کد خبر:۱۲۴۶
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۸۷ - ۰۵:۵۰
تعداد بازدید: 3650
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
سازي‌ كه صداي آن با قبض بعدي در مي‌آيد
يك حساب و كتاب ساده با احتساب تعرفه‌هاي اعلام شده ما را به اين نتيجه مي‌رساند كه مثلا : بازديد فقط صفحه اول وب‌سايت ياهو كه حدود 400كيلو بايت حجم دارد چيزي حدود 600 تومان ناقابل آب مي‌خورد،
بعد از سال‌ها و ماه‌ها تشنگي موبايل‌بازان عزيز ايراني، بالاخره چشم آنها به جمال اينترنت موبايلي يا همان GPRS روشن شد.

سرويس GPRS تلفن همراه اكنون به سرويسي پايه براي ارائه‌ خدمات مهمي بر بستر تلفن همراه در جهان تبديل شده است؛

طبق وعده‌هاي مسئولان شركت ارتباطات سيار قرار بود ارائه‌ اين سرويس تا آخر اسفندماه ‌‌٨٦ انجام شود كه اين وعده چندين بار به تعويق افتاد تا اينكه سرانجام از يكشنبه 12 آبان ماه 87، اين سرويس براي مشتركان تهراني همراه اول، از طريق ثبت نام در وب‌سايت اين شركت فعال شده است.

بگذريم از درد سرهاي ثبت نام و بالا نيامدن وب‌سايت همراه اول در روزهاي اول ثبت‌نام. همچنين بگذريم از سرعت اندك و لاك پشتي اين نوع اينترنت موبايلي؛

ولي به هر حال، حالا كاربران تلفن همراه قادرند از طريق گوشي تلفن همراه خود به شبكه جهاني اينترنت متصل شوند، وب‌سايت‌هاي مورد علاقه خود را ببينند، اي‌ميل‌هاي خود را چك كنند، فايل دريافت و ارسال كنند، احتمالا وبلاگ يا وب‌سايت خود را به روز نمايند و هزار تا كار ديگر كه گره از مشكلات روزمره زندگي شان بگشايد. فقط مي‌ماند يك مشكل كوچك و ساده و البته آشنا: تعرفه GPRS.

يك تعرفه و 2 اطلاعيه

اينكه 2 شركت «ارتباطات سيار» و «مخابرات ايران» در يك دوره زماني كوتاه 2 اطلاعيه ضد‌و نقيض صادر كنند البته چيز چندان مهمي نيست. مهم اين است كه فعلا GPRS راه افتاده است.

صداي تعرفه‌هاي گران اينترنت موبايلي بعدا (2 ماه ديگر با اولين قبض موبايل) در مي‌آيد درست مانند همان سازي‌ كه بعدا صدايش درآمد.

اولين خبرها درباره تعرفه GPRS همراه اول به نقل از اطلاعيه روابط عمومي شركت مخابرات ايران حكايت از اين داشت كه: «جلسه‌ مجمع عمومي عادي صاحبان سهام شركت ارتباطات سيار با حضور وفا غفاريان، رئيس مجمع، صابر فيضي، محمد كرم‌پور و ناصر يوسف‌پور از اعضاي مجمع تشكيل شد و در زمينه‌ تعرفه‌ استفاده از خدمات GPRS و MMS پس از بحث و تبادل‌نظر با اعمال تعرفه‌هاي مربوط تا سقف‌هاي تعيين شده به اين شرح موافقت شد: هزينه‌ ثابت ماهانه ارسال و دريافت خدمات عمومي بسته‌هاي راديويي GPRS تا سقف 5 هزار كيلوبايت در هر ماه50 هزار ريال محاسبه شده است.

همچنين هزينه‌ هر كيلوبايت، مازاد بر 5 هزار كيلوبايت در ماه، مبلغ 9 ريال است. اين مصوبه در اجراي بند (ج) ماده 5 قانون وظايف و اختيارات وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات پس از تاييد كميسيون تنظيم مقررات ارتباطات قابل اجرا است»؛

اما بلافاصله شركت مخابرات ايران اطلاعيه ديگري صادر كرد و در آن تصريح كرد: «تعرفه اين سرويس در ساعات پيك 8/14 ريال در روز و 4 ريال در شب براي هر كيلو بايت است».

خبرگزاري فارس كه هر 2 اطلاعيه را منتشر كرده در پايان اخبار خود تصريح كرده بود:
« بدين ترتيب اطلاعيه قبلي روابط عمومي شركت مخابرات ايران اصلاح مي‌شود.»

ياهو 600 تومان

يك حساب و كتاب ساده با احتساب تعرفه‌هاي اعلام شده ما را به اين نتيجه مي‌رساند كه كه مثلا : بازديد فقط صفحه اول وب‌سايت ياهو كه حدود 400كيلو بايت حجم دارد چيزي حدود 600 تومان ناقابل آب مي‌خورد، اگر بخواهيد در هر نوبت 5 تا وب‌سايت خبري را ببينيد و از هر كدام فقط 2 تا خبر را چك كنيد يا يك اي‌ميل با حجم 500 كيلو‌بايت بفرستيد، سرجمع با حدود 6 مگا بايت دريافت و ارسال، به عبارتي جمعا حساب شما مي‌شود يك چيزي توي مايه‌هاي 10 هزار تومان براي هر نوبت اتصال به اينترنت ! اين را ضرب در روزهاي ماه كنيد تا حساب كار دستتان بيايد!

ارزان مي‌شود اما بعدا

اما موضوع گراني تعرفه GPRS بيش از هر گروهي، خبرنگاران را حساس كرده است شايد به همين دليل بود كه در نشست خبري كه با حضور مديرعامل شركت ارتباطات سيار ايران، معاونان و مديران اين شركت برگزار شد وحيد صدوقي، مديرعامل شركت ارتباطات سيار ايران، از احتمال كاهش تعرفه GPRS خبر داد و گفت: ما حدود 7 ميليون مشترك در تهران داريم و سرويس GPRS را به مرور در استان‌هاي ديگر هم انتشار خواهيم داد و در مراحل بعدي نيز اين نرخ بررسي خواهد شد.

در زمينه‌ استفاده از سرويس GPRS اولويتي را براي مشتركان داشتيم تا كساني كه با اينترنت كار مي‌كنند و به اين حوزه آشنا هستند در اولويت قرار بگيرند و پس از آن بقيه مشتركان بتوانند استفاده كنند و قطعا ساير شيوه‌هاي ثبت‌نامي و كاهش نرخ در مراحل بعدي انجام خواهد

كيفيت GPRS همراه اول

اين فقط قيمت اينترنت موبايلي نيست كه صداي مشتركان گرامي را در آورده است، بازنشدن برخي وب‌سايت‌ها، نداشتن خروجي مناسب موبايل توسط اغلب وب‌سايت‌هاي ايراني، سرعت پايين اينترنت موبايلي و قطع و وصل شدن مرتب آن از ديگر مشكلاتي است كه كاربران با آن دست به گريبان هستند.

شركت ارتباطات سيار اين يك قلم را قبول كرده و در اطلاعيه‌اي اذعان نموده كه «سرعت اينترنت محدود بوده و همراه با توسعه آينده‌ شبكه به نسل بعد سرويس ديتا EDGE كه داراي سرعت بالاتر در اينترنت است به مشتركان ارائه خواهد شد.

سرعت فعلي براي استفاده از GPRS همراه اول در مرحله اول حداكثر 50 كيلو بيت بر ثانيه است كه در مرحله دوم و با ورود به نسل EDGE سرعت آن افزايش مي‌يابد. اين سرويس حداكثر تا يك ماه ديگر نيز 24 ساعته خواهد شد.

تعرفه اين سرويس براي مشتركان دائمي و اعتباري همراه اول متفاوت است.». از نظر موضوع نام آشناي «فيلترينگ» نيز بايد گفت طبق گفته مسئولان مربوطه «سايت‌هاي مسدودي و فيلتر در اينترنت معمولي، در سرويس GPRS تلفن همراه نيز مسدود خواهد بود» لذا مي‌توان گفت عدالت در فيلترينگ رعايت خواهد شد.

آرش كريم بيگي مدير روابط عمومي ايرانسل به همشهري مي‌گويد: تعرفه GPRS ايرانسل 2 ريال براي سيم‌كارت‌هاي پيام رسان و طرح‌هاي تشويقي‌ و 5 ريال براي بقيه سيم‌كارت‌هاي ايرانسل به ازاي هر كيلو بايت اطلاعات است.

به گفته وي امكان دريافت خدمات GPRS در تمام نقاط تحت پوشش ايرانسل فراهم شده و در شهرها از طريق EDGE تا 115 كيلو بيت در ثانيه امكان اتصال وجود دارد و فعال‌سازي‌ اين سرويس نيازي به ثبت نام نداشته و به‌طور پيش فرض در تعهد ايرانسل قرار دارد.

شايد تنها توصيف براي گراني GPRS همراه اول، مقايسه آن با موبايل‌هاي بالاي يك ميليون توماني سال‌هاي اول دهه 70 در ايران باشد. به هر حال ميوه نوبرانه گران است. ارزان مي‌خواهيد صبر كنيد تا فصل ميوه‌چيني فرابرسدتهيه كننده:حميد ضيايي پور- همشهري
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: