کد خبر:۱۱۰۱
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۸۷ - ۰۰:۴۷
تعداد بازدید: 2250
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
جديدترين نظرسنجي ارشاد درباره سرانه مطالعه نشان داد
نيمى از تهرانى‌ها کتاب نمى‌‌خرند
آمارگيرى جديد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى از ميزان سرانه مطالعه در تهران نشان مى‌دهد تقريبا نيمى از تهرانى‌ها هيچ پولى براى خريد کتاب نمى‌پردازند.
آمارگيرى سرانه مطالعه از چند ماه پيش به دنبال جنجالى که از آغاز امسال بر سر اين موضوع به وجود آمده بود، انجام شده است. اين آمارگيرى را بخش افکارسنجى پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات که به وزارت ارشاد وابسته است از بين حدود يک هزار تهرانى انجام داده است.

طبق اين نظرسنجي، منطقه يک تهران بهترين و منطقه 15 بدترين شرايط مطالعه را در تهران دارند. يک مقام آگاه در اين پژوهشگاه به خبرنگار فارس، گفت: طبق اين نظرسنجى 66/4 درصد از شهروندان منطقه 15 تهران ماهانه هيچ هزينه‌اى براى کتاب نمى‌کنند.

اين در حالى است که به گفته وي، در منطقه يک تهران تنها 23 درصد براى کتاب هيچ هزينه‌اى نمى‌کنند. از سوى ديگر طبق اين نظرسنجي، 44/5 درصد از شهروندان منطقه يک تهران ماهانه بيش از 10 هزار تومان کتاب مى‌خرند و اين آمار در منطقه 15 تنها 3/4 درصد است.‌همچنين با اينکه 44/5 درصد از شهروندان منطقه يک ماهانه 10 هزار تومان براى خريد کتاب هزينه مى‌کنند، اما تنها 15 درصد از شهروندان اين منطقه بالاى يک ساعت مطالعه مى‌کنند. آمارى که در بالا آمده است؛ قرائت قرآن، کتاب‌هاى درسي، روزنامه و اينترنت را شامل نمى‌شود.

محسن پرويز، معاون فرهنگى وزير ارشاد چندى پيش در نمايشگاه کتاب همدان گفته بود سرانه مطالعه ايرانى‌ها بدون احتساب کتاب‌هاى درسى 10 دقيقه در شبانه‌روز است. اين آمارگيرى از طريق نمونه‌گيرى‌هايى که در مناطق 22 گانه تهران انجام شده، به دست آمده است. ميزان مطالعه، ميزان خريد ماهانه، نام آخرين کتابى که مطالعه شده از جمله مواردى هستند که در اين آمارگيرى از افراد پرسيده شده است. همچنين از سوى ديگر ميزان استفاده از روزنامه، اينترنت، کتاب‌هاى درسي، کتاب‌هاى کمک درسي، قرائت قرآن و کتاب‌هاى ادعيه نيز در اين آمارگيرى مورد توجه قرار گرفته است.

يکى از مسئولان پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات مى‌گويد قبل از انجام اين نمونه‌گيري، افرادى که قرار بوده سؤالات از آن‌ها پرسيده شود مشخص بوده‌اند. انجام اين آمارگيرى در حالى صورت گرفته که پيش از اين مسئولان فرهنگى ايران نسبت به پايين بودن سرانه مطالعه در ايران ابراز نگرانى کرده بودند. وزير ارشاد نيز بارها در پاسخ به اين مسئولان تمامى آمارهاى سرانه مطالعه مربوط به ايرانى‌ها را مغشوش و مشوش خوانده و آن آمارها را بى اساس دانسته بود. صفار هرندى ارديبهشت امسال در نمايشگاه کتاب تهران گفته بود، بياييد با اعتراف به اينکه قضاوت‌هاى پيشين و ارزيابى‌هاى سرانگشتى سابق مبنايى نداشته اين باب را ببنديم و اين دفتر نادرست را ديگر نگشاييم. قرار است نتايج مطالعاتى که در زمينه سرانه مطالعه تهرانى‌ها انجام شده اواخر آبان ماه در هفته کتاب منتشر شود.‌منبع:فارس
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: