكل ازدواج جوانان در كشور، دستگاه‌ها و سازمان‌هاي مختلف دولتي مسوول را وادار به انجام وظايف خود در حوزه جوانان كند.

وي افزود: با ازدواج نكردن جوانان يك مشكل وجود دارد، اما بعد از برخي از ازدواج‌هاي امروزي بيش از 100 مشكل به وجود مي‌آيد. جواني كه پول و درآمد كافي و شرايط ازدواج داشته باشد، مي‌داند و مي‌تواند ازدواج كند و نيازي به طرح و برنامه براي ازدواج او نيست.

وي در پايان تصريح كرد: مشكل اين است كه سازمان‌هاي مختلف دولتي وظيفه خود را درباره ازدواج جوانان به خوبي انجام نمي‌دهند و مسووليت آن را بر دوش سازمان ملي جوانان مي‌گذارند و از اين سازمان براي مشكلات به وجود آمده نوشدارو مي‌خواهند، اما بايد گفت كه هيچ نوشدارويي وجود ندارد.


اين طرح مي‌تواند يك مسكن موقت براي حل مشكل امروز ازدواج جامعه باشد

همچنين در ادامه اين نشست، دكتر محمد مهدي قاسمي ـ روانپزشك ـ با بيان اين كه سن بلوغ جنسي در جامعه در حال كاهش است و جوانان از سن بلوغ تا ازدواج، شرايط سختي را متحمل مي‌شوند، تبليغ و فرهنگ‌سازي ازدواج‌هاي نيمه مستقل را راهكار خوبي براي حل بخشي از مشكلات ازدواج جوانان اعلام كرد.

وي افزود: اگر فرصت و فاصله‌اي قبل از تشكيل رسمي و مستقل خانواده‌ به جوانان بدهيم، كه در دوره خانواده‌ نيمه مستقل مهارت‌هاي زندگي موفق را فرا بگيرند، مي‌تواند در پايداري خانواده‌ها موثر باشد.

دكتر قاسمي در پايان تصريح كرد: اگر در كنار اجراي طرح ازدواج‌هاي نيمه مستقل، زيربناهاي اقتصادي و فرهنگي جامعه در بحث ازدواج حل نشود، قطعا طرح ازدواج‌هاي نيمه مستقل هم مي‌تواند مشكلاتي را در جامعه ايجاد كند و به تنهايي مشكلي را حل نخواهد كرد، اين طرح مي‌تواند، يك مسكن موقت براي حل مشكل امروز ازدواج جامعه باشد.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: