کد خبر:۱۲۲۶
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۸۷ - ۱۵:۵۶
تعداد بازدید: 2255
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
گزارش كامل از اظهارات موافقان استيضاح كردان
استيضاح علي كردان وزير كشور كه ‌١٥ مردادماه سال جاري با ‌١٦٩ راي سفيد نمايندگان راهي وزارت كشور شده بود، امروز تنها دستوري بود كه نمايندگان آن...
استيضاح علي كردان وزير كشور كه ‌١٥ مردادماه سال جاري با ‌١٦٩ راي سفيد نمايندگان راهي وزارت كشور شده بود، امروز تنها دستوري بود كه نمايندگان آن را بررسي كردند و در نهايت ‌١٨٨ نماينده با راي سفيد خود به استيضاح، به وزارت ‌٩١ روزه كردان پايان دادند.


حجت‌الاسلام محمدحسين موسي‌پور معاون پارلماني وزارت كشور از ابتداي شروع جلسه علني در صحن حضور داشت و علي كردان و كامران دانشجو نيز در زمان نطق‌هاي پيش از دستور نمايندگان در جلسه حضور يافتند.


رييس مجلس شوراي اسلامي گفت: روشن است كه استيضاح وزير كشور مبناي قانوني دارد.


دكتر علي لاريجاني در نطق قبل از دستور خود با اشاره به استيضاح وزير كشور گفت: بحثي را دوستان در مجلس مطرح كردند كه در بيرون مجلس هم مطرح شد، در مورد اين‌كه اين استيضاح آيا مبناي قانوني دارد يا ندارد؟ به نظر بنده خيلي روشن است، استيضاح مبناي قانوني دارد.


*** علي مطهري در جلسه‌ بررسي استيضاح كردان در موافقت با طرح استيضاح، با قرائت آياتي از قرآن كريم به معناي آن اشاره كرد و گفت: ‌آيا مردم خيال كرده‌اند كه رها شده‌اند همين كه بگويند ما ايمان آورده‌ايم و آزمايشي در كار نباشد؛ آيا ما خيال كرده‌ايم كه بگوييم اصولگرا يا اصلاح‌طلب هستيم و آزمايشي هم در راه نيست، قطعا چنين نيست، ‌ما هر روز و هميشه با آزمايشي رو به رو هستيم؛ مساله وزارت كشور يكي از آزمايشات است تا ما چگونه از آن بيرون بياييم.


به گزارش ايسنا، نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي با تاكيد بر اين‌كه بين استيضاح كنندگان و آقاي كردان هيچ سابقه‌ي دشمني و كينه‌اي وجود ندارد، گفت:‌ برخي از كساني كه متن استيضاح را امضا كرده‌اند، از دوستان كردان هستند و من به غير از جلسه‌ي راي اعتماد، فقط يكبار در طول عمرم وي را ديده‌ام و بنابراين مساله به خاطر دشمني‌ها و كينه‌ها نيست.


وي با اشاره به سير قضايا و اتمام حجت‌هايي كه انجام شد، تا كار به استيضاح نرسد، اظهار داشت: وقتي كردان راي اعتماد آورد، بسياري از ما مخالف آن بوديم كه مساله مدرك ايشان دنبال شود؛ و خود من به كساني كه اين مساله را دنبال مي‌كردند، عرض كردم ايشان قانونا وزير كشور هست و بهتر است اين مساله دنبال نشود و در مجموع احساس شد كه مجلس فريب خورده و اغوا شده است و حقيقت بايد دنبال شود و بعد از گزارش رييس كميسيون آموزش و تحقيقات، مساله به اطلاع مردم رسيد و از اين رو ديگر ما نمي‌توانستيم سكوت كنيم.


مطهري گفت: تز ما استعفا، عزل و در نهايت استيضاح بود و به دولت فرصت داديم كه خودش اين كار را انجام دهد، اما متاسفانه كار به اين جا منتهي شد؛ حتي ملاقات طولاني من با رييس‌جمهور هيچ نتيجه‌اي نداشت و بنا به پيشنهاد رييس جمهور مبني بر ملاقات با كردان اين تلاش شد، اما كردان اعلام كرد چون موضوع رسانه‌اي شده، ملاقات را لغو كردند.


نماينده تهران با تاكيد بر اين‌كه ما تمام راه‌هاي اتمام حجت را طي كرديم، گفت: دو مغالطه وجود دارد اول آن‌كه مي‌گويند نمايندگان با علم به اين مسايل به كردان راي اعتماد دادند و بنابراين مساله جديدي نيست، در حالي كه اين طور نيست و نمايندگان در روز راي اعتماد يقين پيدا نكردند كه مساله درست است و با توجه به استنادات، يقين براي نمايندگان حاصل نشد و امروز خود كردان اعتراف كرده، مدرك ايشان جعلي بوده است از سوي ديگر مي‌گويند مهم نيست و مدرك قلابي زياد داريم.


موافق استيضاح كردان اعلام كرد: اولا اگر مدرك قلابي زياد داريم، با آنها هم بايد برخورد شود و ثانيا مساله، عدم صداقت است و شايد اگر ما هم جاي كردان بوديم، همين كار را مي‌كرديم، براي آن كه پست وزارت را از دست ندهيم؛ اما اين خطاي بزرگي است و براي عزل كافي است.


مطهري با اشاره به سيره پيامبر(ص) گفت:‌ كردان حتي سكوت هم نبايد مي‌كرد، درباره‌ي اين‌كه مدركش چنين مشكلي دارد، چه رسد به اين‌كه گفت اين مدرك بنده است و آن را تاييد كرد؛ از سوي ديگر مي‌گويند اين كار سياسي است، در حالي كه اين كار از سر درد است؛ درد دين، درد وجدان، فطرت انساني، ارزش‌ها و اهداف انقلاب اسلامي است؛ شايد بتوان آن را يك استيضاح ايدئولوژيك و فكري ناميد، چرا كه تركيب نمايندگان استيضاح كننده اين امر را ثابت مي‌كند، و اكثر امضاءكنندگان، اصولگرايان هستند، ترك و لر و سني و اصلاح‌طلب نيز داريم.


وي با اشاره به اين‌كه با وجود فشار زياد به امضاءكنندگان استيضاح، هيچ يك امضايشان را پس نگرفتند، گفت:‌ اين امر مويد اين مدعا است؛ البته اين ماجرا از يك طرف، سياسي است، چون يكي از اهداف استيضاح كنندگان تقويت دولت و نظام جمهوري اسلامي از طريق ترميم اعتماد ملي و مردم است و اين سرمايه انقلاب است و مجلس با كساني كه اين اعتماد را مخدوش كنند، برخورد جدي مي‌كند و دست خيانت آن‌ها را قطع مي‌كند، اعتماد مردم زماني جلب مي‌شود كه مشاهده كنند با مسوولان متخلف در هر جايگاهي كه قرار گرفته باشند، آشكارا و با ذكر سمت آنها برخورد مي‌شود.


وي با ذكر خاطره‌اي از شهيد مطهري گفت: شايد ‌١٠ روز از پيروزي انقلاب اسلامي گذشته بود كه كسي با ايشان تماس گرفت و گفت فردي از افراد كميته‌ي انقلاب اسلامي وارد منزلي شده است و در آنجا خطايي، دزدي يا تجاوز به عنف كرده و آيت‌الله مطهري گفتند اين فرد بايد بلافاصله محاكمه شود و حكم او هر چه بود بايد به نام كميته‌ اعلام شود، يعني بگويند يك فرد كميته‌اي اين كار را كرده، نه اين‌كه از عنوان كميته‌نما استفاده كنند، از اين رو با مسوول جمهوري اسلامي بايد اين گونه برخورد شود و به نام خودش، به نام وزير، به نام سپاهي، به نام روحاني و به هر نامي، يا نام فرزند مراجع تقليد يا فرزند شهيد؛ هيچ مانعي ندارد.


مطهري گفت: ما آنقدر مسامحه كرده‌ايم كه روزگار ما به اينجا رسيد، و ما از اين سيره‌ي سلف صالح دور شده‌ايم و حتي با جمله امام(ره) در رابطه‌ي با حفظ نظام كه فرمودند: حفظ نظام بالاتر از هرچيز ديگر است، به مصداق "كلمه حق يراد به‌الباطل" قرار داريم و به جاي اين‌كه از اين جمله اين را بفهيم كه با مسوولان متخلف به اشد وجه برخورد كنيم، گفتيم اگر مسوولي تخلف كرد او را بپوشانيم، اعلام نكنيم، براي اين‌كه حفظ نظام بالاتر از اين حرف‌ها است و اين يك خطاي بزرگ است كه متاسفانه در كشور ما رايج شده است.


وي با اشاره به حديثي از امام علي(ع) گفت: براساس اين حديث احكام الهي را تنها كساني مي‌توانند برپا كنند كه اصلا مصالحه و مضارعه نباشند و بنده‌ي طمع نباشند و مسامحه در اينجا يعني ملاحظه كاري و سازش كاري، رفيق بازي و رودربايستي كردن؛ اين چه بيماري است كه به صورت ملاحظه، دوست و رفيق بر يك باطل پافشاري و ماه‌ها كشور را دچار تشويش و اضطراب مي‌كنيم.


مطهري گفت:‌ چرا وقت مجلس بايد صرف اين امور شود، آيا بهتر نبود دولت در مساله رييس سازمان ميراث فرهنگي با يك تذكر مشكل را حل مي‌كرد؛ در مساله‌ي آقاي كردان نيز همين طور بود؛ چرا ما وقت كشور را تلف مي‌كنيم و چرا بايد درباره بديهيات بحث كنيم، آيا اين گونه مسايل كه به آرمان‌ها، عقايد و اخلاق اسلامي مربوط است، حتما بايد با ورود رهبر انقلاب يا مجلس به مساله حل شود، آيا دوت نمي‌تواند با يك تدابير كوچك اين گونه مسائل را حل كند و ملاحظه دوست و رفيق را نكند؟


نماينده تهران تاكيد كرد: اگر رهبران اين انقلاب مي‌خواستند با مسامحه و سازش كاري و ملاحظه كاري اين انقلاب را هدايت كنند، اكنون اثري از اين انقلاب نبود و منافقين اين انقلاب را خورده بودند.


مطهري گفت: ما چطور با اين مسايل روشن با شك و ترديد برخورد مي‌كنيم و دو ماه است كشور را معطل كرده‌ايم كه آقا چه كار بكند، اما مساله خيلي روشن است، اعتماد ملي زير سوال رفته و ما بايد اين مساله را جبران كنيم، برخورد جدي با تخلف مسوولان هم سيره‌ي پيامبراست و هم روش اسلامي آن را تاييد مي‌كند و روش‌ دنياي امروز نيز چنين است.


مطهري در خصوص نگاه دولت به مجلس گفت: من از مراوداتي كه در خصوص اين مساله با مقامات دولتي داشتم، احساس كردم نگاهشان به مجلس نگاه نادرستي است؛ اين‌ها فكر مي‌كنند نماينده، استقلال راي ندارد؛ به من مي‌گفتند شما فكر نكن كه اين‌ها پشت سر شما هستند؛ اين‌ها با قول يك سفر امضايشان را پس مي‌گيرند، اين‌ها ‌٨ تا ‌٨ تا مي‌آيند اين جا امضاهايشان را پس مي‌گيرند، حتي اين سخن آنقدر ادامه داشت كه شك كردم و از دوستان پرسيدم و به حمدالله حتي يك نفر امضايش را پس نگرفت، نمايندگان واقعا در مسائل مهم، مستقل راي مي‌دهند، نگاه دولت به مجلس بايد عوض شود و در مساله كمك‌ مالي ‌٥ ميليون توماني آن كسي كه دستور داده، بايد مجازات شود و روش غلط برخورد نمايندگان كه مي‌گفتند متاسفانه فردي مثل علي مطهري جلوي ماست، اگر ديگران بودند ما مي‌دانستيم با آن‌ها چه كار كنيم و پرونده‌اشان را رو مي‌كرديم، اين حرف غلط است چه كار به پرونده افراد داريد، نماينده حق استيضاح دارد؛ هر كس يك پرونده دستش گرفته، مي‌گويد اگر تو بگي من مي‌گويم. اين است كه كشور هيچ وقت اصلاح نمي‌شود و انشاءالله اين ناراستي‌ها اصلاح شود.


*** محمدابراهيم نكونام به عنوان موافق استيضاح وزير كشور، گفت: امروز يكي از مراحل سخت زندگي خود را طي مي‌كنم. سختي از اين جهت كه در برابر دولتي ارزشي و اصولگرا ايستاده و درباره‌ي وزيري از وزرايش صحبت مي‌كنم.


به گزارش ايسنا، نماينده گلپايگان افزود: برخي دوستان ناصحانه گفتند كه امروز سخن نگويم شايد كينه به دل گرفته شود اما به آنها گفتم دولت عدالت‌محور و مهرورز شأنش اجل اين است كه كينه‌ورز باشد.


نماينده‌ي مردم گلپايگان در خانه‌ي ملت در ادامه، گفت: سختي ديگر اين كه من ساليان سال با كردان عزيز آشنا و رفاقت داشتم و حتي در برخي اوقات مرهون منت‌هاي وي بودم ولي امروز بايد در برابر وي سخن برانم؛ اي واي چه دنياي عجيبي.


نكونام تصريح كرد: خدا را به شهادت مي‌طلبم آن روزي كه بناي بر راي اعتماد بر كردان بود، با وجود اين كه مخالف با راي اعتماد بوديم و حضور وي را در سنگرهاي ديگر خدمت به صلاح مي‌دانستيم و با خواهش و تمنا به وي اصرار كرديم كه در همان مناصب به خدمت ادامه دهند، و از طرفي تا جايي كه وظيفه‌مان اقتضاء مي‌كرد از باب دلسوزي براي عزيزان نوشتيم و گفتيم كه صلاح نظام را در انتخاب بهترين در نظر بگيرند و صداي‌مان به جايي نرسيد، باور كنيد بعد از راي اعتماد مصمم بوديم به احترام راي مجلس و حرمت دموكراسي، پذيرش و تبعيت وزارت وي را به جان بخريم و حتي در مواقعي اعلام آمادگي براي رفع موانع كرديم.


نايب رييس كميسيون اصل نود گفت: اما زماني كه با ارجاع رياست محترم مجلس گزارش كميسيون آموزش عالي در صحن علني مجلس قرائت شد و رسما عدم صداقت كردان برملا شد، خود را بر سر دو راهي سكوت يا فرياد ديديم. آخر اعتماد مجلس به سخره گرفته شده، آن هم در خانه‌ي ملت و جايگاه قانون‌گذاري و توسط معتمدي كه بنا بود امين امنيت كشور باشد و ما در نهايت فرياد را برگزيديم.


اين نماينده‌ي مجلس، گفت: مجلس به جزوه مكتوب كردان در مورد مدارك و مدارج تحصيلي اعتماد كرد. امنيت كشور را به وي سپرد، مطالبه اصول مدارك نكرد و دانش و توانايي او را با ملاك اعتماد استسحاب نبود. انتظار ما صداقت در پاسخگويي به اعتمادمان بود. بر ما چه گذشت آن گاه كه تاراج حسن ظن، خود را در كوي و برزن از زبان دوست و دشمن به نظاره نشستيم، چنين جفايي حقا زيبنده نبود.


نكونام گفت: چه ايرادي داشت كردان همان روز مي‌فرمودند تحصيلات عاليه ندارند و با وصف نداشتن مدارك عاليه خود را در معرض انتخاب مجلس مي‌گذاردند. وي مدركي را كه بعدا خود بر جعلي بودن آن اذعان داشت و اظهار كرد در گرفتن آن از فرد ثالثي فريب خورده‌اند در همين جايگاه مقدس آن را بلند كرد، و به عنوان مدرك رسمي به نمايندگان در ديدگان ملت بزرگ ايران به نمايش گذاشت و گفت اگر مدرك فوق ليسانس را نيز نمايندگان مي‌خواستند آن را با خود مي‌آوردم. اين همان مطلبي است كه نمي‌بايست گفته مي‌شد.


وي با بيان اين‌كه ما نمي‌خواستيم معادله مجهول، عدم صداقت و راستي باشد، گفت: حقيقت اين است كه مجهول بر ما مكشوف گرديد و با يافتن عدم صداقت، معامله حل شده است. پس از كشف اين مجهول، بسياري از مشفقان كوشيدند با استعفاي وزير غائله ابعاد وسيع‌تري پيدا نكند. شايد كه شيپور مخالفان و معاندين از نعره بيفتد. اصرار و دفاع وي از مواضع قبلي چنانچه مي‌نماياند كه ما هم چنان بايد بار معصيت نكرده را بكوش بكشيم. آري بدهكار واقعي ما هستيم كه در باطل ترديد كرديم.


وي اصرار بر ماندن را بدتر از كشف مجهول مذكور دانست و گفت: نمي‌توان صادق نبود و انتظار داشت در جايگاه صادقين قرار گرفت. آري كردان عزيز شما در رزومه ارايه شده به مجلس، خود را دكتراي حقوق و فوق ليسانس معرفي كرديد. سوابق علمي، دكتراي افتخاري حقوق از دانشگاه آكسفورد، كارشناسي ارشد پيوسته‌ي حقوق، فوق ديپلم و ديپلم طبيعي در حالي كه حتي ليسانس هم نداشتيد من نمي‌گويم لازمه اعتلاي انسان مدرك است، ولي اين را مي‌گويم كه لازمه‌ي تقرب و اعتلاء صداقت است. در زماني كه حتي شوراي اسلامي شهرهاي كوچك موظفند به حكم قانون، شهرداري با مدرك حداقل كارشناسي معرفي مي‌كنند و يا فرمانداران و بخشداران بايستي داراي چنين مدركي باشند، وزير كشور زيبنده‌اش نيست كه به صورت غير واقع خود را واجد آن معرفي كند. وزراء اسوه‌هاي جامعه‌اند و وزير كشور الگو و راهنماي استانداران، فرمانداران، بخشداران تا دهياران در اعماق جامعه.


وي گفت: اعلام راي عدم اعتماد نمايندگان پاسخي است به جفايي كه در حق مجلس و نمايندگان صورت گرفت و عكس‌العملي است از ناحيه‌ي آن كه دل در گرو ارزش‌ها دارند، با مدد از وجدان به داوري بنشينيم و در همان حال مجسم كنيم كه در آينده بايد مستمع گزارش از حوادث مهم و رويدادهاي كشور و رعايت امانت در امر سرنوشت‌ساز انتخابات باشيم. مگر مي‌توان در همان حالت عدم صداقت و راستي امروز را فراموش كرد.


نماينده‌ي مردم گلپايگان در خانه‌ي ملت در پايان، گفت: خيلي‌ها به جرم جعل و استفاده از سند مجعول محاكمه شده‌اند، اقتضاي عدالت و قانون اساسي اين است كه همه در برابر قانون يكسان باشند.


***نماينده‌ي مردم آوج و بويين‌زهرا در مجلس شوراي اسلامي در موافقت با طرح استيضاح وزير كشور با بيان اين‌كه استيضاح در سه محور صورت مي‌گيرد و بنده مدارك و اسناد خود را درباره‌ي اين سه محور ارايه مي‌كنم، افزود: استيضاح امري قانوني است و تفسير قانون اساسي بر عهده‌ي شوراي نگهبان و در قوانين عادي بر عهده‌ي مجلس شوراي اسلامي است.


به گزارش ايسنا، روح‌الله جاني‌عباسپور با اشاره به جايگاه دروغ و مطالب ناصواب در احاديث و روايات خاطرنشان كرد: از دروغ بركنار باشيد كه با ايمان فاصله دارد، راستگو در راه نجات و بزرگواري است، اما دروغگو بر لب پرتگاه و هلاكت است.


وي با استناد به مطالب گفته شده توسط وزير كشور در جلسه‌ي راي اعتماد تصريح كرد: در جلسه‌اي با حضور ‌‌٦ تن از نمايندگان در كميسيون اصل نود در تاريخ ‌‌١٤/٥/٨٧ از كردان پرسيده شد كه مدرك دكتري خود را چگونه گرفتيد؟ پاسخ وي اين بود كه يك نفر كه آموزشگاه زبان دارد، به من مراجعه كرد و گفت اگر كتاب و جزوه‌اي داري به من بده تا براي شما از آكسفورد دكتراي افتخاري بگيرم و من نيز كتابي درباره‌ي تعليم و تربيت در اسلام داشتم و آن را ارايه كردم و آن شخص مدرك را براي من آورد.


وي ادامه داد: يكي از نمايندگان در اين جلسه به كردان گفت، شما قبلا گفته بوديد دو نفر از خارج آمدند و امتحان گرفتند و از رساله دفاع كردم و وقتي من از شما پرسيدم شما كه زبان نمي‌دانيد چگونه دفاع كرديد؟ گفتيد مترجم گرفتم و كردان در قبال اين يادآوري صراحتا گفت آن موقع خلاف گفتم و حقيقت همان است كه حالا مي‌گويم.


اين موافق استيضاح با بيان اين‌كه با توجه به اين گفته، خود آقاي كردان اذعان مي‌كنند كه قبلا دروغ گفته است، افزود: در همان جلسه درباره‌ي مدرك ليسانس و فوق ليسانس وي از دانشگاه آزاد گفته شده كه چون با نامه اداري براي ادامه تحصيل به دانشگاه آزاد واحد جنوب معرفي شده بودم، مدارك ليسانس و فوق ليسانس من از نوعي بود كه تاييد وزارت علوم را ندارد كه بعدا در گزارشي رييس كميسيون آموزش و تحقيقات به صراحت اعلام شد كه كردان اساسا مدرك ليسانس و فوق ليسانس را ندارد.


جاني‌عباسپور ادامه داد: زماني كه عباسپور از طرف مجلس ماموريت پيدا مي‌كند تا بعد از راي اعتماد مدرك كردان را بررسي كند، در تاريخ ‌٢١/٥/٨٧ به وزير علوم نامه‌اي مبني بر تاييد اصالت مدرك تحصيلي آقاي كردان مي‌نويسند كه زاهدي طي دو نامه‌اي جواب مي‌دهد كه ما مطلبي كه اصالت مدرك وي را تاييد كند نداريم و هيچ‌گونه ارزشيابي از مدرك احتمالي خارجي كردان در اداره كل امور دانش‌آموختگان اين وزارتخانه موجود نمي‌باشد.


وي يادآور شد: اين‌كه آقاي كردان مي‌گويند فريب خورده‌اند، پس از فعاليت اجرايي ‌‌٣٠ ساله يك شخص در كشور، كار به جايي مي‌رسد كه نمي‌داند مدركي كه از آكسفورد گرفته، حتما بايد به تاييد سفارت جمهوري اسلامي برسد.


اين نماينده‌ي مجلس هم‌چنين با اشاره به نامه‌ي دوم وزارت علوم به كردان جهت همكاري با اين وزارتخانه و اين‌كه تاكنون اين امر ميسر نگرديده است، اظهار كرد: وزارت علوم از كردان مي‌خواهد كه درباره‌ي مدرك و جايگاه اصالت آن توضيح بدهد، اما وي طفره مي‌رود و نسبت به اين مدرك چيزي ارايه نمي‌دهد.


جاني‌عباسپور با بيان اين‌كه رييس كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس نامه‌ي ديگري به دانشگاه آزاد اسلامي در ارتباط با مشخص شدن وضعيت هيات علمي كردان مي‌نويسد، گفت: در جواب اين نامه نيز هيچ‌گونه مدركي دال بر اين ندارند و دانشگاه آزاد خطاب به دكتر عباسپور اين نامه را جواب مي‌دهد.


موافق استيضاح وزير كشور خاطرنشان كرد: كردان حتي براي رييس‌جمهوري كه پاي وي پافشاري و دفاع مي‌كند، دروغ مي‌گويد و در آن نامه مي‌گويد كه هيچ‌گونه حقوق دكتري از صدا و سيما نگرفته است، در حالي كه از سال ‌‌٧٩ به بعد در هر دستگاهي كه كار كرده، حقوق دكتري گرفته است.


وي گفت: اين‌كه آقاي كردان مي‌گويد من را فريب داده‌اند، شخصي با اين همه سابقه‌ي كار به سادگي از يك مدير آموزشگاه زبان فريب بخورد، چگونه مي‌توان به اين آدم اعتماد كرد و امنيت و ثبات كشور و مديريت اجرايي كل كشور پس از رياست جمهوري را به او واگذار كرد.


نماينده‌ي مردم آوج و بويين‌زهرا با بيان اين‌كه چنين فردي چگونه مي‌خواهد در تعامل با دولت‌ها و ملت‌ها و مجامع بين‌المللي حضور پيدا كند و در مقابل عناصر خارجي فريب نخورد، تصريح كرد: چگونه بايد اعضاي شوراي امنيت ملي به چنين افرادي كه دروغ مي‌گويند، و در بدو ورود به مجلس شوراي اسلامي كه خانه ملت است، از جاده صداقت منحرف مي‌شوند، اين مسووليت عظيم را به وي واگذار كنند.


وي با قرائت آيه‌ي ‌‌٢٠ سوره‌ي حديد كه هدف مشترك همه‌ي انبياء، شناخت و پرستش خدا و برقراري عدالت در دنيا است، اظهار كرد: دكتر احمدي‌نژاد رييس‌جمهور كه صداقت، پاكي و روحيه‌ي خدمتگزاري شما از اين‌كه مورد وثوق رهبر معظم انقلاب هستيد كه عدالت محوري در راس شعارتان قرار دارد، اما چه كسي به اين سوال من پاسخ دهد، چرا وقتي اسم قانون و عدالت پيش مي‌آيد، چهره سوخته‌هاي روستايي مورد توجه قانون هستند.


جاني‌عباسپور افزود: چرا بعضي از عناصر حكومت مثل وزارت كشور كه بالاترين مقام اجرايي را بعد از رياست جمهوري دارد، مورد توجه ماده ‌‌٥٢٧ قانون مجازات اسلامي قرار نمي‌گيرد.


***محمدقسيم عثماني در موافقت با استيضاح وزير كشور، گفت: يكي از وظايف اصلي نمايندگان نظارت است، بدين مفهوم كه هر جا مفسده‌اي و كار خلاف قانوني ديديم، بايد به عنوان چشم بينا و بصير مردم جلو انتشار فساد و كار غيرقانوني را بگيريم.


به گزارش ايسنا، نماينده‌ي مردم بوكان در خانه‌ي ملت افزود: استفاده از ابزارهاي قانوني هرگز به منزله‌ي مقابله قوا با هم نيست، اين ابزارها موجب تعديل و اصلاح قدرت براي هر يك قوا مي‌شود و اين تعديل و اصلاح تعادل نظام و حفظ حدود اختيارات قانوني هر يك از قوا را در پي خواهد داشت.


اين نماينده‌ي مجلس، استيضاح كردان را نه از سر مقابله با دولت بلكه از سر همراهي و دلسوزي به نظام دانست و گفت: تا جايي كه دولت در جهت مصالح نظام و مردم حركت كند، ما از ابزارهاي قانوني حمايت استفاده خواهيم كرد.


نماينده‌ي مردم بوكان در خانه‌ي ملت، با بيان اين‌كه تضعيف نظام و نارضايتي مردم چيزي است كه حاصل از وجود آقاي كردان به عنوان وزير كشور است، گفت: وجود يك شخص كه عدم صداقت ايشان نه از روي قراين، بلكه از همين جا و به همين صراحت براي ما اثبات شده است، در راس وزارت كشوري كه در وزارتخانه‌هاي ديگر لطمه به نظام زده و موجب نارضايتي و بي‌اعتمادي به نظام شده است؛ لذا پس از رايزني‌هاي مختلف همه راه‌ها را امتحان كرديم و استيضاح را به عنوان آخرين و پرهزينه‌ترين راه انتخاب كرديم.


عثماني ادامه داد: اگر كردان كناره‌گيري مي‌كرد، اين همه هزينه‌هاي اضافي هم تحميل نمي‌شد و متاسفانه هر گاه مجلس دست به يك اقدام قانوني مي‌زند، برخي از كارگزاران دولت به جاي جلوگيري از زمينه‌ي بروز استيضاح خود، استيضاح و استيضاح‌كنندگان را به انواع مختلف تحت فشار قرار مي‌دهند.


وي تصريح كرد: حال بايد آثار بركناري كردان و آثار ماندگاري وي را در دو كفه‌ي ترازوي عقل و منطق نهيم و خدا را ناظر ببينيم و بر اساس سنگيني اين آثار تصميمي بگيريم كه بتوانيم فردا در مقابل ملت و فرداتر در مقابل خدا پاسخگو باشيم.


نماينده‌ي مردم بوكان در خانه‌ي ملت، احياي استقلال مجلس و شان و منزلت نمايندگان و حفظ شان علم و اعتبار دانشگاه‌ها، قرار گرفتن فرد صادق در راس وزارتخانه و ترميم وزارت كشور و احياي احترام كابينه، ثابت شدن عدم رودبايستي دلسوزان نظام بر سر مصالح مردم و نظام و ... را از آثار استيضاح كردان دانست.


عثماني به آثار ماندگاري كردان اشاره و تصريح كرد: تنزل شان و جايگاه مجلس هشتم در بين افكار عمومي و آحاد جامعه و افت شديد جايگاه تك تك نمايندگان در حوزه‌هاي انتخابيه، ايجاد شبهه در ميان مردم در اين خصوص كه بسياري از ما نمايندگان نيز مدرك تحصيلي خود را همچون كردان به دست آورده‌ايم، ايجاد بستر لازم براي تبليغات دشمنان عليه مجلس هشتم و تشديد زمينه‌ي اتهام، تطميع و تهديد نمايندگان و ايجاد بستر لازم براي شعار تحريم انتخابات آينده ... از آثار ماندن وي است.


وي گفت: به عنوان يك عضو هيات علمي دانشگاه به كرات در كلاس‌هاي درس تحت فشار قرار مي‌گيرم كه ما بايد درس بخوانيم و زحمت بكشيم و ديگران بايد مدرك و پست بگيرند.


نماينده‌ي مردم بوكان در خانه‌ي ملت، خاطر نشان كرد: بي‌اعتمادي به شعارهاي عدالت‌محوري و شايسته‌سالاري و ريختن قبح جعل اسناد و مدارك در كشور، لطمه به محبوبيت رييس جمهور در بين آحاد جامعه از ديگر آثار ماندن كردان است، بايد اين موارد را سبك و سنگين كرد و خداوند را ناظر بر رفتار خود بدانيم و تصميمي بگيريم كه فردا در پيشگاه خداوند سربلند باشيم كه به نظر بنده جزء با راي به استيضاح اين امر ممكن نخواهد شد.


عثماني گفت: كردان براي سرپوش گذاشتن به اين وضعيت و براي خوشايندي موقتي نمايندگان و اين‌كه آب از آسياب بيفتد، در همان روزهاي اول، از طريق معاون پارلماني خود، اقدام به صدور بخشنامه‌اي كرد كه سيستم مديريت استان‌ها و شهرستان‌ها را با چالش جدي روبرو كرد، با اين انگيزه كه اين استيضاح اتفاق نيفتد و يا اگر اتفاق افتاد، راي نياورد.


وي در پايان خاطرنشان كرد: همچنين ماندن كردان در پست وزارت كشور اين شبهه را ايجاد خواهد كرد كه اصرار بر ماندن كردان به اين علت است تا وي بماند و در انتخابات پيش‌رو دينش را جبران و اداء كند.


***نماينده مردم شيراز در مجلس شوراي اسلامي در موافقت با طرح استيضاح علي كردان ابراز اميدواري كرد آنچه امروز در اين جلسه رخ مي‌دهد براساس موازين شرعي و اخلاقي و برپايه‌ي مستندات باشد كه اين استيضاح را از هر برداشت ناصحيح و مدل‌هاي متداولي كه هيچ سنخيتي با فرهنگ اين مرز و بوم ندارد، تفكيك كند و قرار نيست اين جلسه به بدگويي و اهانت به كسي بگذرد و نسبت به كسي كاري ناصواب شود.


به گزارش ايسنا، علي‌اصغر دستغيب در ادامه گفت:‌ مجلس در فضايي آرام و با دقت و هوشياري مسايل را رصد خواهد كرد، قطعا راي امروز مجلس، راي به اختلاف نخواهد بود، راي امروز مجلس راي به اعتماد و امانت داري، صداقت و جلوگيري از فضاي نشر بي اعتمادي در جامعه است، چرا كه متاسفانه بعضي تلاش مي‌كنند فضاي جامعه را ملتهب نشان دهند، يا مجلس و استيضاح كنندگان را متهم كنند كه از جاهايي خط مي‌گيرند.


نماينده شيراز گفت: ‌برخي مطرح مي‌كنند در جلسه راي اعتماد همه مطالب گفته شده است، كسي از مدافعان يا دولت در آن جلسه نگفت، مدرك جعلي است، بنابراين فضاي ترديد بر جلسه حاكم شد، مراجع رسمي هم گزارش رسمي به نمايندگان ندادند؛ البته عزيزاني آمدند و نكاتي را گفتند، از يك طرف شبهات بود و از طرف ديگر بعضي‌ها دفاع كردند، منتهي توجيه قوي و مستندي در آن جلسه براي نمايندگان فراهم نشد و نمايندگان هم براساس قاعده اسلامي عمل كردند و خلافي نكرده‌اند، چراكه حجت بر آنها تمام نشده بود و حمل بر صحت كردند، اما بعدا اين گونه نشد، انتظار ما هم اين نبود كه كسي كه قرار است در مسند وزارت كشور قرار بگيرد، برخلاف واقع نكته‌اي را مطرح كند، اما الان مستندات آماده است و از مراجع قانوني استعلام شده و حجت بر همه تمام است و از موضع ظن خارج شديم.


نماينده شيراز با اشاره به اظهاراتي كه در آن برخي تلاش كرده‌اند بگويند اشخاصي استيضاح را خط مي‌دهند و صحنه گردان جريان استيضاح هستند، گفت: اين كاملا درست است و اين قضيه وجود دارد؛ جمع بسياري از اساتيد دانشگاه، دانشجويان، طلاب علوم ديني، فضلاي حوزه كه نخبگان جامعه هستند، دلسوزانه آن را پيگيري كرده‌اند.


دستغيب گفت: عده‌اي مي‌خواهند هر روز براي مجلس مساله درست كنند و انرژي زيادي را از مجلس بگيرند، بدون ترديد بسياري از مشكلات كه مطرح مي‌شود مي‌تواند قبل از آنكه به نقاطي اين چنيني برسد كه از نظر ما اين استيضاح شر ضرور است، اما هم دولت و ديگران مي‌توانند با تدابير، مجلس را در اين زمينه ياري برسانند كه به اينجا كشيده نشود.


دستغيب با اشاره به سخنان رييس جمهور گفت: ‌ايشان فرمودند علاقه‌مند نيستند به مسايل حاشيه‌اي كه فاقد ارزش است بپردازند، و قطعا ما هم علاقه‌مند نيستيم و كساني كه اظهارات تهديد آميز در رسانه‌ها مطرح كردند و استيضاح كنندگان را تهديد كردند، قطعا فاقد ارزش هستند و ما به آنها وقعي نمي‌گذاريم، شان مجلس و دولت فراتر از آن است كه عده‌اي آتش‌بيار معركه باشند و اين اظهارات واهي، هيچ خللي را در رابطه دولت و مجلس براي خدمت بيشتر به مردم و تدبير امور وارد نمي‌كند.


دستغيب گفت: آنچه كه ما مي‌دانيم آن است كه پيش از اين نه ما با آقاي كردان رفيق بوديم نه چيزي؛ خوب است آقاي كردان بگويند تا بقيه هم بدانند كه آيا ارتباط، عنصر محوري جلسات استيضاح يا شبهاتي از اين قبيل بوده است يا خير؟


موافق استيضاح كردان تاكيد كرد: شخصيت فرد نبايد تخريب شود و نبايد تضعيفي صورت بگيرد، حساسيت وزارت كشور از اين به بعد ايجاب مي‌كند كه آقاي كردان در جاي ديگري به انجام وظيفه بپردازند، آنچه كه امروز مهم است آبروي نظام است.


نماينده شيراز گفت:‌ اينك كه حجت بر همگان تمام شده و تاييد مراجع ذي‌صلاح، مجلس را از شرايط ظن و گمان به يقين رسانده، با راي به استيضاح، نشاط، اميد و اعتماد را به جامعه اسلامي برگردانيم.


***نماينده مردم ايلام در مجلس شوراي اسلامي گفت: امروز راي نمايندگان به استيضاح كردان راي به بركناري يك فرد نيست، بلكه مقابله با تفكر كردانيستي است كه تفكري ماكياوليستي و استفاده كننده ابزاري از دين، معنويات و اخلاقيات است.


به گزارش ايسنا، داريوش قنبري در موافقت با طرح استيضاح علي كردان، گفت: چشمان مردم و افكار عمومي كشور امروز به بهارستان دوخته شده است به نمايندگاني كه مورد اعتماد مردم قرار گرفته و سوگند ياد كرده‌اند كه از منافع ملي مردم دفاع كنند.


نماينده مردم ايلام جلسه استيضاح كردان را آزمون سختي براي مجلس ارزيابي كرد و افزود: از خدا مي‌خواهم از آزمون امروز سربلند خارج شويم، بحث مقابله با يك فرد خاصي مثل كردان مطرح نيست، بلكه مقابله با تفكري ماكياوليستي كه تفكري فريب‌كارانه و رياكارانه كه در ظاهر لباس دين معنويت و اخلاقيات را بر تن دارد، اما در باطن هرگونه كندكاري و كثافت‌كاري را براي خود مجاز مي‌داند، است.


اين عضو كميسيون اجتماعي با بيان اين‌كه امروز راي نمايندگان به استيضاح كردان راي به بركناري يك فرد نيست، بلكه مقابله با تفكر كردانيستي است كه تفكري ماكياوليستي و استفاده كننده ابزاري از دين، معنويات و اخلاقيات است. تاكيد كرد: اين تفكر، تفكري است كه تنها خود را قبول دارد و منتقدان و مخالفان را خارج از دين، اصولگرايي، اخلاقيات و ايمان مي‌داند، امروز بايد با تفكري كه در ظاهر تسبيح مي‌چرخاند، اما در باطن هيچ اعتقادي به تسبيح و سبحان‌الله خود ندارد، مقابله كرد.


قنبري با طرح اين پرسش كه چه نيازي به برگزاري جلسه براي استيضاح كردان بود، ابراز تاسف كرد: آقاي كردان نبايد به خود اجازه مي‌داد بعد از رسوايي كه به بار آورد، در جلسه‌ي امروز شركت مي‌كرد، اما انتظارمان از رييس جمهور اين بود كه دست به كار شود و نيازي به جلسه‌ امروز نباشد. آقاي رييس جمهور كه وزراي توانمندي چون دانش جعفري و پورمحمدي و فرد توانمندي چون مظاهري كه صادقانه كار كردند و صرفا به اين خاطر كه با اين رييس جمهور همراهي نكردند را حذف كرد، خود بايد اين مشكل را نيز حل مي‌كرد.


نماينده مردم ايلام افزود: اگر رييس جمهور واقعا در پي شايسته سالاري در دولت نهم است، چرا هيچ اقدامي عليه كردان نكرد. ما از وي انتظار داشتيم كه همچون بقيه كه با شعار شايسته سالاري وزرا و افراد توانا را از كابينه حذف كرد، در خصوص كردان نيز چنين مي‌كرد، اما مشخص شد كساني كه قبلا از كابينه حذف شدند، جز اين‌كه مطيع آقاي رييس جمهور نبودند، حذف شدند.


نماينده مردم ايلام با برشمردن پيامدهاي حضور كردان در وزارت كشور، گفت: وزيري كه با مدرك جعلي در وزارت كشور مي‌نشيند، بخشنامه‌هاي فريبكارانه و جعلي صادر مي‌كند نمونه آن نيز صدور بخشنامه‌اي در هماهنگي وزارت كشور با نمايندگان مجلس براي انتخابات صادر كرده است. از شما نمايندگان مي‌پرسم در انتخابات استاني و شهرستاني چه ميزان با شما هماهنگ شده است؟


اين عضو كميسيون اجتماعي كردانيزه كردن انتخابات را پيامد ديگر حضور كردان در وزارت كشور دانست و اظهار كرد: حضور وي در وزارت كشور به معني تخلف در انتخابات رياست جمهوري كه دغدغه ماست مي‌باشد و كسي با اين وضعيت به خودش اجازه نمي‌دهد كه پاي صندوق رايي برود كه مجري آن انتخابات آقاي كردان است.


وي زير سوال رفتن شان نظارتي مجلس را پيامد سوم حضور كردان در وزارت كشور دانست و خاطرنشان كرد: عدم اقتدار وزير كشور به دليل نقطه ضعف موجود مانع از نظارت درست وي بر زير بخش‌هاي وزارت كشور و ترويج افكار و اعمال متقلبانه و از بين رفتن زشتي و قباحت چنين اعمالي است و فردا چگونه مي‌توانيم اعتماد كرده و بودجه وزارت كشور را به دست وزيري بدهيم كه به راحتي تخلف و جعل مي‌كند.


قنبري در پايان تاكيد كرد: اعتماد از بين رفته است و مجلس مسوول بازگرداندن اين اعتماد است.


***نماينده‌ي مردم كرمانشاه در مجلس شوراي اسلامي در موافقت با طرح استيضاح علي كردان با بيان اين‌كه اين‌جانب به عنوان كسي كه افتخار دارد به عنوان اصولگرا و طرفدار دولت اصولگرا براي پيروزي اين دولت نذر و نذرم را ادا كردم، افزود: در اين تريبون مقدس سوگند ياد مي‌كنم كه هدفي جز اداي تكليف و وظيفه‌ي خطير نمايندگي و دلسوزي به دولت اصولگرا چيز ديگري ندارم.


به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) محمد كرمي‌راد در ادامه تصريح كرد: بر اساس آموزه‌هاي ديني و آيات و روايات متعدد وظيفه داريم در جامعه‌ي اسلامي به عدل رفتار كنيم و اين استيضاح به هيچ عنوان عليه دولت نيست و قصدي براي فضاسازي وجود ندارد.


وي اضافه كرد: برخلاف ادعاهايي كه شده است، فضاسازي را آنهايي انجام مي‌دهند كه براي تطميع و براي جلب نظر استيضاح كنندگان ناشيانه اقدام مي‌كنند.


عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با اشاره به اين‌كه براي برقراري اين دولت خون شهداي بسياري ريخته است، اظهار كرد: ‌٨ سال دفاع مقدس در برابر همه‌ي قدرت‌هاي جهاني شرق و غرب و ايستادگي ملت شريفي كه انتظار دارند از نمايندگان مجلس هشتم كه اكثريت اصولگرا هستند كه بتوانيم براي رفع نگراني‌ها و التهابي كه در جامعه وجود دارد و امروز لقلقه زبان عام و خاص قرار گرفته، تصميمي منطقي بگيريم.


كرمي‌راد تاكيد كرد: اين انقلاب به تعبير بيان گهربار حضرت علي (ع) از ابتدا تاكنون ناخالصي‌ها را غربال و از خالصي‌ها جدا كرده است، و استيضاح امروز نه جناحي و نه سياسي و نه خطي است و نه هيچ‌كس از پشت پرده اين موضوع را هدايت كرده است.


وي با بيان اين‌كه راي قبلي ما به آقاي كردان راي اعتماد به دولت اصولگرا بود، گفت: به هيچ وجه قرار نيست و نبوده كه استيضاح‌كنندگان جز به مساله‌ي عدم صداقت به موارد ديگري بپردازند. اما آن‌چه استيضاح‌كنندگان به عنوان عدم صداقت از گفتار وي كه مي‌خواهد در مهم‌ترين منصب سياسي و امنيتي كشور قرار گيرد، بايد بدانيم كه از ابتدا بايد با خانه ملت و با مردم با صداقت رفتار مي‌كرد.


اين موافق استيضاح وزير كشور با بيان اين‌كه آقاي كردان زماني در كميسيون امنيت ملي و تريبون مجلس حاضر شد و در مورد مدارك تحصيلي خود گزارشي داد و طفره رفت، افزود: اگر شخص آقاي كردان در آن روز با نمايندگان صادقانه صحبت مي‌كرد، امروز در زمان استيضاح جزو كساني بودم كه از وي حمايت مي‌كردم اما متاسفانه اين‌گونه نشد.


كرمي‌راد در پايان افزود: آيا سزاوار است امروز كه يكي از مهم‌ترين دغدغه‌هاي كشور و رييس‌جمهور كه شعار عدالت‌محوري را سر دادند، در برخورد با هر نوع تخلف اهمال كنيم و سياسي و حزبي برخورد كنيم.


***بيژن نوباوه در موافقت با استيضاح علي كردان گفت: نمايندگان در جريان همه مسائل مطرح شده هستند، آنچه بايد گفته شود، گفته شد؛ برخي مسائلي كه كردان مطرح كرد، خارج از حيطه‌ي مجلس و نظام بود و من از اين حيث برخي موارد را مورد سوال قرار مي‌دهم.


به گزارش ايسنا، نماينده مردم تهران در ادامه افزود: رييس جمهور و دولت را پاك و مقتدر و در خط امام مي‌دانم و نمي‌خواستيم كوچكترين لكه‌اي بر دامن اين دولت بيفتد، استيضاح كردان نه فقط استيضاح يك فرد، بلكه اسيتضاح وزير كشور جمهوري اسلامي است.


وي با اشاره به آمار هجمه‌هاي صورت گرفته در سايت‌هاي خارجي گفت: بيش از ‌٢٠٤ هزار سايت اينترنتي تنها ‌٤٥٠ صفحه مطلب در خصوص موضوع استيضاح و مدرك جعلي كردان منتشر كرده‌اند، بنابراين موضوع استيضاح اعاده‌ي حيثيت از نظام مقدس اسلامي است. آقاي كردان به درستي اشاره كرد، آنچه كه نظام ما را حفظ كرده است، اعتماد مردم به اين نظام است.


اين عضو اصولگراي مجلس هشتم متذكر شد: غرب از توپ و تانك ما نمي‌ترسد، بلكه از ايمان و حركت مردم و امثال حسين فهميده‌ها مي‌ترسد، ولي اعتماد مردم به نظام با حركتي كه اتفاق افتاد، زير سوال رفت، در همين نظام سلطه كه شما اسم آن را آورديد، بعد از تجاوز به عنف، ‌دروغ بالاترين گناه است. آقاي كردان ما نيز زن و بچه داريم و اگر خطا كنيم زن و بچه ما نيز مورد اهانت قرار مي‌گيرد، چرا با احساسات مردم بازي مي‌كنيد، امروز با احساسات ‌٧٠ ميليون نفر بازي كرديد.


وي تاكيد كرد: شما هنوز در اظهاراتتان دروغ مي‌گوييد، شما هنوز از مدرك تقلبي دكترا صحبت مي‌كنيد براساس اين مدرك از ‌١/٢/٨١ تاكنون افزايش حقوق داشته‌ايد و دليل آن نيز ارائه‌ي مدرك دكترا است. مي‌گوييد از وزارت نفت حقوقي دريافت نكرده‌ام، خوب حق داريد، چرا كه از ساير دستگاه‌ها كه در آنها خدمت مي‌كرديد، حقوق بيشتري مي‌گرفتيد، آخرين مدرك از شما در صدا و سيما فوق ديپلم و دانش‌سراي ساري است، شما ليسانس و فوق ليسانس هم نداريد، آيا احراز شرايط علمي شما در مراكزي كه شما در آنها خدمت كرده‌ايد انجام شده است؟ گفتيد از من تقاضا شده در حالي كه نامه‌ي رسمي از دانشگاه آزاد بوده كه شما از آنان تقاضا كرده‌ايد و گفته‌ايد داراي دانش‌نامه‌ي حقوقي هستيد و علاقه‌منديد در يكي از دانشكده‌هاي دانشگاه تدريس كنيد. شما در اين جامعه دروغ گفتيد، همين جا از ملت عذرخواهي مي‌كرديد به والله بخشي از آبرويتان بر مي‌گشت.


نوباوه خاطرنشان كرد:‌ شما صحبت از شهيد بهشتي مي‌كنيد، مگر ايشان نگفت بهشت را به بها مي‌دهند نه به بهانه، شما هيچ مطلبي براي گفتن نداريد، ولي بيشترين ادعا را داريد.


نماينده مردم تهران افزود: جانبازان هنوز بعد از سال‌ها از اتمام جنگ شرم‌شان مي‌آيد كه آثار برجا مانده از دفاع مقدس را نشان دهند.


وي با تاكيد بر اين‌كه كوچكترين حركت سياسي در استيضاح كردان صورت نگرفت، اظهار كرد: اقليت مجلس هم به ميدان آمد، اقليت مجلس اقليت ايماني نيست كه به بي‌اخلاقي راي دهد.


نوباوه اظهار كرد: نزديك‌ترين فرد به شما هستم و لااقل ده سال با شما كار كردم و همه‌ي سخنان شما را آناليز شده در جلويم دارم، حال بگوييد آيا اعمال شما موجب پيوستگي مردم با نظام شده است يا ايجاد گسست، خواهشم از شما اين است به عنوان يك بچه مسلمان بلند شده و استعفا دهيد، هنوز فرصت داريد اين ارزش را براي خود حفظ كنيد. منبع:ايسنا
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: