کد خبر:۱۰۵۹
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۸۷ - ۱۰:۵۲
تعداد بازدید: 1865
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
جنگ هکرها و تشدید اختلاف وهابی و شیعه
برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد که به تازگی وب‌سایت‌هایی با محتوای مذهبی هدف حمله هکری قرار گرفته‌اند.
با فراگیر شدن دانش فناوری اطلاعات در کشور، خبر خرابکاری اینترنتی (هک) در بسیاری از سایت‌های اینترنتی دولتی و غیردولتی به گوش می‌رسد.

امروزه کاربرد اینترنت در موضوع مذهب تا جایی گسترش یافته است که حتی خبرهایی از جنگ اینترنتی میان سایت‌های شیعه و وهابی در برخی محافل و رسانه‌ها منتشر می‌شود.

حمله هکری به سایت‌های شیعه که ادعا می‌شود توسط برخی هکرهای وهابی انجام شده است، واکنش هکرهای ایرانی را برانگیخته و آنها نظر مراجع تقلید کشور را در این زمینه جویا شده‌اند.

«گروه امنیتی آشیانه» که به نظر می‌رسد متولی پاسخگویی به هک سایت‌های شیعه کشور است، ادعا می‌کند که تا کنون بیش از 300 سایت منتسب به وهابیان را هک کرده است.

این گروه در دیدار با آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی اعلام کرده است که حمله هکری به سایت‌های وهابی را به دلیل «هتک حرمت مراجع شیعه و تشیع» انجام داده است.

گفتنی است وب‌سایت آيت الله مکارم شیرازی ازجمله سایت‌هایی است که ادعا می‌شود توسط وهابیان هک شده است.

براساس ادعای گروه امنیتی آشیانه، وب‌سایت و مرکز اطلاعات (سرور) اینترنتی مجموعه سایت‌های تبلیغی شیخ عبدالعزیز بن باز، مختارالاسلامی،‏ شیخ ناصر بین محمد الاحمد، شیخ عبدالکریم الاخضیر وچندین حوزه و دانشگاه وهابی، و ده‌ها وب‌سایت شخصی وهابی توسط این گروه هک شده است.

از سوی دیگر براساس ادعاها سایت‌های دیگر مراجع تقلید شیعه نیز همچون آيات عظام سیستانی، تبریزی، سبحانی و سایت‌های تخصصی الشیعه، قرآن و نهج‌البلاغه توسط سایت‌های وهابی هک شده‌ است.

پاسخ مراجع تقلید

دیدار هکرهای ایرانی با آیت‌الله مکارم شیرازی درپی سخنرانی او مبنی بر محکوم کردن هکرهای وهابی صورت گرفته است.

آیت‌‌الله مکارم شیرازی در شهر قم درباره هک کردن سایت‌های مراجع توسط وهابیان سخنرانی کرده و آن را به اسرائیل نسبت داده است.

وی ضمن تاکید بر استفاده از ابزار به روز دنیا برای تبلیغ، اعلام کرده بود: «این اقدام وهابیان به نفع جهان تشیع خواهد شد، زیرا جوانان جهان به‌ویژه اهل تسنن با عطش بیشتری به سراغ مطالب این سایت‌ها خواهند آمد.»

این درحالی است که دفتر آیت‌الله سیستانی در شهر نجف از هرگونه اظهارنظر درباره هک شدن وب سایت خود خودداری کرده است.

گفته می‌شود که هکرها در محتوای سایت مؤسسه «آل البیت» متعلق به آیت‌الله سیستانی دست‌برده و فیلمی از ...

گروهی با نام «اکس. پی» مسئولیت هک شدن سایت آیت‌الله سیستانی را بر عهده گرفته و گفته است که این حمله از طرف گروه‌های سنی است که حمله‌های مشابهی به دیگر سایت‌های شیعه در خلیج فارس و عراق انجام داشته است.

تشدید اختلاف میان سنی و شیعه

هکرها درحمله اینترنتی به سایت‌های شیعه مراجع ایرانی و غیرایرانی از واژه «رافضی» استفاده کرده‌اند که به معنی مرتد است.

برخی تحلیلگران می‌گویند که یکی از جنبه‌های این اقدام‌های خرابکارانه به نفوذ ایران در عراق بازمی‌گردد.

در منطقه‌ای که اختلاف میان شیعه و سنی از زمان جنگ عراق در پنج سال گذشته تشدید شده است، یک خرابکاری اینترنتی نیز می‌تواند به بی‌اعتمادی و تنش میان گرو‌ها دامن بزند.

این خرابکاری‌های اینترنتی زمانی انجام شده که آيت الله سیستانی 78 ساله به عنوان یکی از قدرتمندترین چهره‌های کشورش ظهور کرده درحالیکه پیش از حمله آمریکا به عراق در امور سیاسی دخالتی نداشت.

تشدید جنگ میان سنی و شیعه درحالی برجسته شد که سایت «الاسلام نت» متعلق به عائض القرنی، روحانی سنی سعودی مورد حمله اینترنتی قرار گرفت.

القرنی با انتقاد از اقدام هکرهای ایرانی گفته است چنین شیوه‌هایی با درخواست‌های تهران برای زدن پل‌های همکاری وهمزیستی میان شیعیان و سنیان منافات دارد.

بر اساس گزارش‌ها چند هکر ایرانی در پاسخ به حمله‌های گذشته، چند وب‌سایت اینترنتی از جمله مدرسه الرمس و دانشگاه عجمان را که گفته می‌شود وابسته به یک مرکز وهابی در امارات است، هک کرده کرده‌اند.

عامل تحریک

حمله هکرها به سایت‌های علمای شیعه پس از آن آغاز شد که یوسف قرضاوی، روحانی سنی، شیعیان را بدعت‌گرا نامید و خواستار جلوگیری از گسترش تشیع شد.

سخنان کم‌سابقه این شیخ مصری علاوه بر واکنش روحانیان شیعه و سنی کشورهای مختلف، موضع‌گیری او نسبت به جایگاه سیاسی رهبران شیعه در منطقه را نشان می‌دهد.

ایران، لبنان، آذربایجان و عراق دارای اکثریت شیعه هستند و شیعیان عراق پس از سقوط صدام در قدرت سهیم شده‌اند.

نگرانی از نفوذ ایران در منطقه به ویژه در عراق تا جایی پیش رفت که دو سال پیش خبرگزاری‌های غربی گزارش دادند که شهروندان عربستان سعودی ماهانه ده‌ها میلیون دلار کمک مالی به گروه‌های مسلح سنی در عراق می‌فرستند.

عبدالله پادشاه سعودی نیز هشدار داده بود که اگر آمریکا نیروهای خود را از عراق خارج کند، عربستان پول و اسلحه در اختیار شبه‌نظامیان سنی عراقی قرارخواهد داد.منبع(متن خلاصه شده)مردمك
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: