کد خبر:۱۱۲۶
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۸۷ - ۱۲:۰۴
تعداد بازدید: 2718
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
نقش پررنگ اينترنت در نمايشگاه كتاب فرانكفورت
فروش اينترنتي كتاب‌ يكي از راه‌هايي است كه بسياري از ناشران در نمايشگاه بين‌المللي كتاب فرانكفورت به آن مي‌انديشند. طبق برآوردهاي صورت گرفته، گستره گردش مالي كتاب الكترونيكي از 5/3 ميليون دلار در سال 2007 به 291 ميليون دلار در سال 2012 افزايش خواهد يافت
به نقل از «رويترز»، بسياري از ناشران و كتاب‌فروشان معتقدند فروش كتاب به صورت‌ آنلاين يكي از راه‌هاي موثر در فروش كتاب و توسعه آن در 60 سال اخير در صنعت نشر بوده است.

طبق برآوردهاي صورت گرفته، گستره گردش مالي كتاب الكترونيكي از 5/3 ميليون دلار در سال 2007 به 291 ميليون دلار در سال 2012 افزايش خواهد يافت.

400 نفر از 1000 متخصص اين صنعت در بيش از 30 كشور جهان به اين باور رسيده‌اند كه فروش اينترنتي كتاب مي‌تواند تا 10 سال آينده روش فروش سنتي كتاب را به كلي دگرگون كند. در عين حال يك سوم از دست‌اندركاران اين صنعت نيز معتقدند چنين امري هرگز عملي نخواهد شد.

از جمله افرادي طبق برآوردهاي صورت گرفته، گستره گردش مالي كتاب الكترونيكي از 5/3 ميليون دلار در سال 2007 به 291 ميليون دلار در سال 2012 افزايش خواهد يافت كه بيش از هر كس ديگر به اين امر اعتقاد دارد، «پائلو كوئيلو»، نويسنده برزيلي است. نويسنده آثاري چون «كيمياگر» و «11 دقيقه» به تاثير اينترنت بر صنعت چاپ اعتقاد راسخ دارد.

كوئيلو سال‌هاست از طريق اينترنت به ارائه رايگان آثارش مي‌پردازد و معتقد است اين روش باعث شده آثارش حتي در روسيه هم از اقبال بي‌نظير مردم برخوردار باشد.

كوئيلو اخيراً در مصاحبه‌اي گفته بود نمي‌داند آيا با راه انداختن سايت اينترنتي، فروش كتاب‌هايش افزايش داشته يا خير. او معتقد است: بيشتر ناشران به دنبال اين ارتباط غيرمادي نيستند و مي‌خواهند از طريق اينترنت، فروش آثارشان را بالا ببرند.

«ويلي بردماير» ناشر آلماني، فروش اينترنتي كتاب را در تداوم اختراع چاپ توسط گوتنبرگ ارزيابي مي كند كه در قرن پانزدهم به رنسانس در اروپا كمك كرد.

اين در حالي است كه بسياري از كتاب‌خوانان از خدمات اينترنتي كتاب بهره مي‌برند و از امكاناتي نويسنده آثاري چون «كيمياگر» و «11 دقيقه» به تاثير اينترنت بر صنعت چاپ اعتقاد راسخ دارد كه سايت آمازون ـ بزرگ‌ترين فروشگاه مجازي كتاب در دنيا ـ و موتور جست‌وجوي گوگل براي دريافت اطلاعات مربوط به كتاب در اختيارشان قرار مي دهد، برخوردار مي‌شوند.

بر اين اساس در نمايشگاه بين‌المللي كتاب فرانكفورت همچنين امكان استفاده ادبي از «آي پاد» اپل نيز ارائه مي‌شود كه نقطه اوج نمايشگاه امسال ارزيابي مي‌شود. اين شركت در نمايشگاه فرانكفورت، كتاب‌هاي الكنتروني خود را با عنوان «اي‌ريدر» در كنار «كيندل» آمازون و ريدر سوني به معرض فروش مي‌گذارد.

علاوه بر اين، از هم‌اكنون بسياري از نگاه‌‌ها به چين دوخته شده كه ميهمان ويژه سال بعد نمايشگاه خواهد بود. اين كشور براي گسترش صنعت نشر از طريق امكانات اينترنتي، سخت در تلاش است. جمهوري چين، سال گذشته 20درصد از آثار پرفروش خود را از طريق اينترنت در معرض فروش قرار داد.منبع:ايبنا
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: