کد خبر:۱۰۴
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۸۷ - ۱۵:۰۲
تعداد بازدید: 4601
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
سرپرست كلينيك سلامت خانواده:
نيمي از طلاق ها ريشه در مسائل جنسي دارد
وي با بيان اين كه زن و شوهري كه طلاق مي گيرند، دچار ضربات شديد روحي و رواني در زندگي مي شوند، اظهاركرد: چنين افرادي به دنبال طلاق، اعتماد به نفس خود را از دست مي دهند و درباره ازدواج دوم به شدت نگران بوده و ممكن است حتي خود را سربار اجتماع تلقي كنند.
تحقيقات نشان مي دهد ۵۰ درصد طلاق ها ريشه در مسائل جنسي دارد.
سرپرست كلينيك سلامت خانواده با اعلام اين خبر گفت: كشور نيازمند تشكيل شوراي عالي خانواده است.ضمن آن كه بايد مشاوره هاي قبل از ازدواج همانند ساير آزمايش هاي ضروري مورد تاكيد قرار گيرد.

دكتر سيد كاظم فروتن با بيان اين كه مشاوره هاي قبل از ازدواج براي شروع عملي زندگي سالم و پرنشاط بسيار حائز اهميت است، گفت: با توجه به سير صعودي آمار طلاق در كشور، اهميت مشاوره هاي خانواده به مراتب بيشتر از آزمايش هاي تالاسمي است؛ زيرا در صورت بروز مشكل در زندگي، هزينه پنهان و آشكار فراواني به جامعه تحميل مي شود كه بسيار بيشتر از هزينه يك بيمار مبتلابه تالاسمي خواهد بود. وي با بيان اين كه زن و شوهري كه طلاق مي گيرند، دچار ضربات شديد روحي و رواني در زندگي مي شوند، اظهاركرد: چنين افرادي به دنبال طلاق، اعتماد به نفس خود را از دست مي دهند و درباره ازدواج دوم به شدت نگران بوده و ممكن است حتي خود را سربار اجتماع تلقي كنند.كاهش بازدهي كاري، اجتماعي و فرهنگي و صدمات جبران ناپذير در تربيت فرزند از جمله ساير پيامدهاي طلاق به شمار مي رود.

فروتن همچنين با تاكيد بر اين كه بايد با مسائل جنسي علمي برخورد كرد، تصريح كرد: جامعه ما به علل متفاوت، تاكنون رويكردي عالمانه به اين موضوع نداشته است ، بنابراين برخورد احساسي در نگرش به مسائل جنسي، مشكلات را بيشتر از گذشته خواهد كرد ، در حالي كه بايد از تعصبات غلط در طرح مسائل جنسي جلوگيري به عمل آورد. وي افزود: مسئولان بايد در بعد تربيتي، روانشناسي، روانپزشكي، حقوقي، فرهنگي و اجتماعي مسائل جنسي به طورعلمي برخورد كنند و در تمامي كشورها نيز با اين گونه مسائل با ديد علمي نگاه مي كنند ، زيرا مشكلات جنسي، انحراف جنسي نيست بلكه در صورت آموزش غلط، امكان انحراف وجود دارد.

فروتن با بيان اين كه مسائل جنسي به عنوان يكي از نيازهاي بشريت از زمان باستان وجود داشته است، افزود: بر اساس آموزه هاي ديني ما هيچ نهادي نزد خداوند محبوبتر از نهاد خانواده نيست و آنچه جامعه را به سمت آرامش مي برد، تشكيل خانواده است.نگاه اسلام هم به غريزه جنسي نگاه نفي سلب و خشونت نيست بلكه بر ارضاء صحيح آن تاكيد شده است.به همين علت نبايد به علت نداشتن برنامه ريزي براي كاهش مشكلات جنسي، صورت مسئله را به كلي پاك كرد. وي تصريح كرد: به علت حساسيت و گستردگي مسائل جنسي و نقش اساسي آن در قوام خانواده بايد شرايط مناسب را براي نگاه مثبت به مسائل سلامت جنسي فراهم كرد.زيرا صحبت از سلامت جنسي در كشور به صورت ضدارزش درآمده است.اين درحاليست كه آموزه هاي ديني با فرهنگ ما در نگرش به سلامت جنسي كاملاً متفاوت است؛ بنابراين هر اندازه سلامت جنسي در افراد سالم ارتقا يابد، كانون خانواده از استحكام بيشتري برخوردار خواهد بود.

فروتن با تاكيد بر اين كه به مسائل جنسي صرفاً نبايد به عنوان يك بيماري يا اختلال جنسي و روحي نگاه كرد، گفت: سلامت جنسي در خانواده ها، سلامت خانواده ها و جامعه را به دنبال دارد كه در كشور به آن توجه لازم نشده است.
وي با بيان اين كه تعداد افراد متخصص براي آموزش و يا درمان اختلالات جنسي در كشور بسيار كم است، يادآور شد: بسياري از افرادي كه در باره مسائل جنسي در كشور فعاليت مي كنند، اطلاعاتي از درمان و يا نگرش صحيح به نحوه برخورد با مشكلات جنسي ندارند.بنابراين وظيفه وزارت علوم و وزارت بهداشت است كه با ايجاد رشته تخصصي خانواده و سلامت جنسي، افراد خاصي را براي اين مشكل جدي ولي به ظاهر پنهان جامعه، تربيت كنند.زيرا اين موضوع با بنياد خانواده در ارتباط است و انجام كارهاي نسنجيده و غيرعلمي و نيز ورود افراد با اطلاعات محدود و يا بدون تعهد لازم ممكن است نه تنها به تشديد اختلالات دامن بزند بلكه در برخي موارد مفسده انگيز هم باشد.

ريشه جنسي ۵۰ درصد طلاق ها
فروتن تصريح كرد: بر اساس برخي تحقيقات، حداقل ۵۰ درصد طلاق هايي كه در دادگاه خانواده به دلايل ديگر صورت مي گيرد، ريشه در مسائل جنسي دارد و به تجربه ثابت شده در خانواده هايي كه مسائل جنسي در زوج ها برطرف شده، احتمال فروكش كردن مشكلات در خانواده ها بيشتر است.
 
وي ادامه داد: در خانواده هايي كه مسائل جنسي، زناشويي و ارتباطات عاطفي زن و شوهر مناسب نيست، والدين در تربيت فرزندانشان ناموفق بوده اند و عمده اين فرزندان مستعد انحرافات فرهنگي و اخلاقي مي باشند.
 
وي خاطرنشان كرد: چنانچه آمار طلاق در استاني كاهش يابد، نشان از كار بنيادي در زمينه كاهش طلاق در آن استان است.بنابراين قوام و فرهنگ خانواده در آن استان در حال شكل گيري و رشد است كه به دنبال آن نابهنجاري و آسيب هاي اجتماعي نيز در آن استان كاهش خواهد يافت.

فروتن با تاكيد بر اين كه در كشور بايد شوراي عالي خانواده تشكيل شود، گفت: اين شوراي عالي بايد در باره مسائل تربيتي و فرهنگي خانواده و از جمله مسائل مرتبط با سلامت جنسي و ارتقاي آن بحث و برنامه ريزي كند تا خلاموجود در اين باره در جامعه برطرف شود.همچنين لازم است شرح وظايف وزارتخانه ها و سازمان هايي كه به نحوي فعاليت آنها مرتبط با اين موضوع است، مشخص و هماهنگي هاي لازم صورت گيرد.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: