کد خبر:۱۱۸۶
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۸۷ - ۱۸:۲۳
تعداد بازدید: 2714
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
با فشار قیمت نفت
ابهام در اجرای طرح تحول اقتصادی
طبق گزارش تازه صندوق بین‌المللی پول اقتصاد ایران با نفت کم‌تر از 90 دلار در هر بشکه با کسری بودجه مواجه خواهد شد.
سقوط جهانی قیمت نفت خام که سونامی بحران مالی جهان را به اقتصاد کشور تسری داده، نحوه اجرای طرح تحول اقتصادی را با ابهام‌هایی مواجه کرده است، به گونه‌ای که رییس اسبق سازمان مدیریت و برنامه‌‏ریزی کشور از محمود احمدی‌نژاد خواست تا اعلام کند که منابع اجرای طرح تحول اقتصادی کجاست.

محمد ستاری‌‏فر با اشاره به این‌که رییس جمهوری باید درباره ساختار طرح تحول و چگونگی امکان‌‏سنجی این طرح توضیح دهد، گفت: هنوز مشخص نیست که پولی که ایشان وعده توزیع آن را دادند، از کجا قرار است به دست آید.

وی پرسید اگر این پول از طریق افزایش قیمت بنزین به‌دست آید، پس چرا افزایش تورم ناشی از این افزایش قیمت اعلام نمی‌‏شود؟

پاسخ دولت به منتقدان طرح

از سوی دیگر، دبیر کارگروه طرح تحول اقتصادی اعلام کرده است که بانک مرکزی مامور بررسی آثار سقوط قیمت نفت بر طرح تحول شده و موضوع بحران مالی در بازارهای آمریکا مورد توجه جدی قرار گرفته است.

محمدرضا فرزین با وجود اذعان به تاثیر بحران مالی جهانی بر بخش واقعی و پولی اقتصاد کشور، هرگونه تاثیر فوری منفی را بر طرح تحول اقتصادی رد کرد.

به گفته وی فاصله قیمتی کنونی داخلی و خارجی نفت آن‌قدر زیاد است که بر فرآیند اصلاح قیمت حامل‌های انرژی در مراحل اولیه تأثیر زیادی ندارد.

دبیر کارگروه طرح تحول اقتصادی در خصوص اثر کاهش قیمت نفت بر طرح هدفمند سازی یارانه‌ها تصریح کرد به دلیل این‌که اجرای این طرح در یک دوره زمانی سه ساله به دنبال اصلاح قیمت حامل‌های انرژی است، باید ابتدا ارزیابی دقیقی از نوسانات قیمت نفت برای سال‌های آتی داشت.

تاثیر سقوط قیمت نفت

به گفته اقتصاددانان منتقد طرح تحول اقتصادی، تداوم سقوط بهای نفت که با بحران بازارهای مالی آمریکا آغاز شده است، تامین منابع مورد نیاز اجرای طرح تحول اقتصادی با تنگنا مواجه ساخته و اجرای آن را با مشکلات اساسی روبه‌رو خواهد ساخت.

به باور کارشناس ارشد بازار نفت، تداوم رکود جهانی احتمال تثبیت قیمت نفت در دامنه 60-50 دلار را افزایش داده و باید منتظر کسری بودجه عظیمی برای دولت بود.

در این رابطه بیژن زنگنه، وزیر سابق نفت کشور گفته است اگر زمانی می‌شد اقتصاد کشور را با نفت هر بشکه 20 تا 25 دلار مدیریت کرد، اکنون که بودجه عمومی بیش از پیش به درآمد نفت متکی شده است، شاید با قیمت هر بشکه 70 دلار نیز مدیریت کلان اقتصاد دشوار باشد.

طبق گزارش تازه صندوق بین‌المللی پول اقتصاد ایران با نفت کم‌تر از 90 دلار در هر بشکه با کسری بودجه مواجه خواهد شد.منبع:مردمك
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: