کد خبر:۱۱۲۵
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۸۷ - ۱۱:۲۰
تعداد بازدید: 3441
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
كلاهبرداران در لباس‌ پيشگويان فريبكار
اگر چه در وقوع چنين جرايمي، مالباختگان نيز نقش عمده‌اي دارند و در واقع سهل‌انگاري آنان زمينه بروز جرم را ايجاد كرده است، قانونگذار براي مقابله با اين شيادان سكوت نكرده و راهكارها و تدابيري را انديشيده است.
كلاهبرداران براي رسيدن به اهداف و نيات خود از انواع شگردها و ترفندها بهره‌ مي‌گيرند و با چهره‌هاي متفاوت در انظار ظاهر مي‌شوند. گاه نقش يك بازرگان بزرگ را بازي مي‌كنند و گاه در قالب مدير يك شركت پرداخت تسهيلات جاي مي‌گيرند. در برخي موارد عاشق دلباخته مي‌شوند و اگر شرايط ايجاب كند خود را فردي چنان صاحب نفوذ نشان مي‌دهند كه مي‌تواند هر محالي را ممكن كند. در اين بين گروهي نيز با سوءاستفاده از احساسات و عقايد مردم چهره‌اي موجه براي خود درست مي‌كنند و از طريق خرافه و باورهاي غلط ساده‌لوح‌ها را فريب مي‌دهند.

مروري بر صفحات حوادث نشان مي‌دهد اخيرا موارد زيادي از كلاهبرداري به بهانه رمالي، دعانويسي، پيشگويي آينده و ارتباط با عالم غيب گزارش شده و پليس مكررا در اين باره هشدار داده است، اما همچنان برخي افراد فريب شيادان را مي‌خورند و در دام آنها گرفتار مي‌شوند. سرهنگ صادقي، رئيس پليس آگاهي استان خراسان رضوي در اين باره مي‌گويد: «متاسفانه به رغم هشدارهاي مكرر پليس آگاهي درباره فعاليت اين‌چنين افرادي باز هم برخي از شهروندان براحتي فريب آنها را مي‌خورند در حالي كه وعده‌هاي اين افراد كلاهبردار و شياد واهي است.» وي مي‌افزايد: «پليس آگاهي با چنين افرادي كه اعتقادات شهروندان را هدف نيات مجرمانه قرار مي‌دهند بشدت برخورد خواهد كرد و براي رسيدن به اين هدف، مردم نيز بايد در صورت مشاهده فعاليت اين كلاهبرداران موضوع را به پليس گزارش بدهند.»

يك پرونده

در يكي از پرونده‌هايي كه اخيرا در شعبه 1159 مجتمع قضايي بعثت مورد رسيدگي قرار گرفت،
2 مرد كه با سوءاستفاده از احساسات زني بيمار او را فريب داده و يك ميليارد تومان از او كلاهبرداري كرده بودند، تحت محاكمه قرار گرفتند. زن مالباخته ماجرا را اين طور شرح مي‌دهد: «2 سال قبل به خاطر ابتلا به يك بيماري ساده نزد پزشك مراجعه كردم، اما بعد از آزمايش‌هاي زياد مشخص شد به سرطان مبتلا هستم و بيماري‌ام در حال پيشرفت است. در حالي كه سعي مي‌كردم روحيه‌ام را حفظ كنم يكي از همسايه‌ها به من پيشنهاد داد در كنار داروهاي تجويز شده از سوي پزشكان، داروهاي گياهي را هم امتحان كنم. او مردي به نام كريم را هم به من معرفي كرد. مصرف داروهاي گياهي تا حدي باعث بهبودي‌ام شد، اما هنوز مشكل داشتم و وضعيت جسماني‌ام به گونه‌اي بود كه نمي‌توانستم از خانه بيرون بروم. يك روز كه كريم به ملاقاتم آمد يكي از دوستانش به نام محمود را به من معرفي كرد و گفت محمود انساني پاك و نوراني است و با عالم غيب ارتباط دارد و شايد بتواند مرا شفا دهد.

بعد از آن بود كه پاي محمود نيز به خانه‌ام باز شد. او هر بار كارهاي عجيب و غريبي انجام مي‌داد و لحن و ظاهرش به گونه‌‌اي بود كه اعتمادم نسبت به وي جلب شد. يك‌سال بعد از آشنايي ما يك روز محمود به من گفت يكي از اولياي دين را خواب ديده و از اين طريق تاريخ مرگ مرا از او پرسيده است. محمود زمان فوتم را به من ابلاغ كرد و گفت آن شخص بزرگواري كه در خواب ديده توصيه كرده من نبايد هنگام مرگ هيچ دارايي داشته باشم. من كه به محمود كاملا اطمينان داشتم تمام املاكم را به او واگذار كردم تا در امور خير صرف كند. مدتي گذشت و زمان مرگ من فرا رسيد، اما پيشگويي محمود درست از آب درنيامد و فهميدم او و كريم مرا فريب داده و اغفال كرده‌اند تا دارايي‌ام را از چنگم درآورند.»

دارايي‌اي كه زن مالباخته از آن صحبت مي‌كند بالغ بر يك ميليارد تومان است كه شامل 10 باب مغازه در حوالي ونك، آپارتماني 300 متري در شرق تهران و يك دستگاه پژو پرشيا مي‌شود و او اكنون براي باز پس‌گيري دارايي‌اش منتظر حكم قاضي دادگاه است.

قاضي محمد‌رضا گيوكي، رئيس شعبه 1159 مجتمع قضايي بعثت درباره اين پرونده و موارد مشابه مي‌گويد: «در پرونده مورد اشاره مالباخته چنان تحت تسلط متهمان در آمده بود كه به تمام توصيه‌هاي آنها عمل مي‌كرد و موضوع آشنايي‌اش با اين دو مرد را به خواسته آنان، از همه پنهان كرد، اما در اين باره با هيچ‌كس حرفي نزده بود.

شهروندان بايد توجه داشته باشند پيشگويي، تعيين زمان مرگ، رمالي و فال‌بيني در واقع ترفند‌هايي براي اغفال آنان است و آنها نبايد اجازه بدهند از احساسات‌شان سوء‌استفاده بشود. متاسفانه برخي افراد بدون تفكر و تحقيق درباره ادعاي طرف مقابل تسليم او مي‌شوند و چنان اعتمادشان جلب مي‌شود كه تمام اموال و دارايي‌هايشان را به باد مي‌دهند حال آن‌كه منطق و توسل به مذهب و دين به شكل حقيقي و صحيحي مي‌تواند آنها را در برابر شيادان مصون كند.»

اگر چه در وقوع چنين جرايمي، مالباختگان نيز نقش عمده‌اي دارند و در واقع سهل‌انگاري آنان زمينه بروز جرم را ايجاد كرده است، قانونگذار براي مقابله با اين شيادان سكوت نكرده و راهكارها و تدابيري را انديشيده است. به گفته احمد ابراهيمي حقوقدان اين دسته از مجرمان چون افراد را به بهانه‌هايي مثل شفا يافتن به امور غير واقعي اميدوار مي‌كنند يا با ادعاهايي همچون تعيين دقيق مرگ از امور واهي مي‌ترسانند مشمول ماده يك قانون تشديد مجازات مرتكبين ارتشاء، اختلاس و كلاهبرداري مي‌شوند.

طبق اين ماده قانوني در صورت اثبات جرم متهم، وي به يك تا 7 سال زندان، استرداد مال كلاهبرداري شده و پرداخت معادل همين مال به عنوان جريمه نقدي محكوم خواهد شد.

مشتريان ويژه‌

در ماجراي ديگري كه اداره اجتماعي پليس آگاهي ناجا اخيرا از آن خبر داده، مردي در مشهد تحت عنوان دعانويس و رمال از مردم كلاهبرداري مي‌كرده است. اين مرد كه عليرضا نام دارد با اجاره كردن يك منزل مسكوني آنجا را به محل كار خود تبديل كرده و براي اين كه از سوي پليس شناسايي و دستگير نشود، فقط مشتريان ويژه‌اي را به حضور مي‌پذيرفت و به افراد خاصي وقت ملاقات مي‌داد. او ده‌ها نفر را با سوء استفاده ار عقايد مذهبي و با دادن وعده‌هاي واهي فريب داد و از اين راه ميليون‌ها تومان به جيب زد تا اين كه بالاخره پليس با گزارش‌هاي مردي در جريان كارهاي عليرضا قرار گرفت و نقشه‌اي را براي به تله انداختن وي طراحي كرد. طبق اين نقشه يكي از ماموران به عنوان مشتري به خانه متهم راه يافت و توانست او را هنگام ارتكاب جرم دستگير كند. اين كلاهبردار اكنون با قرار قانوني در زندان به سر مي‌برد تا زمان محاكمه‌اش فرا برسد.

امان‌الله قرائي‌مقدم، آسيب‌شناس اجتماعي و استاد دانشگاه در اين رابطه خاطرنشان مي‌كند: «معمولا افرادي كه طعمه چنين مجرماني مي‌شوند از سطح سواد و تحصيلات پايين‌تري برخوردار هستند. تبهكاران اين افراد را به بهانه‌هاي مختلف مانند ارتباط با عالم غيب، شفاي بيماران، پختن غذا براي نيازمندان و امثال آن فريب مي‌دهند.
اين مجرمان علاوه بر اين كه به طعمه‌هاي خود زيان مالي مي‌رسانند، خرافه‌‌پرستي و عقايد انحرافي را ترويج مي‌دهند كه صدمات بسيار گسترده‌اي در پي دارد.

اين آسيب‌شناس اجتماعي درباره راهكارهاي مقابله با اين معضل مي‌گويد: «براي مقابله با اين پديده بايد كارهاي فرهنگي انجام شود. رسانه‌ها و صداوسيما به شهروندان هشدار بدهند و آنها را آگاه كنند كه پيشگويي و فال‌بيني فقط يك دروغ است. از طرفي گرايش به دين و مستحكم‌تر كردن اعتقادات ديني در ميان افراد نقش بسيار تاثيرگذاري دارد، اگر مسوولان فرهنگي بكوشند باورهاي معنوي را به شكل درست آن در بين مردم تقويت كنند قطعا خرافه‌گرايي نيز در جامعه كمتر مي‌شود، ضمن اين‌كه تقويت دينداري در كنار مبارزه با خرافه‌پرستي نقش بسيار مهمي در مقابله با ساير آسيب‌هاي اجتماعي نيز دارد.»منبع:جام جم
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: