کد خبر:۱۲۹۱
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۸۷ - ۰۵:۴۵
تعداد بازدید: 2244
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
لس آنجلس تايمز: تهران هم چنان به پيشرفت در مهارت‌هاي هسته‌يي و موشكي ادامه مي‌دهد
در گزارش جديد عنوان شده است كه ايران در پيشبرد يكي از بخش‌هاي زير‌ساخت‌هاي هسته‌يي پيشرفت زيادي داشته است.
يك روزنامه آمريكايي با اشاره به پيشرفت برنامه هسته‌يي ايران نوشت كه آمريكا و ديگر قدرت‌هاي غربي در رسيدن به توافق در خصوص راه‌هاي تحت فشار گذاشتن ايران براي متوقف كردن برنامه غني سازي اورانيوم شكست خورده‌اند.

به گزارش سایت خبری ایران(INA)، روزنامه لس آنجلس تايمز در گزارشي با اشاره به اين مطلب افزود، قدرت‌هاي جهاني در روزهاي اخير نتوانستند به يك استراتژي متحد براي تحت فشار گذاشتن ايران به منظور متوقف كردن آنچه "بخش‌هاي جنجال برانگيز برنامه هسته‌يي تهران" خواند دست يابند و اين در حالي است كه در گزارش جديد عنوان شده است كه ايران در پيشبرد يكي از بخش‌هاي زير‌ساخت‌هاي هسته‌يي پيشرفت زيادي داشته است.

ديپلمات‌ها روز جمعه گفتند كه نشست مقامات آمريكايي، اروپايي، روسي و چيني در پاريس به توافقي در خصوص گام‌هاي بيشتر براي تحت فشار گذاشتن ايران براي توقف برنامه غني سازي اورانيوم در تاسيسات نطنز دست نيافته و پس از اين كه مذاكرات بدون هر گونه اقدام جديدي كه قابل اعلام باشد به پايان رسيد. وزارت امور خارجه فرانسه بيانيه‌اي صادر كرد و در آن گفت كه جامعه بين‌المللي بر اهميت رويكرد دو سويه و تعامل ديپلماتيك با تهران و اعمال فشار براي اعمال تحريم ها تاكيد دارد.

خبرگزاري اينترفكس مسكو به نقل از سرگئي ريابكوف، ديپلمات روس حاضر در مذاكرات پاريس گزارش داد كه طرف‌ها به هيچ توافقي در خصوص تحريم‌ها نرسيده‌اند.

وي گفت: كشورهاي غربي با تحريم‌ها موافقند، اما چين، نظير روسيه از آن حمايت نمي‌كند.

در عين حال گزارشي مبني بر اين منتشر شده است كه ايران پيشرفت چشم گيري را در تاسيساتي ديگر به دست آورده است و آن تاسيسات آب سنگين اراك است كه مي‌تواند در نهايت به توليد پلوتونيوم بپردازد.

براساس تصاوير ماهواره‌يي منتشر شده از سوي موسسه علوم و امنيت بين الملل، ساخت و ساز در اراك پيشرفت چشم‌گيري در ماه هاي فوريه تا اكتبر داشته است.

ديويد آلبرايت، بازرس تسليحاتي سابق سازمان ملل و رييس اين موسسه گفت: اين مساله از توجه همه به دور مانده است.

وي افزود: اگر به تصاوير ماهواره‌يي نگاه كنيد مي‌بينيد كه واقعا در حال پيشرفت است. ظرف يك سال و نيم اين پروژه از قالب‌هاي ساخت به سطح تقريبا تكميل شده رسيده است.

اين روزنامه افزود: تحولات اخير نشان دهنده چالش‌هاي ديپلماتيك و فني گروه ديپلماسي فراروي باراك اوباما، رييس جمهور منتخب آمريكا در تلاش براي متوقف كردن ايران در تسلط يافتن بر فن‌آوري است كه مي‌تواند براي توليد و ساخت سلاح به كار رود.

دولت بوش در ماه‌هاي پاياني‌اش در مسير هماهنگ كردن سياست‌هايش با اتحاديه اروپا، انگليس، فرانسه و آلمان در اعمال فشار براي تحريم‌هاي سخت‌تر عليه ايران و ديپلماسي در قبال آن حركت كرد.

اين روزنامه ادامه داد: آژانس بين المللي انرژي اتمي كه ناظر هسته‌يي سازمان ملل است احتمالا در روزهاي آينده گزارشي را در خصوص ايران منتشر خواهد كرد. اما با توجه به اين كه هيچ اقدام جديدي در پاريس صورت نگرفت، اميدها به اعمال دور ديگري از تحريم‌هاي شوراي امنيت عليه ايران تا پيش از پايان يافتن دوره رياست جمهوري جورج بوش از بين رفت. روسيه و چين كه هر دو دارنده حق وتو در شوراي امنيت هستند در برابر تحريم‌هاي جديد عليه ايران مقاومت كرده‌اند. مسكو و پكن برعكس واشنگتن روابط نزديك سياسي و تجاري با ايران دارند و هيچ فشار داخلي را براي اقدام عليه جمهوري اسلامي احساس نمي‌كنند.

اين روزنامه افزود، در بحبوحه اين جنبش ديپلماتيك، تهران هم چنان به پيشرفت در مهارت‌هاي هسته‌يي و موشكي ادامه مي‌دهد. برخي مقامات صهيونيست در خصوص پرتاب اخير موشك ايران كه در مرحله‌اي با برد 1200مايل است هشدار دادند.

اوزي رابين، يك كارشناس صهيونيست در مسايل موشكي به هفته نامه دفاعي جينز گفت: اين موشكي كاملا جديد است.

وي افزود: اين نشان دهنده جهشي چشم‌گير در قابليت‌هاي موشكي ايران است.

اين روزنامه آمريكايي در ادامه اذعان كرد: بازرسان آژانس بين المللي انرژي اتمي پيش بيني مي‌كنند كه راكتور آب سنگين اراك تا 2011 كامل نشود. چنين تاسيساتي مقادير نسبتا زيادي از پلوتونيوم قابل استفاده در مسير تسليحاتي را توليد مي‌كند كه مي‌تواند از سوخت اورانيوم مصرف شده در يك تاسيسات فرآوري استخراج شود كه ايران نه آنرا دارد و نه گفته كه خواستار آن است.

با اين حال لس‌آنجلس تايمز افزود: اما موسسه علوم و امنيت بين‌الملل آمريكا در گزارشي به شواهد جمع آوري شده از سوي بازرسان آژانس مي‌پردازد كه نشان مي‌دهد ايران ممكن است براي چنين تاسيساتي كه ساخت آن نسبتا آسان است برنامه‌ريزي كرده باشد.

آلبرايت بدون ناديده گرفتن اين كه ايران تا به حال هيچ‌يك از تعهدات بين المللي خود را زير پا نگذاشته است گفت: آيا ايران پلوتونيوم را جدا خواهد كرد؟ اين (كشور) متعهد است كه چنين كاري را نكند، اما اين مساله مطرح است كه آيا به آن پايبند خواهد بود يا خير.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: