کد خبر:۱۲۷
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۸۷ - ۱۴:۰۷
تعداد بازدید: 14419
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
حقوق زن در ازدواج
تساوی حقوق با شرایط ضمن عقد
برخی مردان به راحتی زیر بار شروط ضمن عقد غیر چاپی یا بهتر است بگویم شروط صحیح اما خارج از عقد‌نامه نمی‌روند اما وقتی دختران جوان، با نگرفتن مهریه، خواستار افزایش شروطی مثل حق طلاق، نصف شدن دارایی مشترك، حضانت، سفر، كار و... مي‌شوند برخي از مردان اين شروط را قبول مي‌كنند.
بسیار پیش آمده كه برخي از شما وقتی حرف حقوق زن در ازدواج مطرح می شود معتقد به میزانی از نابرابری بین حقوق زن ومرد هستید. اين مقاله به درست یا نادرست بودن این طرز فكر نمی پردازد، اما به راه حل منطقی‌ای كه تا حدود زیادی می تواند تصور نابرابری حقوق زن و مرد را در ذهن شما از بین ببرد اشاره می كند.

برخی مردان به راحتی زیر بار شروط ضمن عقد غیر چاپی یا بهتر است بگویم شروط صحیح اما خارج از عقد‌نامه نمی‌روند اما وقتی دختران جوان، با نگرفتن مهریه، خواستار افزایش شروطی مثل حق طلاق، نصف شدن دارایی مشترك، حضانت، سفر، كار و... مي‌شوند برخي از مردان اين شروط را قبول مي‌كنند.

***

در مورد شرایط ضمن عقد و نحوه درج آن باید گفت، پس از اینكه دختر و پسر هنگام خوانده شدن خطبه عقد می خواهند شرایطی را به عقد‌نامه‌های خود بیفزایند، بسیاری از دفتر خانه های ازدواج با عباراتی حقوقی، شروط را به عقد نامه اضافه می كنند.

اما گاهی بی دقتی یا نارسایی جمله باعث می شود شرط كاملا بلااثر شود و دادگاه‌ها آن را باطل یا بدون اثر بدانند. بنابراین لازم است برای اضافه كردن هر شرطی به عقد نامه، به دقت آنچه را می خواهید برای سر دفتر تشریح كنید.

ممكن است سر دفتری كه به او مراجعه می كنید، اشكالاتی برای اضافه كردن شروط بتراشدیا شما را به دفتر اسناد رسمی حواله كند. به او یاد آوری كنید كارش غیر قانونی است و شما می توانید از او به خاطر تخلفش شكایت كنید.

ضمنا ابتدا عاقد مكلف است در اين خصوص توضيحات لازم را مطرح و به زوجين تفهيم كند كه شروط ضمن عقد چيست و چه آثاري دارد.

مثلا یك شرط ضمن عقد نكاح، اين است كه اگر مردي زن خود را طلاق بدهد، بعد از طلاق بايد نصف دارايي اش را كه بعد از شروع زندگي به دست آورده است به نام زن كند مشروط بر اينكه طلاق به درخواست مرد باشد يا تقاضاي طلاق مرد به واسطه سوء رفتار زن يا عمل خلاف زن نباشد.

یا شرط دیگر اين است كه زن درصورت تحقق شرايطي، از ناحيه مرد وكيل است خودش شخصا يا با انتخاب فرد ديگري به‌عنوان وكيل به دادگاه مراجعه و پس از اثبات ادعا درخواست طلاق كند.

عدم پرداخت خرجي زن و انجام ساير حقوق واجب زن به مدت ۶ ماه، بدرفتاري غيرقابل تحمل مرد با زن و فرزندان، بيماري صعب‌العلاج مرد به نحوي كه زندگي زناشويي را به خطر بيندازد، ديوانه بودن مرد، اشتغال مرد به كاري كه به حيثيت و آبروي زن و مصالح خانوادگي او لطمه مي‌زند، در زندان بودن مرد به‌عنوان محكوميت در حال اجرا از ۵ سال به بالا ازجمله مواردي است كه زن مي‌تواند از دادگاه تقاضاي صدور طلاق كند.

همچنين اعتيادي كه به اساس زندگي خانوادگي ضرر بزند، ترك بدون علت خانواده يا غيبت مستمر ۶ ماهه بدون دليل موجه، محكوميت قطعي زوج در اثر ارتكاب به جرم (اجراي هر نوع مجازاتي كه آبرو و موقعيت زن را به خطر اندازد)، بچه دار نشدن مرد پس از ۵ سال، غيبت طولاني شوهر و ازدواج مجدد مرد بدون اجازه همسر از مواردي است كه زن مي‌تواند از دادگاه تقاضاي صدور طلاق كند. زن علاوه بر موارد فوق درصورت موافقت شوهر، مي‌تواند مواردي مانند حق مسكن، تحصيل و اشتغال را ضمن عقد شرط كند.
 


شيوه درج شرايط ضمن عقد
شما ابتدا باید شرایط تان را به سر دفتر یا عاقد اعلام كنید و مطمئن شوید در كار شما مشكل تراشی نخواهد كرد.

در زیر جملات استاندارد برای 3 شرط مهم یعنی داشتن حق طلاق، حق حضانت فرزندان و تعیین تكلیف دارایی مشترك آمده است. همچنین برای حق سفر، ادامه تحصیل و كار، كافی است از سر دفتر بخواهید این حقوق را به شرایط ضمن عقد شما بیفزاید.

1 - زوج به زوجه وكالت با حق توكیل غیر می دهد كه خود را مطلقه سازد، با حق تعیین داور، تعیین تكلیف مهریه و سایر امور با مراجعه به مراجع صالحه. دقت كنید اگر در عقد نامه فقط ذكر شود زوجه حق طلاق دارد (يا جملاتی شبیه به این)، این شرط قابلیت اجرایی نخواهد داشت چون طلاق از نظر حقوقی یك حق نیست كه دادنی یا گرفتنی باشد بلكه یك «ایقاع» مختص به شوهر است.یعنی حق یكطرفه مرد برای اینكه طلاق بدهد و اوست كه فقط می تواند به كس دیگر مثلا همسر خود وكالت بدهد كه از طرف او این ایقاع را انجام دهد.

2 - درصورت طلاق، اولویت در حضانت فرزندان با مادر خواهد بود.

3 - دارایی به دست آمده توسط هر یك از زوجین پس از ازدواج به منزله دارایی مشترك محسوب و در هنگام طلاق، نصف خواهد شد بهتر است برای اینكه در یك شرایط برابر، مانند2 انسان برابر ازدواج كنید، با گرفتن این حقوق، دیگر مهریه نگیرید.

اگر بدون افزودن شرطی به عقد نامه ازدواج كرده اید و حالا می خواهید شرط یا شروطی را اضافه كنید، باید به همراه همسرتان و با در دست داشتن شناسنامه‌ها و عقد نامه به یك دفتر اسناد رسمی (و نه دفتر ازدواج) مراجعه كنید.

در آنجا سندی جداگانه برای شروط شما تنظیم خواهد شد كه معمولا سند وكالت است كه به موجب آن شوهر شما برای طلاق یا سایر امور به شما وكالت می دهد. منبع:ندافرامرزيان- همشهري
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۴
سکینه میان آبی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۳
5
4
با سلام
واقعا ممنون . جواب سوالاتمو گرفتم . خسته نباشید.
علی.س
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۲
0
5
با سلام
واقعا ممنون . جواب سوالاتمو بطور کامل نگرفتم .ولی واقعا خسته نباشید.خواهشا نظر منو تو سایتتون نشون بدید. ممنون میشم
کوروش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۷
0
1
عقد خیلی خوبه مثل سالاد واسه غذا
غریبه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۸
0
4
خیلی با حالیت به خدا. دمتون گرم کارتو درست و دست خدا بهمراتونننننننننننننننننننننن.
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: