کد خبر:۱۰۵۷
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۸۷ - ۰۹:۵۷
تعداد بازدید: 3797
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
سرمازدگی درختان، امسال در حسرت انار ساوه می‌مانيد
عدم کمک به بخش خصوصی برای صادرات انار، افزایش هزینه‌های تمام‌شده ازجمله حمل‌و‌نقل و بسته‌بندی و افزایش بی‌ضابطه قیمت داخلی باعث شده است که بازار صادرات انار ایران در اختیار کشور‌های رقیب همچون چین و آمریکا قرار گیرد.
براساس اعلام وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد که شهروندان نباید در پاییز امسال چشم‌انتظار دیدن انار ساوه در میوه‌فروشی‌های کشور باشند.

سرمای بی‌سابقه زمستان سال گذشته تمام درختان انار شهر ساوه را سرمازده کرده و خشکانده است و مردم کشور و سایر نقاط جهان از خوردن انار ساوه محروم خواهند ماند.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی خبرداد که امسال از هفت هزار و 500 هکتار باغ انار در شهر ساوه، امکان برداشت حتی یک کیلو محصول نیز امکان‌پذیر نیست.

علی‌اصغر زارعی گفت با وضعیت موجود استان مرکزی تا سه سال آینده اناری برداشت نخواهد کرد.

گفتنی است که در آخرین هفته ماه شهریور در میدان‌های میوه زیر نظر شهرداری تهران انار عرضه نشد.

تحفه ساوه، قحطی تازه

نخستین پیامد داخلی خبر سرمازدگی و خشک شده درختان انار ساوه، گران شدن انارهای موجود از سال گذشته در سردخانه‌های میوه است.

با توجه به این که افزایش قیمت هر روز انواع میوه در بازارهای فروش میوه توان خرید مردم را در این زمینه کاهش داده است، جای تعجب ندارد که انار هم در فهرست گرانی قرار بگیرد.

با این توصیف، گرانی انار به شب یلدا نیز می‌رسد، زیرا سال گذشته که خبر قحطی انار ساوه مطرح نبود، انار در مغازه‌های سطح شهر از کیلویی هزار و 200 تومان تا هزار و 500 تومان و در میدان‌های میوه و تره‌بار کیلویی 600 تومان فروخته می‌شد.

مصوبه‌ای که دولت کمتر از دو ماه پیش با هدف حمایت از تولید محصولات کشاورزی و جلوگیری از زیان کشاورزان ابلاغ کرد، درمورد محصول انار کاربردی نخواهد داشت.

براساس مصوبه دولت نرخ خرید تضمینی هر یک کیلو انار هزار و 710 ریال اعلام شد اما قیمت آن میوه‌فروشی‌ها از هزار و 500 تومان تا دست کم دو هزار و 500 تومان دیده شده است.

عرضه نشدن انار ساوه در داخل کشور به معنی گرانی سایر محصولات آن به‌ویژه رب انار و کنسانتره نیز خواهد بود.

نزول رتبه در صادرات

با اعلام خبر عدم عرضه انار ساوه به بازارهای خارجی، ایران از رتبه اول صادرات آن پایین خواهد آمد.

ایران رتبه اول صادرات انار در جهان است و سطح زیر کشت آن در کشور بیش از 63 هزار هکتار است که میزان تولید آن به 705 هزار تن در سال می‌رسد.

تا سال 1386 میزان صادرات سالانه انار ایران به 35 کشور جهان 24 هزار تن اعلام شد و از این مقدار 33 درصد به کره جنوبی تعلق داشت.

انگلیس، قبرس، کره شمالی، کره جنوبی و هلند ازجمله متقاضیان انار ارگانیک ایران هستند که عدم استفاده از سموم و آفت‌کش‌های شیمیایی یا طبیعی دلیل برتری این نوع انار اعلام شده است.

صادرات انار در معرض نابودی

عدم کمک به بخش خصوصی برای صادرات انار، افزایش هزینه‌های تمام‌شده ازجمله حمل‌و‌نقل و بسته‌بندی و افزایش بی‌ضابطه قیمت داخلی باعث شده است که بازار صادرات انار ایران در اختیار کشور‌های رقیب همچون چین و آمریکا قرار گیرد.

در این میان چین در چند سال گذشته باغ‌های وسیع انار را به وجود آورده و در زمینه كنسانتره نیز فعال شده است، به طوری كه قطارهای ویژه برای حمل و نقل انار به باغ‌های آن وارد شده است كه فرایند تولید آن را سریع‌تر می‌كند.

جبران خسارت

وزارت جهاد کشاورزی برای ایجاد انگیزه تولید دوباره انار در کشاورزان خسارت دیده طرح‌هایی را در دست بررسی دارد.

بررسی این طرح‌ها پس از آن اعلام شد که خبررسید تنها 40 درصد کشاورزان استان مرکزی که تحت پوشش بیمه بوده‌اند حدود دو میلیارد و 800 میلیون تومان خسارت دریافت کردند.

بسیاری از کشاورزان همچنان تحت پوشش بیمه نیستند و با وجود خشارت‌های ناشی از خشکسالی و سرمازدگی آینده احیای باغ‌ها و زمین‌های کشاوزی آنها در ابهام خواهد بود.منبع:مردمك
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: