کد خبر:۱۲۱۵
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۸۷ - ۰۵:۳۵
تعداد بازدید: 1977
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
حساب ذخيره ارزي تا پايان سال موجودي نخواهد داشت
وضعيت برداشت‌ها با اهداف حساب ذخيره ارزي مغايرت دارد و در صورتي كه اين حساب تشكيل نمي‌شد باز هم درآمدهاي نفتي به شيوه كنوني هزينه مي‌شد.
شرايط اقتصادي كشور و بحران مالي جهاني موجب شده تا اين روزها هشدارهاي كارشناسان نسبت به چگونگي برداشت و موجودي حساب ذخيره ارزي شدت گيرد.

همچنين شرايط كنوني حساب ذخيره ارزي، تشديد نگراني‌ها براي بقاي اين حساب را موجب شده است. با كاظم دلخوش اباتري، عضو كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي گفت‌وگو كرده‌ايم.

با توجه به روند افزايشي قيمت و مازاد درآمدهاي نفتي در چند سال اخير، چرا موجودي حساب ذخيره ارزي رشد قابل توجهي نداشته است؟
هدف از تشكيل حساب ذخيره ارزي در دولت‌هاي قبلي آن بوده تا از مازاد درآمدهاي نفتي در جهت سرمايه‌گذاري زيربنايي در كشور استفاده شود و از سوي ديگر، اندوخته مناسبي براي زماني كه كشور نيازمند درآمدي بيش از درآمدهاي جاري است، وجود داشته باشد.

گرچه در سال‌هاي اخير افزايش قيمت نفت موجب بهبود وضعيت حساب ذخيره ارزي شد اما تدوين بودجه سالانه كشور به شكلي سنتي و نه عملياتي، همخواني نداشتن پيش‌بيني درآمد و هزينه‌ها، ابتدا و پايان سال موجب افزايش‌ مطالبات در بخش هزينه‌هاي دولت در طول سال شده است.

اين روند موجب شده تا با افزايش قيمت‌هاي جهاني، محقق نشدن درآمدهاي پيش‌بيني شده يا افزايش هزينه‌هاي دولت، برداشت‌هاي دولت از اين حساب تحت عناوين متمم يا اصلاح جداول بودجه افزايش يابد كه اين موضوع نيز از نقايص موجود در نظام بودجه‌نويسي كشور نشأت مي‌گيرد.

با اين روند، موجودي كنوني حساب ذخيره ارزي بايد چگونه باشد؟
موجودي كنوني حساب ذخيره ارزي به شكلي شفاف مشخص نيست. با وجود اين، بانك مركزي اعلام كرده است كه حدود 25 ميليارد دلار در حساب ذخيره ارزي موجودي دارد.

اين در حالي است كه تعهدات اين بانك حدود 38 ميليارد دلار است؛ گرچه بخشي از اين تعهدات تا پايان سال قابل تحقق است، اما با اين وضعيت تا پايان سال موجودي در حساب ذخيره ارزي وجود نخواهد داشت.

آيا برداشت‌هاي بي‌رويه عاملي در ناتواني براي حفظ موجودي قبلي اين حساب با وجود درآمدهاي اخير نفتي نبوده است؟
به هر حال، برداشت‌هاي صورت گرفته از اين حساب نيازهاي روز كشور بوده است. بخشي از اين برداشت‌ها ناشي از مشكلات سرمازدگي و خشكسالي و بخش ديگر ناشي از طرح‌هاي عمراني مانند گاز‌رساني يا تامين بودجه‌هاي جاري دولت مانند پرداخت حقوق و دستمزد كاركنان دولت يا تامين مابه‌التفاوت قيمت رو به‌رشد كالاها و خدمات در سطح جهان بوده است.

اينگونه عوامل برداشت از حساب ذخيره ارزي را اجتناب‌ناپذير كرده است.

وضعيت كنوني حساب ذخيره ارزي تا چه حد با اهداف تاسيس اين حساب همخواني دارد؟
وضعيت كنوني هيچ همخواني با اهداف تشكيل حساب ذخيره‌ ارزي ندارد.

وضعيت برداشت‌ها با اهداف حساب ذخيره ارزي مغايرت دارد و در صورتي كه اين حساب تشكيل نمي‌شد باز هم درآمدهاي نفتي به شيوه كنوني هزينه مي‌شد.

با اين روند نتوانسته‌ايم صرفه‌جويي لازم را در برداشت از حساب ذخيره ارزي داشته باشيم اما بايد توجه كرد كه به‌دليل نيازهاي جاري كشور اختيار بخشي از اين برداشت‌ها از دست دولت و مجلس خارج بوده است.

با توجه به كاهش شديد قيمت نفت، از اين پس حساب مذكور چه كاركردي خواهد داشت؟
با روند كنوني قيمت‌هاي نفت، دولت و مجلس بايد بودجه سال آينده كشور را انقباضي ببينند و پيش‌بيني قيمت نفت در اين بودجه به حدود 35 دلار كاهش يابد.منبع:همشهري
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: