کد خبر:۱۲۱۲
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۳۸۷ - ۱۵:۵۳
تعداد بازدید: 2838
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
توليد جنجالي جنين مركب از انسان و حيوان در انگليس
رأي مثبت مجلس عوام انگليس به طرح و قانون پرورش جنين‌هاي مركب از انسان و حيوان در اين كشور، با انتقادهاي شديدي در آلمان روبه‌رو شد.
رأي مثبت مجلس عوام انگليس به طرح و قانون پرورش جنين‌هاي مركب از انسان و حيوان در اين كشور، با انتقادهاي شديدي در آلمان روبه‌رو شد.

روزنامه آلماني «برلينر سايتونگ»، اتاق پزشکان آلمان، خواستار يک معيار و ملاک اخلاقي براي پزشکان در سراسر اروپا شد و «يورگ ديتريش هوپه»، رئيس اين اتاق با توجه به مصوبه مجلس عوام انگليس گفت: توليد جنين‌هاي مرکب از انسان و حيوان، مسأله‌اي به شدت پرسش برانگيز و غير اخلاقي است.

درحالي‌که سياستمداران احزاب حاکم و مخالف آلمان از اين تصميم مجلس عوام انگليس انتقاد کردند، «اولريکه فلاخ»، نماينده حزب مخالف دمکراتيک آزاد آلمان گفت: در بخش توليد جنين، بايد هر کشوري راهي را گذراند که خود صلاح مي‌داند، اما ما راهي را نياز نداريم که انگليس برگزيده است.

فلاخ ادامه داد: پرورش جنين مرکب از انسان و حيوان در آلمان ممنوع است.مجلس عوام انگليس، در دوم آبان قانوني را تصويب کرد که پرورش جنين مرکب از ماده ژنتيکي انسان و تخمک حيوانات براي اهداف پژوهشي را مجاز مي‌کند. اين قانون به علاوه، پرورش مصنوعي نوعي خواهر و برادر را اجازه مي‌دهد که مي‌تواند به‌خاطر ماده ژنتيکي مناسب به درمان خواهر يا برادر بيمار خود کمک کند.

هوپه، توليد و پرورش چنين کودکاني را غيرقابل قبول دانسته و مي‌گويد: هر نوع استفاده ابزاري از حيات و جان انسان، اصول قانون اساسي و کرامت انساني را مخدوش مي‌کند.رئيس اتاق پزشکان آلمان افزود: زمان انجام يک بحث اروپايي درباره ارزش‌هاي اوليه حيات انساني فرارسيده است.

«هوبرت هوپه»، نماينده مجلس از حزب حاکم آلمان نيز پرورش جنين مرکب از انسان و حيوان را کاملا غيرمعقول خوانده و گفته است: چنين جنيني هيچ کاربري درماني ندارد و اميدي نيز نيست که چنين آزمايش‌هايي بتوانند به بيماران صعب‌العلاج کمک کنند.

اين سياستمدار آلماني افزود: جاي شگفتي است که مجلس عوام انگليس، چنين قانوني را بدون نظرخواهي از ديگر کشورهاي اتحاديه اروپا، تصويب مي‌کند!

«رنه روسپل»، نماينده حزب حاکم سوسيال دمکرات آلمان نيز پژوهشگران انگليسي را به سودخواهي متهم کرد و گفت: اين پژوهشگران مي‌خواهند با شکستن يک تابو، توجه جهاني را به سوي خود جلب کنند. مجلس اعيان انگليس نيز بايد به اين قانون رأي بدهد تا رسميت پيدا کند. از سوي ديگر، تيم پژوهشي مرکز علمي لندن به مديريت «آلن هنديزايد»، نوعي آزمايش سريع عرضه کرده است که مي‌توان با آن، پانزده هزار بيماري ارثي در جنين‌ها را بررسي کرد. اين آزمايش که مي‌تواند پانزده هزار بيماري ارثي را ارزيابي کند، به والدين داراي بيماري‌هاي ارثي اين امکان را مي‌دهد که جنين‌هايي را كه با لقاح مصنوعي به وجود آمده‌اند، پيش از انتقال به رحم مادر آزمايش کنند. اين آزمايش قرار است از سال آينده به متقاضيان عرضه شود. در اين روش، بيماري‌هاي ارثي ژنوم يا ماده ژنتيکي يک سلول جنين چند روزه آزمايش و بررسي مي‌شود.

اين در حالي است که چنين آزمايش‌هايي تاکنون صرفا روي يک بيماري تمرکز داشته و يا اين که زمان زيادي براي آزمايش نياز بوده است.‏منبع:اطلاعات
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: